Sokak Kedilerine Yardım Edelim!

Sokak Kedilerine Yardım Edelim!

Son Güncelleme: 18 Ağustos, 2018

Artık yaz mevsiminin son ayını yaşıyoruz ve kış yavaş yavaş yaklaşıyor. Kış aylarında, havanın soğumasıyla birlikte sokak hayvanlarının işi iyice zorlaşıyor. Sosyal medyada da sıkça görüldüğü gibi bazı kediler ısınmak için araba motorlarına sığınarak canlarını tehlikeye atıyorlar. Kışı hayvanlar için kolaylaştırıp sokak kedilerine yardım etmek istiyorsanız sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Barınaklara destek olun

Yakınlarınızda sokak kedileri için çalışmalar yürüten bir barınağa destek olmak bu kedilere yardım etmenin en kolay yolu olabilir. Barınaklarla irtibata geçip ne şekilde yardımcı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Hayvanları korumak için çaba sarf eden kuruluşların her daim yardıma ihtiyacı vardır. Maddi yardımın yanında mama gibi hayvanların ihtiyaç duyabileceği başka materyalleri de bağışlayabilirsiniz.

Barınaklarla çalıştıktan sonra hangi durumda ne yapacağınızı da daha iyi düşünebilir olacaksınız. Kedileri ve ihtiyaçları çok iyi bilen tecrübeli insanlarla tanışacağınız için onlardan birçok şey öğrenebilirsiniz.

Sokağınızdaki kedileri beslemek

Sokak kedilerini beslemek kolay bir iş gibi gözükebilir. Neticede sadece yaşadıkları yerin yakınına gidip mama bırakacaksınız. Ancak bazı şeylere dikkat etmezseniz kediler için tehlikeli bir duruma sebebiyet verebilirsiniz, hatta çevrede sağlık sorunları bile baş gösterebilir.

Sokağınızda yaşayan kedilerle kimse ilgilenmiyorsa siz bakımlarını üstlenebilirsiniz. Bunu yaparken aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz:

  • Sadece kuru mama verin. Çok zorda kalmadığınız sürece yaş mama vermeyin ve kesinlikle evde pişirdiğiniz yemekten kalanları da kullanmayın. Yaş mama; böcek, fare ve diğer tüm haşereleri kendine çekecektir, yemek artıklarıysa kediler için zararlı olabilir.
  • Bozulmuş yiyecekleri ve boş mama kaplarını toplayın. Hem kedi sağlığı hem çevredeki insanların sağlığı için kedilerin yaşadığı yerin çöple dolmasına izin vermeyin.
  • Sularını sık sık değiştirin. İçtikleri su çok kirlenirse hastalık kapabilir ya da içmeyi reddedip susuz kalabilirler.
  • Mamaları çok göz önünde bırakmayın. Bazı vicdansız insanların, mahalledeki kedi ya da köpek nüfusu çoğalınca yemekleri zehirlediklerini biliyoruz.

Barınak kedilerini kısırlaştırma

Kendiniz sokaktaki kedileri bütçeniz müsaade ettikçe kısırlaştırabileceğiniz gibi barınaklara da bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Kedilerle ilgilenen barınaklar, sokaklardan kedileri toplayıp kısırlaştırıp sonra da aldıkları yere bırakıyor. Bu çalışma, barınakların yaptığı en maliyetli iş ancak sokak hayvanlarının çoğalmasını engellemenin tek yolu da bu.

Ne kadar çok kedi kısırlaştırılırsa, o kadar az yavru kedi nüfusu olur. Kısır kediler, birbirleriyle bölge sınırları için kavgaya girmeyi de bırakacaklardır. Yani kedilerin kısırlaştırılması hem hayat kalitelerini artırır hem de kedilerin yaralanma olasılığını düşürür.

Soğuktan koruyun

Kış aylarında sokak kedilerine yardım etmenin başka yolları da var. Başta da dediğimiz gibi soğuktan kaçmak için içeri girebileceğinden arabanızın ön kaputunu kontrol etmeden yola çıkmayın. Kedilerin arabalara sığınmasını önlemek için onları soğuktan koruyacak rahat barınaklar yapabilirsiniz.

En yaygın kulübe türlerinden biri iki plastik kutuyla yapılandır. Kutulardan biri diğerinden büyük olmalı böylece iki kutuda da bir delik açıp birbirlerinin içine yerleştirebilirsiniz. Ardından kutuların arasında kalan boşluğu samanla doldurun. İki kutu arasındaki alan yalıtıcı işlevi görecektir ve kutunun içi dışardan daha sıcak olacaktır.

Hepimizin bildiği, tahtadan kulübeyi de yapmayı deneyebilirsiniz ancak fiyat olarak daha pahalıya patlayabilir ve yapması da o kadar kolay değildir.

tekir kedi

Sokak kedileri

Bahar aylarında kediler yavrulamaya başlar. Sokakta tek başlarına yavru kediler bulursanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Yavruların gerçekten tek başlarına olduğuna ve annelerinin olmadığına emin olun. Anne kediler, her gün yemek bulmak için yuvadan uzaklaşıp yavruları bir süre yalnız bırakır. Annenin sizi göremeyeceğinden emin olduğunuz bir noktada iki – üç saat kadar yuvayı gözleyin. Bu süre içinde gelen bir yetişkin kedi olmazsa yavruların tek başlarına olduklarına emin olabilirsiniz.
  2. Yavrulara bakacak yeni anne olmuş başka bir kedi bulmayı deneyebilirsiniz. Bu konularda tecrübeli tanıdıklarınız varsa kesinlikle yardım isteyin.
  3. Annesiz yavru kedileri nasıl besleyeceğinizi araştırın. Nasıl yapacağınızı öğrenirseniz yavru kedilerin bakımı çok zor değildir. İnternette size yardımcı olacak birçok kaynak bulabilirsiniz.
  4. Yavruları sahiplenecek birilerini bulun. Sütten kesilip kendi başlarına kum kaplarını kullanmaya başlamalarından sonra kedilere yeni bir aile arayabilirsiniz. Kedileri kime vereceğiniz konusunda lütfen seçici olun. Dönüp dolaşıp yine sokakta noktalamalarını hiçbirimiz istemeyiz.

Sokak kedilerine yardım etmek hiç zor değil ve aslında herkes bu sorumluluğu üstlenmeli. Kedilerle aynı mahallelerde birbirimize komşu yaşıyoruz ve biraz çabayla çevreyi hepimiz için daha yaşanılabilir kılmak mümkün.

İlk resmin kaynağı: Antonio Marín Segovia


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.