Kulak Kesme Zalimce ve Gereksizdir

İnsanlar, belirli ırklara "arzu edilen" özellikler vermek için genellikle kulak kesme ve kuyruk yerleştirme gibi acı verici, gereksiz prosedürleri seçerler.
Kulak Kesme Zalimce ve Gereksizdir

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2021

İnsan ve hayvan haklarının zirvede olduğu bu zaman ve çağda, hala kulak kesmenin ve kuyruk kesmenin iyi bir fikir olduğunu düşünen birçok insan var. Gerçekten de, aslında bu uygulamanın hayvan için iyi olduğunu iddia ediyorlar!

Elbette, bu konuda büyük bir tartışma var. Gerçekten konuyu analiz etmemiz ve bu tür bir sakatlamanın sonuçlarını anlamamız gerekiyor.

Bazı köpek ırkları, kafalarının görünümü ile tanınır ve bu, genellikle kulak kesmenin bir nedeni olarak listelenir. Genellikle bu tür ırklar “en saf” ve en “ilginç” olanlardır. Diğerlerinin yanı sıra Dobermanlar ve Danualar gibi ırklardan bahsediyoruz. İnsanlar bazı küçük ırkların kulaklarını bile kesmeleri; bugün yaygın bir uygulamadır.

Kulak kesme ve kuyruk yerleştirme uygulaması

karda duran corgi

Birçok köpek sahibi bu kararı ciddi şekilde sorgular. Bununla ilgili çok çeşitli görüşler var ve çok fazla anlaşmazlık yaratıyor. İyi haber şu ki, bazı ülkeler kulak kesmeyi ve kuyruk yerleştirmeyi tamamen yasakladı ve diğerleri de aynı şeyi yapıyor. Ana argüman, vücudun bir uzvunun kesilme biçimlerinin tamamen gereksiz bir uygulama olduğu ve bu nedenle acımasız olduğudur.

Birçoğumuz aklı başında birinin neden bir köpeğin kulaklarını veya kuyruğunu keseceğini merak ederiz.

  • Birçok “uzman”, bunun hayvanın kişiliğini ve doğuştan gelen karakterini korumanın bir yolu olduğunu söylüyor. Safkan özelliklerin korunmasına yardımcı olduğunu söylüyorlar.
  • Diğerleri, kulak kesme ve kuyruk yerleştirme tümörlere yol açabileceğinden bu tür uygulamaların tehlikeli olduğunu söylüyor. Bu, herhangi bir hayvan için alınmaması gereken bir risktir.

Bilmiyor olabilirsiniz ama bu tür ameliyatlar anestezi kullanılmadan yapılır. Bu nedenle, hayvan tüm prosedür boyunca çok fazla acı çeker. Ek olarak, köpekler kuyrukları ve kulakları aracılığıyla iletişim kurarlar ve duygusal gelişimleri için çok önemli olan bu kısımları çıkararak onlara ciddi şekilde zarar verirsiniz.

Ayrıca olası enfeksiyonları önlemek için köpeğin kulaklarını ve kuyruğunu kesmeniz gerektiği argümanı da var. Bu görüşü savunanlar, büyük olasılıkla  cerrahi işlemin son derece basit olduğunu savunuyorlar. Kastrasyon veya kısırlaştırma kadar basit olduğunu ve hayvanın yaşadığı acının geçici olacağını söylüyorlar.

Kulak kesme ameliyatı neleri içerir?

Bu ameliyat genellikle 2 ila 4 aylık köpeklerde yapılır. Cerrah kulağı sert bir yüzeye sabitler ve kulağı uyuşturan bir enjeksiyon uygular. Birkaç hafta sonra bu kısım kesilir.

Köpeğin kulaklarını kesmenin tıbbi faydalarını doğrulayan hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Bu uygulama sadece bir çeşit estetik standarda ulaşmak amacıyla yapılır. Ayrıca, iyileşme süreci oldukça uzundur. Tabii ki, cinse bağlıdır. Kesinlikle doğru olan şeyse, bu tür bir ameliyat sırasında köpeğin çok acı çektiğidir.

Anestezi

Bazı veteriner uzmanları köpeğe genel anestezi uygulamayı tercih ederler. Ancak diğerleri, “zor hissettikleri için” ameliyatı onsuz yapmayı tercih ederler. Ne yazık ki, birçok köpek aslında anesteziye karşı geliştirilen alerjik reaksiyonlar nedeniyle ölüyor. Diğer cerrahi müdahaleler gibi köpek kırpma ve kuyruk yerleştirme ameliyatları da oldukça risklidir.

Bir köpeğin kulaklarının kesilmesinin kanamaya yol açabileceği birçok durum vardır. Bu, ameliyattan önce dikkate alınmayan dolaşım sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Köpeklerin moda aksesuarı imajını sürdüren bu tür gereksiz prosedürleri uygulamak çok çirkin. Ne yazık ki, bazı veteriner hekimler, sahibi bedelini ödemeye razı olan bir köpeği kesmekte hala yanlış bir şey görmüyorlar.

Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği, “kulak kesme ve kuyruk yerleştirmenin bir köpeğin sağlığına hiçbir faydası olmadığını” belirtiyor. Bu prosedürler ağrı ve sıkıntıya neden olur ve tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi, doğal anestezi, kan kaybı ve enfeksiyon riskleri eşlik eder. Bu nedenle veteriner hekimler bu ameliyatları yaptırmayı kabul etmeden önce köpek sahiplerine bu konularda danışmanlık yapmalıdır.

İyi haber şu ki, her gün evcil hayvanlarına bu prosedürü uygulamaktan vazgeçen daha fazla insan var. Bir Doberman’ın sarkık kulakları ve uzun kuyruğuyla ne kadar sevimli göründüğünü gördünüz mü? İlginizi çekebilir ...

Göz Kamaştıran Eşsiz Köpekler – Doberman Pinscher
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Göz Kamaştıran Eşsiz Köpekler – Doberman Pinscher

Kendine has ve zarif bir ırk olan Doberman Pinscher herkese göre bir köpek değil. Bu ırkı ya seversiniz ya da nefret edersiniz, ortası yok.