Bir Köpek Tarafından Yazılan Kitap

Bir köpeğin yazdığı bu kitap bize tatlı Linda'nın hikayesini anlatıyor. Bir İspanyolca öğretmeninin yeni bir arkadaşın gelişiyle bir gecede hayatı değişir.
Bir Köpek Tarafından Yazılan Kitap
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnanması zor olsa da bu kitabı bir köpeğin yazmış olduğu doğrudur. Kitabın amacı köpeklerin deneyimi hakkında farkındalık yaratmaktır. Bunu yaparken sokaklarda yaşayan birçok hayvanın durumunu paylaşmak için iyi bir doz mizah kullanıyorlar.

Asıl yazar kimdir?

Yamila ve Linda

Linda Guacharaca,  Los Andes Üniversitesi’nde bir İspanyolca öğretmeni olan Yamila Fakhouri tarafından bulunan kırma bir köpektir.

Bu öğretmen dışarıda yürürken ölmek üzere olan bu hayvana denk geldi. Bir araba ona çarpıp arka bacaklarını kırdıktan sonra yarı felç kalmıştı. Veteriner Yamila’ya yapabileceği hiçbir şey olmadığını söyledi.

Bununla beraber, Yamila bu soruna bir çözüm bulmak istedi ve yeni dostunun hayatı için savaşmayı tercih etti. Daha önce hiç bir köpeği olmamıştı ve Yamila, Linda’nın iyileşmesi için çok hevesliydi.

Bu kolay bir iş değildi. Başka birisiyle, özellikle de hasta bir köpekle ilgilenmek, Yamila’nın hayat planlarına kolay kolay uymadı. Bundan dolayı, ilk olarak köpeği sahiplendirmeyi düşündü.

Her nasılsa, zaman geçtikçe birbirleri arasında güçlü bir bağ kurdular. Sonunda ise Yamila köpeği tutmaya karar verdi.

Linda hikayesini sahibinin ellerinden anlatıyor

Yamila, Linda’ya bakarken birçok sorunla yüz yüze geldi ve biraz rahatlaması gerekti. Bunu yapmanın en iyi yolunun, çocukluğundaki en büyük tutkularından birine, yazmaya dönmenin olduğunu keşfetti.

Bununla birlikte, bir köpeğin bakış açısından ve kişiliğinden yazmaya karar verdi. Kendi ismiyle yazarsa söylemek istediği şeyleri açıkça ve istediği şekilde belirtemeyeceğini düşündü.

Yamila “Dört ayak üzerinde dünya,” isminde ve Yamila’ya adadığı bir blog oluşturdu. Yamila köpeğinin hikayesini ve onu bulduğundan beri nasıl hayatını değiştirdiğini anlattı.

Köpek, anlatılarında bize gezilerinden, ziyaret ettiği yerlerden vb. bahsediyor.

Bir köpek tarafından yazılan kitap

Yamila, Linda’nın bakış açısından yazmaya devam ettikçe blog ün kazanmaya devam etti. Gitgide daha fazla insan yazılanları okuyordu. Böylece, ‘yazarlar’ daha da büyük bir şey yapmaları gerektiğini hissettiler ve böylece bir kitap yazmaya karar verdiler.

Aynı blogda olduğu gibi, kitapta da olaylar Linda’nın bakış açısından anlatılıyor. Aynı zamanda kurgusal gözükebilen birden fazla hikayenin derlemesinden oluşmaktadır.

Umut dolu ve eğlenceli bir yazım tarzı. Okuyucular bu durumu ilgi çekici buluyor, yalnızca edebi sunumundan ötürü değil ama aynı zamanda köpekleriyle daha fazla aktivite yapmak ve daha fazla geziye çıkmak için ilham verdiğinden dolayı.

Kitap ve yayımlanması

Kitabın yayımlanma zamanında çok zorlandılar ve kolay bir süreç değildi. Yamila farklı yayınevini gezdi ama hiçbiri ile bir anlaşmaya varamadı. Bunun yerine, kendi bağış kampanyasını başlatmaya, bu ilginç kitabın basılmasına yardım etmeleri için herkesten yardım istemeye karar verdi.

Kitap

Yazar köpek Linda

Bu bir Kolombiyalı Kırma köpeği tarafından yazılan ilk kitaptır. Sokakta sakat ve aç olmaktan nasıl dünyayı gezdiğinin hikayesini anlatır. Kitap şöyle başlar: “Benim adım Linda, Linda Guacharaca.”

Hikayenin ilk paragrafı çok etkileyicidir. Sizin için yazıyı çevirdik:

“ Sizin için inanması zor olsa da, her zaman bir diva, bir gezgin, bir yazar değildir. Her zaman bir ailem yoktu. Burada oturup bu kitabı yazmadan önce yol kenarındaki bir gaz istasyonunda yaşıyordum. Bir araba kazada bacaklarımı kırdı ve açlıktan ölmeye terk edildim. Sonra Kolombiya’ya daha önce köpeklerle hiçbir tecrübesi olmamış ve hayatı çok telaşlı olan bir gezgin geldi. Beni Bogotá’ya götürdü. Veteriner en iyisinin beni uyutmak olduğunu söyledi çünkü bir daha yürüyemeyecektim. Her nasılsa, gezgin hayatını bana adadı ve bana bir şans verdi.”

Bağış kampanyası nedir?

Bağış kampanyası bir projenin ona inananlarca ve destekleyip finanse etmek isteyenlerce ilerletilmesi fikri üzerine ilerler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.