Kedi mi Köpek mi? Sosyal Medyanın Yıldızı, Atchoum ile Tanışın

6 Ekim 2020
Sosyal medya yıldızı Atchoum ile tanışın. Genetik mutasyona sahip bu evcil hayvanın, ne tür bir hayvan olduğunu söylemek neredeyse imkansız.

Söz konusu internet olduğunda, gerçekten herkesin ilgisini çekecek bir şeyler var. Son birkaç yılda, alışılmadık özelliklere veya karakterlere sahip evcil hayvanları içeren web sitelerinin sayısında büyük bir artış oldu. Ayrıca bu siteler, ticari olarak bu durumdan ciddi bir gelir elde edebilen sahipleri için de oldukça karlı oldu. Sosyal medya yıldızı Atchoum için de durum böyledir. İlk bakışta, onun bir kedi mi, köpek mi yoksa tamamen farklı bir yaratık mı olduğunu anlamak kolay değil.

Atchoum: Çok tüylü bir sosyal medya yıldızı

Atchoum, insanlarda halk arasında “kurt adam sendromu” olarak bilinen konjenital hipertrikozdan muzdarip.

Bu hormonal bozukluğun sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmasa da, ona oldukça sıra dışı bir görünüm veriyor ve gerçekte ne tür bir hayvan olduğunu söylemeyi zorlaştırıyor.

Konjenital hipertrikoz, Atchoum’un kürkünün hızlı ve sürekli büyümesine neden oluyor. Bu durum ayrıca pençelerinin kalınlaşmasına da neden oldu ve patilerini incitmelerini önlemek için çıkarılmalarını gerektirdi.

Dişleri de ortalamadan daha küçüktür, ancak bu onun dilediği kadar yemesini engellemez.

Ekstra uzun kürkü, gerçekte ne tür bir hayvan olduğunu anlamayı zorlaştıran evcil hayvan Atchoum’un hikayesini keşfedin. Kedi mi köpek mi? Ya da belki de bir baykuş? Dahası var, kendine özgü görünümü onu bir internet sansasyonu haline getirdi ve sahipleri, tüylü dotlarından haber göndermek için sosyal medyayı kullanıyor.

Köpek, kedi ya da baykuş – Atchoum hangisi?

Bu noktada, Atchoum’un gerçekten ne tür bir hayvan olduğunu kesinlikle merak etmiş olmalısınız. Atchoum’ın web sitesinde, sahiplerinin onun en çok neye benzediğini sordukları bir anket bulacaksınız.

Seçeneklerden bazıları şunlardır:

 • Köpek
 • Kedi
 • Baykuş
 • Deli bir bilim insanı
 • Aktör Jim Carrey tarafından ünlenen karakter, Grinch.
 • Labirent filmindeki karakterlerden biri olan Sör Didymus
 • Aynı zamanda bir filme de dönüştürülen çocuk kitabının ana karakteri olan Lorax.
 • Yıldız Savaşları filminden kaçan bir Ewok.

İster inanın ister inanmayın, göz alıcı kehribar rengi gözleriyle bu sıra dışı hayvan aslında bir İran kedisi. Yani hipertrikozdan muzdarip olmasından bağımsız olarak, kürkü zaten doğal olarak uzun ve  kalın olacaktı.

Bu duruma bir telafi olarak, sahibinin aslında bir hayvan tımarcısı olması da açıkçası ekstra tüylü bu evcil hayvan için büyük bir avantaj.

Kedi 2014 yılında doğdu ve Kanada’nın Quebec şehrinde ayrıca iki kediye sahip insan ailesiyle birlikte yaşıyor. Sahipleri çok kısa bir süre içinde Atchoum’un bir sosyal medya yıldızı olmasına yardımcı oldular. İnternetteki mağazasına da bir bağlantı bulabileceğiniz, hem İngilizce hem de Fransızca olarak hazırlanış kendi web sitesinin yanı sıra, şu platformlarda da hesapları var:

 • Facebook
 • Instagram
 • Tumblr
 • Twitter
 • Youtube

Ayrıca People ve Buzzfeed gibi sitelerde Atchoum hakkında birkaç makale yayınlanmıştır.

Durumu ne olursa olsun mutlu bir kedikurt adam sendromu kedi Atchoum

Adını Fransızca hapşırık kelimesinden alan Atchoum’un tarihte hipertrikoz teşhisi konan tek kedi olduğu düşünülüyor. Sonuç olarak, hormonal durumunun nasıl gelişebileceğini kimse bilmiyor. Her durumda, birkaç olağan dışı fiziksel özellik dışında, bu mutasyonun genellikle insanlarda herhangi bir soruna neden olmadığını bilmek önemlidir.

En azından şu ana kadar sosyal medya yıldızı Atchoum normal bir hayat sürüyor ve dikkatli veterineri onu yakından takip ediyor. Bu yıl, Atchoum 5 yaşına girecek ve yaklaşık 3.6 kg ağırlığında. Bunun yaklaşık yarım kilosu, sahibinin sevgiyle özen gösterdiği ve düzenli olarak kırptığı kürk.

Neyse ki, sahiplerinin ona fotoğrafını çekmek için tuhaf kostümler giydirdiği zamanların dışında, ekstra pofuduk bu kedi günlerini mutlu ve sevilerek geçiriyor. Ve en önemlisi, internetteki şöhretinden tamamen habersiz görünüyor.

Ayrıca kimsenin onun kedi mi yoksa köpek mi olduğuna karar veremeyişine aldırış etmiyor. Zaten görünüşe göre, internetteki anketlerde oy kullanma alışkanlığı da yok.