Kurtarılan Hayvanlar - Orman Yangınları

Genellikle orman yangınları, kısa ve uzun vadeli değişiklikleri beraberinde getirir. Aslında başa çıkması güç, zor bir çevresel durumdur ancak insanların, hayvanları bu tür felaketlerden kurtardığı zamanlar da oluyor.
Kurtarılan Hayvanlar - Orman Yangınları

Son Güncelleme: 05 Aralık, 2020

Orman yangınları ve orman yangınlarından kurtarılan hayvanlar sık sık yaz haberlerinin konusu oluyor. Aslında geçtiğimiz Ağustos (2020) ayında, Kaliforniya’da gerçekleşen büyük yangında 1000’in üzerinde hayvan kurtarıldı. İnsan empatisine dayanan bu eylem, türümüzün iyiliğine inanmamız için bir umut.

Yangının çeşitli ekosistemler ve içinde yaşayan canlıların üzerinde nasıl etkileri olduğunu biliyor musunuz? Bu tür doğal felaketlerle karşılaşıldığında izlenilmesi gereken protokol hakkında bir bilginiz var mı? Bugün bu makalemizde bu ve bunun gibi diğer birçok soruyu cevaplandıracağız.

Orman yangınlarından hayvanları kurtarmak

Ağustos 2020’nin sonuna kadar Kuzey Kaliforniya’da çok sayıda orman yangını rapor edildi. Bu tahrip edici olaylar, yıkım, kayıp ve kimsesizlik ile aynı anlamı taşıyor.

Bununla birlikte, hayvanların ve hatta belli bölgelerin bile yangından kurtarıldığı zamanlar mevcut. Bu insana, muhtemel ekolojik yenilenme konusunda bir umut veriyor. Aslında, California Davis Üniversitesi veterinerlik ekibinin bir raporuna göre durum bu şekilde.

Bu ekip, Kaliforniya yangınlarından 1000’in üzerinde kurtarılmış hayvanı tedavi etti. Çoğu hayvan küçük incinmeler yaşamıştı, bu yüzden çok geçmeden serbest bırakıldı; ancak en az 30 hayvan ek bakıma ihtiyaç duydu. Bu sebeple bu hayvanlar, California Davis Üniversitesindeki hayvan hastanesinde kalmak zorunda kaldılar.

Tedavi gören hayvanlar, kedilerden tutun ineklere ve bir alpakaya kadar uzanıyordu.

Yaralanmalarından LNU Lightning Tesisi yangını sorumluydu. Tahminler, yaklaşık 1.25 milyon dönüm arazinin yandığını gösteriyor. Şöyle düşünün; bu alan Büyük Kanyon’dan daha büyüktü ve evlerini arkalarında bırakmak zorunda kalan yüzbinlerce insanın tahliyesine yol açtı.

Orman yangınları birçok felakete yol açabilir.

Orman yangını esnasında ne yapılmalı?

Bu, kimsenin başına gelmesini istemeyeceğimiz bir durumdur ancak böyle bir durumla karşılaştığımızda ne yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Bir yangın olayında yapabileceğiniz belirli şeyler var. Lütfen, okumaya devam edin.

Sakinliğinizi koruyun ve duyarlı davranın

Aslında bu tip bir sorunda sakin kalmanız zor olabilir ancak paniklemeniz sadece daha fazla soruna yol açacaktır. Bu sebepten dolayı sakinliğinizi korumalısınız (tamamen), özellikle de çevrenizde korunmasız insanlar veya hayvanlar varsa. Bu yüzden yapacağınız ilk şey, onları rahatlatmak olmalı. Onların daha fazla streslenmesini önleyebilmek adına aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

  • Dumanın tam zıt yönünde durun.
  • Bir mendili ıslatın; ağzınızı ve burnunuzu o mendille kapatın. Böylece dumanı içinize çekmezsiniz.
  • Acil yardım ile iletişime geçin, komşularınızı uyarın.
  • Harekete geçmeye hazır olun ve resmi bir tahliye emrini beklemeyin.
  • Yangın bölgesinden uzaklaşın ve kurtardığınız herkes için sessiz bir yer bulmaya çalışın.
  • Tabii ki bu durumlarla nasıl başa çıkılacağını bilen ve halihazırda bölgede bulunanların talimatlarını izleyin – hem orman hem de sivil koruma görevlileri acil bir durumda güvenliğinizi sağlayacaktır.

