Köpeklerin Sevmediği 7 Davranış

Köpeğinizin yaşam alanını iyileştirmek için onların dilinden anlamanız gerekmektedir. Bu şekilde köpeğinizin sağlık durumunu iyileştirebilir ve onunla iyi bir ilişki kurabilirsiniz.
Köpeklerin Sevmediği 7 Davranış

Son Güncelleme: 20 Temmuz, 2019

Kimse birlikte yaşamanın kolay olduğunu söylemedi, hele bir de söz konusu farklı türlerse. Köpekler ve insanlar çok farklı canlılardır. Nasıl köpeğiniz hakkında sevmediğiniz yönler varsa, aynı şey köpeğiniz için de geçerlidir. Köpeklerin sevmediği bu noktalara dikkat ederek köpeğinizle ilişkinizi geliştirebilirsiniz.

1. Köpeklerin sevmediği davranışlar: derdini anlatamamak

Köpekler sosyal hayvanlardır. Hislerini veya düşüncelerini farklı sinyaller kullanarak karşı tarafa iletirler. Ancak, detaylara dikkat etmediğimiz bazı zamanlarda köpek diline ait bazı mesajları kaçırıyor olabiliriz.

köpeğin başını tutmak

Köpekler dertlerini anlatabilmek ister. Ne istediğini anlatabilmek için uzun bir süre çabalaması gerekir. Bir köpeği, caddeyi ya da komşuyu sevmediklerini anlatabilmek için belki aylarını harcarlar ancak biz yine de onları görmezden geliriz.

Bu yüzden, köpeklerin sakin ve stresli durumlarda gösterdiği belirtileri daha iyi anlayabilmek adına daha fazla çaba sarf etmeliyiz.

2. Köpeklerin sevmediği davranışlar: insanmış gibi davranılmak

İnsanların ihtiyaçları, dilleri ve gelenekleri köpeklerden farklıdır. Bu yüzden köpekler, bir insanın gözünden dünyayı yaşamak zorunda bırakılmaktan rahatsızlık duyar.

köpeklerin sevmediği şeyler

Onlarla küçük çocukla konuşur gibi konuşmak yerine, kelimeleri ve ses tonunu anlayabilen zeki hayvanlar gibi konuşun. Azarlamayın ya da uzun uzun cümleler kurmayın. En güçlü duyularının koku alma olduğunu göz önünde bulundurarak bundan faydalanın.

Ve köpek dostlar edinmesi gerektiğini de unutmayın. Sosyal hayatınız sizin için ne kadar önemliyse aynı şey köpekler için de geçerlidir.

3. Köpeklerin sevmediği davranışlar: boyun tasması

Boyun tasmalarına takılan kayışlar köpeğinizin boynunu incitebilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. İster büyük ister küçük bir ırk olsun ya da tasmaya asılsın ya da asılmasın, boyun tasması yerine gövde tasması kullanmanızdan çok daha memnun olacaklardır.

mavi tasmalı köpek

Dışarı çıkmak günün en eğlenceli anıdır. Bu anı, köpeğinizin boynunu acıtarak mahvetmeyin. Köpeğinizi, göğüs ve kaburga gibi vücudunun güçlü bölgelerinden kavramak daha iyidir.

4. Köpeklerin sevmediği davranışlar: çekiştirilmek

Köpeğinizin sevmediği bir başka şey ise boyun ağrısının yanı sıra bir de geçici nefes darlığı yaşamaktır. Bazen tasmayı çekiştirip durdukları için nazik davranmak zorlaşabiliyor.

Tasmaya asılmak her ne kadar acı verici olsa da, boyun tasması daha da acıtmaktadır. Hissettiği acı sinirler yoluyla arka bacaklara kadar yayılmaktadır.

tasmadan nefret eden köpek

Yürürken bir köpeği çekiştirmenin haklı bir tarafı yoktur. Bir tasmayı doğru kullanmak göründüğünden de zordur ancak nazikçe kullanmayı öğrenebilirsiniz. Köpeğiniz size minettar kalacaktır.

5. Köpeğinizin sevmediği davranışlar: parfümlü sabun

Bir köpeğin en gelişmiş ve hassas duyusu koku alma duyusudur. Uzmanlara göre bir köpeğin burnu bir insana kıyasla 1,000 kat daha güçlüdür. Yani, daha fazla koku alabilirler. Bu yüzden kokuları da yoğun hissederler.

köpeklerde koku alma

Parfümlü sabun kullandığınızda köpeğinizin burnunu kokulara boğarsınız. Evi temizlediğinizde ya da havada kimyasal kokusu kaldığında da aynı şekilde, köpeğinizi rahatsız edersiniz.

Köpeğiniz sizin parfümle yıkanmış halinizi değil insan gibi koktuğunuz halinizi tercih eder. Hafif kokulu deterjan, kolonya ya da krem kullanmaya dikkat edin. Bu sayede köpeğinize daha rahat bir ortam sağlamış olacaksınız.

6. Ceza vermeniz

İnsanlar ceza vermeyi alışkanlık haline getirirler. Sürekli çocuklarımızı, çalışanlarımızı ve bazen yapmamamız gerektiği halde kendimizi cezalandırırız. Ancak köpekler birbirlerini cezalandırmazlar. Sürüdeki bir yavru yaramazlık yaptığı zaman öğretir ve yol gösterirler.

halıya çiş yapan köpek

Ceza vermek hem ceza veren için hem de ceza alan kişi için rahatsız edici bir durumdur. Ayrıca köpeğinizi azarladığınız çoğu durumda köpeğiniz neden azarlandığının farkında bile olmaz.

Köpeğinize ceza vermekten vazgeçin çünkü köpeğiniz bu durumdan nefret eder. Köpeğinize yeni şeyler öğretmek için olumlu pekiştirme yöntemini kullanın.

7. Korktukları şeye saygı duymamanız

Evlerimiz ve şehirlerimiz insan yaşamı için tasarlanmıştır. Köpekler için her şey büyük kalmaktadır. Caddeler, gelenekler ve kurallar insanlara göre ayarlandığı için çoğu köpek bazı şeyleri anlamayabilir ve bu durumdan korkabilir.

köpeklerin sevmediği davranışlar

İnsanlarla birlikte yaşarken korkabilecekleri birçok faktör bulunabilir: açıklanamayan sokak gürültüsü, arabalar, yabancılar, asansörler vb. Ayrıca listenin ilk maddesinde de belirttiğimiz gibi, insanlar bazen bu korkuları fark edemeyebiliyor.

Özellikle bu durumlarda insanlar köpeklerin korkulu davranışlarını (homurdanma, diş gösterme, kaçma, saklanma vb.) komik bulabilir. Özellikle yavru köpeklerin dehşete düştüğü durumları insanlar eğlenceli olarak görür.

Köpeğinizin sizle ilgili hoşlanmadığı şeyler arasında bu durumu da saymak istemiyorsanız, köpeğinizin korkusunu anlamak ve saygı duymak için elinizden geleni yapmalısınız. Nasıl size sevmediğiniz bir konuda saygı gösterilmesini istiyorsanız aynı davranışı göstermeli ve onu tehdit olarak gördüğü şeylere karşı korumalısınız.

Her ne kadar binlerce yıldır köpeklerle birlikte yaşıyor olsak da, hala onlarla ilgili anlayamadığımız bazı konular bulunmakta. Bu yüzden de köpeklerin sevmediği davranışlarda bulunmaya devam ediyoruz. Neyse ki köpeğinizi mutlu etmek için bu davranışları öğrenmek ve bunlara dikkat etmek mümkün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.