New York'taki Sokak Kedileri İçin Kış Barınakları

Bir kış barınağı evsiz kediler için çok önemli olabilir. Özellikle de sert hava koşullarının olduğu yerlerde yaşayan kediler için.
New York'taki Sokak Kedileri İçin Kış Barınakları

Son Güncelleme: 10 Ocak, 2021

Sokakta birçok kedi var ama bazı insan ve organizasyonlar bu hayvanlar donarak ölmesin diye kış barınakları inşa etmeye başladı.

Terk edilmiş, evsiz köpekler, sokak kedilerinin vb. başına gelen şeylerle hakikaten ilgilenen insanlarla ilgili olumlu haberler duymak her zaman rahatlatıcı bir şey. Maalesef bu canlılar sürekli insanların istismarına uğruyor.

Örneğin, Mayor’s Alliance for NYC’s Animals programı sokak kedilerine yardım etmek isteyen birey ve organizasyonları destekliyor. Kış barınakları sağlıyor ve bunları inşa etmek isteyen insanlara eğitim veriyorlar. Buna ek olarak, New York şehrindeki kedileri yakalayıp kısırlaştırıyorlar. Amaçları ise New York’taki kedi nüfusunu insancıl bir şekilde azaltmak.

Bu dersler toplum içindeki kedileri soğuk hava sıcaklıklarından ve yağmurdan koruyan sıcak, su geçirmeyen bir barınak inşa etmek için ihtiyacınız olan materyal, alet ve yetilere dair bilgiler sunuyor.

Aynı zamanda iki farklı kış barınağı inşa etmeyi gösteriyorlar. Dahası, lokal olarak satışa açık olan kedi barınakları ve internetten alabileceğiniz önceden yapılmış olan barınakların iyi yanları hakkında da genel bir bilgi veriyorlar.

The NYC Feral Cat Initiative

Top cat görüntüsü

The NYC Feral Cat Initiative (New York Sokak Kedileri Girişimi) 2018 yılında topluluk iş birliklerinin güçlendiğini gururla ve zevkle belirtmekte. Bunu New York Polis Departmanı, New York İtfaiye Departmanı, New York Sağlık ve Ruh Sağlığı ve Bölge Topluluğu Komiteleri ve Topluluk Panoları ile yer sahipleri ve geliştiricileri ile iş birliği yaparak başardılar.

Dışarıya ulaştıkları kampanyaları dahilinde NYCFCI, sokak kedileri hakkında haber yapmakla ilgilenen muhbir ve diğer medya uzmanlarına bir kaynak olmaya devam ediyor. Hatta medyanın kapsadığı konular içerisinde, birkaç iyi bilinen gazetede ve bazı belgeseller ile hayvan dergilerinde bazı kediler üzerine odaklanan makaleler yayınlandı.

Aynı zamanda yakala-kısırlaştır-sal programları da bu hayvanların nüfusunu azaltıp kontrol etmelerine yardım etti. Yani erkek kediler kısırlaştırılıyor ve sokakta istenmeyen doğumların sayısı azalıyor. Bu süreç boyunca hiçbir hayvana zarar verilmediğini unutmayın.

Kış barınağı inşa ederken akılda tutulması gerekenler

Oturan bir beyaz kedi

  • Kış döneminde dışarıda yaşayan çok fazla sokak kedisi var.
  • Kediler için küçük bir kış barınağı 50 santimden yüksek ve çok uzun olmamalı. Küçük alanların daha sıcak olduğunu unutmayın. İdeal olanı, her kış barınağının içinde aynı anda sadece üç ile beş arasında kedi yaşamasıdır.
  • Girişi 20 santimden geniş olmamalı. Diğer hayvanları barınaktan uzak tutmaya yarar.
  • Bir kapı ya da kapak ekleyebilirsiniz. Bu hayvanları yağmur, kar ve rüzgardan korur.
  • Saman yağmur ve kara karşı uygun bir materyal ve kedileri de sıcak ve kuru tutar. Havlu ya da diğer kumaşlar, nem tutma ihtimallerinden dolayı tavsiye edilmez.
  • Bu barınaklar zemin seviyesinin üzerine inşa edilmelidir. Yalıtıcı maddeyle dolu tahta paletler kullanabilirsiniz. Akıntıların etkisini azaltacaktır.
  • Eğer karlı bölgelere bu barınakları inşa ediyorsanız, kış barınağının kapısında biriken karları küreklemeniz gerek. Bu sayede kedilerin içeride kapalı kalmamasını sağlamış olursunuz.
  • Yemek konusunda ise, sokak kedilerinin kış boyu ekstra kaloriye ihtiyacı olur. Konserve mamalar, donmadığı sürece en uygunu. Yavrular için de kuru alternatifler mevcut. Bunların içerisindeki kalori oranı yetişkin kedi mamalarından çok daha fazla olur.
  • Sokak kedileri sıcak ve güvenli bir yer bulmak için sürekli bir arabanın altına girerler. Arabanızı çalıştırıp hareket etmeden önce sizinkinin altında da bir kedi olup olmadığından her zaman emin olun.
İlginizi çekebilir ...
Terk Edilmiş veya Kayıp Bir Ev Kedisi Bulursanız Ne Yapmalısınız?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Terk Edilmiş veya Kayıp Bir Ev Kedisi Bulursanız Ne Yapmalısınız?

Sokakta terk edilmiş veya kaybolmuş bir ev kedisi bulduğunuzda ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda bulabilirsiniz.