Parklarda Gerçekleşen Köpek Hırsızlığı Olayları Tüm İspanya'da Giderek Artıyor

Parklarda Gerçekleşen Köpek Hırsızlığı Olayları Tüm İspanya'da Giderek Artıyor

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2018

Haberlerde karşımıza çıkan son zamanlarda yaşanmış olaylar, hayvan severleri diken üstünde bıraktı. Özellikle parklarda yaşanan köpek kaçırma  olayları  İspanya’nın her yerinde meydana geliyor. Yaşanan köpek hırsızlığı olaylarının her birinde benzer kanıtlara ulaşıldığı için, bu işi organize olmuş bazı grupların yaptığına inanılmaktadır. Kayıp evcil hayvanların yeniden satıldığı, yetiştiriciler tarafından kullanıldığı ya da köpek kavgaları yapmaları için zorlandıkları düşünülmektedir.

Köpekler Parklardan Nasıl Çalınıyor?

parkta iki köpek

İspanya polisi ve pek çok hayvan hakları grubu, evcil hayvan sahiplerinin   dört ayaklı arkadaşlarını bir yürüyüşe çıkarırken çok fazla önlem almaları ve çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Yetkililer şu anda birden fazla vaka araştırıyor. Köpekleri kaçırılan ve bu konuda mağdur olan insanların ve olaya şahit olan tanıkların ifadelerine göre, bazı köpekler sahiplerinin gözlerinin önünde yakalanıp götürülmüş. Saldırganlar o kadar hızlı hareket ediyorlar ki, köpekler kaçırılmadan önce sahiplerinin tepki gösterme şansı olmuyor.

Genel olarak olay şöyle gerçekleşiyor. Bir hırsız bir köpeği alıyor ve bir diğer suç ortağının beklediği bir araca doğru koşuyor. İşte bu şekilde köpekleri sahiplerinin gözleri önünde kaçırıp hızlı bir şekilde oradan kayboluyorlar.

Evcil hayvan hırsızlığı vakalarında, özellikle de parklarda gerçekleşen köpek hırsızlığı olaylarındaki artış, İspanya genelinde manşetlere çıkıyor. Sizin köpeğinizin de bir sonraki kurban olmamasından emin olmak için hangi önlemleri almanız gerektiğini mutlaka öğrenin.

Çalınan Köpekleri Yeniden Satmak: Kazanç Sağlayan Bir Suç

İspanya’da köpekleri çalıp yeniden satışlarının yapıldığı pazar giderek büyüyor gibi görünüyor. Çalınan hayvanlar büyük bir olasılıkla sokak pazarlarında ya da çevrimiçi olarak internet üzerinden satılıyor.

Ancak, daha az şanslı olanlar, hayatlarının geri kalanını köpek yetiştiricileriyle geçirmek zorunda kalıyor. Bu insanlar, köpeklerin satabilecekleri yavrular doğurması için onları sürekli çiftleştiriyorlar. Hatta daha da kötüsü köpek dövüşleri endüstrisine sokulabilirler. Bu, sırf zalim insanların eğlencesi için masum hayvanların hayatlarının pahasına tabiri caizse birer savaş zayiatı haline geldikleri anlamına gelir.

Hayvanların köpek dövüşleri yaptığı bu gibi durumlarda, eğer hayvan şanslıysa sadece kötü bir şekilde yaralanır.  Daha yaygın olarak ise köpekler sonu ölümle biten bir maç yapmaya zorlanır. Yani bir diğer köpek ölene kadar dövüş devam eder. Suçluların, köpeklerin mikroçiplerini değiştiren -ya da direkt olarak çıkaran- bazı veteriner hekimlerin yardımı ile birlikte çalıştığı düşünülmektedir. Böylece köpeklerin bulunması da engellenmiş olur.

Köpek Hırsızlığı Nasıl Önlenir?

Haberler evcil hayvan hırsızlıkları ile dolmaya başladıkça, İspanyol Ulusal Polisi de artık daha dikkatli davranmaya çalışıyor ve vatandaşlara herhangi bir olayı en yakın polis karakoluna derhal bildirmelerini tavsiye ediyor. Polis ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı ihtiyati tedbirler önermiştir. O tedbirlerden bazıları ise şunlardır:

  • İşlerinizi yürütürken ya da alışveriş yaparken köpeğinizi dükkan ya da mağaza gibi bazı işletmelerin dışarısına bağlı bir şekilde bırakmayın.
  • Köpeğinizin boynunda her zaman takılı bir tasma olsun. Eğer tasma sık sık gevşiyorsa, köpeğinizi kendinize yakın tutun ve gözünüzün görebileceği alanın dışına çıkmasına izin vermeyin.
  • Evcil hayvanınızı asla bir araçta yalnız bırakmayın. Böyle bir durumda köpeğinizin kolayca çalınabilme ihtimaline ek olarak, aynı zamanda bir de sıcak çarpmasından dolayı ölme tehlikesi vardır. Bu gibi durumlarda yapılan tüm hatalar evcil hayvan sahibinin üzerine düşer.

Köpek Hırsızlığını Önlemek İçin Diğer Önlemler

parkta dinlenen labrador

Yetkililerden gelen öneriler yalnızca burada bitmiyor.  Ayrıca şunları da öneriyorlar:

  • Hayvanınızı üçüncü bir kişinin bakması için bırakacağınız zaman – köpekleri yürüyüşe çıkaran insanlar, evcil hayvan bakıcıları, köpek bakıcıları – yüzde yüz güvenilir olduklarından emin olun. Yapabileceğiniz en basit şey aile bireylerinizden, akrabalarınızdan ve arkadaşlarınızdan çalışacağınız kişiye dair bir referans almaktır. Diğer bir seçenek ise, önceki müşterilerin çevrimiçi sitelerde var olan incelemelerine bakmaktır.
  • Akılda tutulması gereken önemli bir kural ise, köpekleri dışarıdan kolayca erişilebilen bahçelerde ya da teraslarda yalnız bırakmamaktır. 
  • Karşınızdaki kişi ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun, köpeğinize yaklaşmaya çalışan yabancılara kesinlikle güvenmeyin. Eğer karşılaştığınız kişinin niyeti ile ilgili en ufak bir şüpheniz varsa, köpeğinizin tasmasını sıkıca kavramanız ve evcil hayvanınızı tutup götürebilmek için yapabilecekleri ani hareketler için tetikte olmanız yapabileceğinizin en iyisidir.
  • İdeal bir senaryoda, tüm köpeklerin bir mikroçipi olurdu. Daha önce de belirtildiği gibi, bunları değiştirmek mümkün olsa da, eğer yeterince hızlı bir şekilde harekete geçilirse, köpeğiniz bir mikroçip ile kolayca bulunabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.