Kurtarılan hayvanlarla ne yapılmalı?

Sadece itfaiyeciler ve eğitimli gönüllüler hayvanları kurtarmada yer almalı çünkü bu hayvanlar için oldukça stresli bir durum. Unutmayın; eğer durumu idare edebilecek doğru aletleriniz yoksa bir hayvanın durumunu daha kötü bir hale getirebilirsiniz. Buna rağmen yine de yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • İtfaiyeyi arayın ve yangından kaçan hayvanların nerede olduğunu belirtin.
  • Tehlikeli bölgeden çıkarken arabayı dikkatli bir şekilde kullanın çünkü yangından kaçmaya çalışan hayvanlar bir anda önünüze atlayabilir.
  • Yaralı bir hayvana yaklaşmayın ve her zaman itfaiyecilerin talimatlarına uyun.
  • Hayvanların ulaşabileceği şekilde konteynırlara su bırakın – hayvanlar, duman soludukları için genellikle susuz ve sersemlemiş bir halde olabilir.

Diğer meteorolojik faktörleri gözlemleyin

Hava koşullarının orman yangınlarına etki ettiği zamanlar olmuştur. Bu, bazı zamanlar yardımcı olabilir de durumu daha da kötü bir hale getirebilir de. Tepede bir yangın olduğunda asla o tepeye çıkmayın. Herhangi bir çukurdan ve hendekten kaçınarak, daha önceden yanmış alanlardan geçmeniz her zaman en iyisidir.

Aynı zamanda nehirler veya yollar gibi doğal bariyerlere yönelmeniz de tavsiye edilir çünkü bunlar, yangın engelleridir. Ayrıca rüzgar yönünü belirleyin ve rüzgarın ters yönünde hareket edin.

Evde kalınmalı mı?

Herhangi bir tahliye bildirisi olmadığı sürece evler, başlangıçta güvenli cennetler olabilir. Yapmanız gereken ilk şey; evdeyseniz kapıları, pencereleri ve perdeleri kapamak olacaktır. Tam tersine eğer dışarıdaysanız, çatıyı ve etrafındakileri ıslatabileceğiniz bir hortum bulmaya çalışın. Çok önemli: tüm dizel, bütan ve doğalgaz kaynaklarının bağlantısını kesin, ancak bunu güvenli bir şekilde yapabiliyorsanız.

Tahliye bildirimi yayınlamaları durumunda ilgili makamlardan gelen haberleri sürekli kontrol edin. Sizi makul şekilde en güvenli yollar hakkında bilgilendirmeleri gerekir.

Söndürülmüş orman yangınından sonra geriye kalanlar.

Orman yangınları, büyük hasara neden olan nispeten sık görülen bir doğa olayıdır. Ne yazık ki, fauna ve flora bu tür durumlarda ana kurbanlardır.

Yangınlara çeşitli faktörler neden olabilir, ancak elinizden geldiğince bu durumdan kaçınmaya çalışmalısınız. Çevrenizdeki savunmasız varlıkları elinizden geldiğince korumaya çalışın.

İlginizi çekebilir ...
Depremden 9 Gün Sonra Kurtarılan Köpek
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Depremden 9 Gün Sonra Kurtarılan Köpek

Bugün sizlerle İtalya'daki trajik depremden 9 gün sonra kurtarılan köpek Romeo'nun umut dolu ve şaşırtıcı hikayesini paylaşacağız.