İspanya'da Hayvanlar İçin Yapılan Estetik Operasyonlar Yasaklandı

İspanya'da Hayvanlar İçin Yapılan Estetik Operasyonlar Yasaklandı

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2018

Pek çok insan, güzellik için değil, yalnızca sağlık nedenlerinden dolayı estetik operasyonlar geçirebileceklerini iddia ederler. Cerrahi bir operasyon her zaman risk içerir, bu yüzden çok ciddi bir meseledir. Bu konu yıllardır tartışma konusu olmuştur. Son olarak, hayvanlar için yapılan estetik operasyonların yasaklanması yeni yeni gerçekleşiyor.

Hayvanlar için yapılan estetik operasyonlar yeni kanunlar ile yasaklanıyor

kozmetik operasyonlar

İspanyol Bakanlar Kurulu, Hayvanları Koruma Avrupa Konferansına katıldı. Sonuç olarak, bir hayvanın görünümünü değiştirmek için tasarlanmış olan tüm estetik operasyonlar yasaklanacaktır. Bununla birlikte, veterinerlerin bir hayvanın sağlığını ve yaşam standardını korumak için mecburi gördüğü operasyonlar için bir yasak olmayacaktır.

Bu anlaşma, gösteriler ile, reklamlarda kullanılan hayvanları da kapsamaktadır. Şirketlerin, bireylerin ve yerel yönetimlerin hayvanlar üzerinde sahip oldukları sorumlulukların bir listesini vurgulamaktadır.

Hayvanların yetiştirilmesi ve bakım altına alınması ile ilgili olarak, hayvanın sağlığını korumaktan ve hayvanların yetiştirilmesi ve bakım altına alınması için gerekli bilgiye sahip olduğunu kanıtlayan belgeye sahip olmaktan sorumludurlar.

17 ülke tarafından imzalanan ve İspanya Krallığı Bicameral Yasama Meclisine sunulan bu anlaşma, bu yıl onaylandı. Anlaşma sayesinde, evsiz hayvanlara yardım etmek ve yeniden yerleştirmek ve aynı zamanda sahiplendirilmeyi, bilinçlendirici ve eğitici kampanyaları teşvik etmek için de bir strateji oluşturulmuştur.

Bu yönetmelik neler getiriyor?

Pek çok hayvan sahibi, köpeklerinin kuyruklarını kısaltıyor ve kulaklarını kesiyor, özellikle de avcı köpekleri ise daha “çekici” görünmelerini istiyorlar. Bununla birlikte, bu düzenleme, gerçekte ne amaç için çıkarıldığını kabul eder: Vücudun bir parçasının gereksiz yere bir kesilmesi.

Aynı şekilde, köpeklerin ve diğer hayvanların sağlığını ve hayatını tehdit etmediği sürece, çene veya vücudun başka bir bölgesinde bir tür deformasyon problemini düzeltmek için kullanılması yasaklanmıştır. Bugün itibariyle, “mükemmel bir köpeğe” sahip olmak için yapılan bu tür operasyonları gerçekleştirmek herkes için yasaklandı.

Köpeğin kulaklarının ve kuyruğunun önemi

İnsanların artık, köpeklerin iletişimi ve sosyal yaşamları için son derece önemli olan kulaklarını ve kuyruğunu kesemeyecek olmaları harika bir şey.

Köpeğin kuyruğu

Konuşabilme yetenekleri olmadığı için, köpekler  farklı yollarla iletişim kurarlar. Bu yollardan bir tanesi kuyruklarıdır. Kuyruklarını sallayıp jest yaparak hislerini ve duygularını iletir ve hatta dile getirirler.

Köpek kuyruğunun her hareketi farklı bir şeyi ifade eder ve farklı bir duyguyu anlatmasına yardım eder. Birçok kişi tarafından bilindiği gibi, bir köpeğin kuyruğu, insanın yüz ifadesine en yakın olan şeydir.

Bundan ve daha pek çok sebepten dolayı, bir hayvanın kuyruğunun olması önemlidir. Kuyruğu sayesinde sosyalleşmesi daha kolay olacak ve daha az davranışsal problemleri olacaktır. Ek olarak kuyruk, köpekler için başka bir iletişim şekli olan feromon salınımını serbest bırakmaya yardımcı olur.

köpek kuyruğu

Köpeğin kulakları

Kuyruktan sonra kulaklar, bir köpeğin  iletişim için  en çok kullanılan vücut kısmıdır. Her bir köpek kulak çifti, farklı şekil ve boyutlara sahiptir.  Kulaklarının hareketleri, insanların anlayabilmesine olanak sağlayan evrensel bir dil oluşturur. Kulak hareketleriyle insanlar, köpeğin herhangi bir anda ne hissettiğini anlayabilir buna göre hareket edebilir. Dış etkenlere karşı tepkilerini gösterirler.

Sonuç olarak, en az 18 ülke, hayvanlara yapılan estetik operasyonları yasaklamaktadır. Umuyoruz ki bu uygulama, hayvan haklarını içeren uluslararası bir yasa için de örnek teşkil edecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.