Boyun Tasması mı Göğüs Tasması mı?

Boyun Tasması mı Göğüs Tasması mı?

Son Güncelleme: 24 Eylül, 2018

Bir köpek sahiplendiklerinde, köpek sahiplerinin sorduğu ilk sorulardan birisi boyun tasması mı yoksa göğüs tasması mı almaları gerektiğidir. Ortada hangisinin en iyisi olduğuna dair bir çok laf dolaşmaktadır, o yüzden köpek sahipleri eğer köpekleri için en iyisini almak istiyorlarsa, en iyisine ulaşmak için diğer seçenekleri elemelidir.

Boyun tasması mı yoksa göğüs tasması mı almanız gerektiğine dair size yardım etmek için her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya koyacağız.

Boyun tasması mı göğüs tasması mı? İşte tüm mesele bu

Çoğu insan göğüs tasmasını moda olduğu için tercih ediyor. Ancak bu zamana kadar hep boyun tasması vardı, bu yüzden neden hep doğru bildiğimiz şeyden sapalım ki? Gelin, köpeğiniz için boyun tasması mı yoksa göğüs tasması mı daha uygun karar vermeniz için her ikisine de bir göz atalım.

boyun tasması

Boyun tasması

Çoğu köpek sahibi, boyun tasması ve göğüs tasması arasında seçim yaparken ikinci kez düşünmez. Çoğu kişinin, geniş renk seçeneği karşısında dikkatleri dağılır ve test edilip onaylanan tasmanın en iyi seçenek olduğunu düşünür.

Veterinerler artık boyun tasmasını tavsiye etmedikleri için göğüs tasması gittikçe popüler hale geldi. Köpeklerin hassas boyunları olduğu için veterinerler boyun tasması kullanımını önermiyorlar.

Bir köpeğin boynunda, incindiği takdirde ciddi şekilde yaralanmaya yol açabilecek kaslar ve kemikler bulunur. Eğer sahibi tasmanın kayışını çok sık çekerse köpeğin boynu incinebilir, bu da kas spazmlarına, sinirsel hasarlara, nefes darlığına ya da tiroit problemlerine sebep olabilir.

Bazı sahipler, acımasız bir şekilde, cezalandırma bahanesiyle köpeklerini sürekli bağlı tutuyorlar, bu durum ise köpeklerin boyunlarına çok kolay bir şekilde zarar veriyor. Ayrıca köpek sahiplerinin kayışa asılarak köpeklerini “eğitmeleri” ya da azarlamaları görülmedik olay değil. Bu hareket de şiddet içeren gereksiz bir harekettir; köpekler ne istediğinizi anlamayacak ve ne yapmaması gerektiğini de öğrenemeyecekler.

Bazı sahipler ise yanlışıklıkla köpeklerinin kayışını kısa tutuyorlar, bu da etrafı koklamak için dolaşmak isteyen köpekleri incitebilir. Eğer köpeğiniz sosyal bir köpek ise kısa tasma ve kayışlar, köpeğinizin başka köpeklerle sosyalleşmesini engelleyecektir. Bu durum yüzünden, köpeğiniz yürüyüşleri ve tasmayı olumsuz olarak algılayabilir ve bir daha dışarı çıkmak istemeyebilir.

Boyun tasmalarını, emirleri itaatkar bir şekilde uygulayan ve tasmasını çekiştirmeyen uysal köpekler için öneriyoruz. Sakin mizaçlı köpeklerde tasma eziyet değil bir aksesuar haline gelir. Köpeğiniz aktif ve enerji doluysa ,kısa kayış tercih etmeyin.

Göğüs tasması

Şimdi sıra göğüs tasmasının yararlarında. Göğüs tasmaları şüphesiz bir şekilde boyun tasmalarından daha yararlı ve daha kullanışlıdır. Uygulanan kuvveti köpeğin vücuduna yaydığından dolayı, köpeğin boynu ya da sırtı zarar görmez.

Köpeğiniz yürüyüş sırasında bir şeye heyecanlanıp o tarafa doğru sizi sürüklediğinde, göğüs tasması onu boğmayacaktır. Kendisini kısıtlanmış hissedeceği için bir daha ki sefere kayışı çekip durmayacaktır.

Göğüs tasmasının kumaşının havadar olduğundan emin olun. Sırt kayışını, uygulanan kuvveti vücudun her tarafına dağıtmasını sağlayacak şekilde ayarlayın, böylece köpeğin eklemleri veya omurgası incinmez. Ayrıca, göğüs tasması köpeğinizin vücudunun büyük bir kısmını kaplamamalıdır.

Göğüs tasmasının koltuk altı bölgesini çok sıkmamasına dikkat edin, böylece cildin göğüs tasmasına sürtünerek tahriş olmasını engellersiniz. Unutmayın, göğüs tasması her zaman göğsü kavramalıdır, boynu değil.

Göğüs tasması köpeğiniz için uygun bir boyutta olmalıdır. Tasma büyük olduğunda köpeğiniz rahatlıkla ondan kurtulabilir veya çok küçükse köpeğinizin kan dolaşımını kesebilir.

yürüyüşe çıkartmak

Köpeğiniz için hangisi daha iyi?

Göğüs tasması köpeğinize uyduğu sürece, göğüs tasmalarının boyun tasmalarından daha iyi olduğu su götürmezdir. Göğüs tasmaları, kayışa asıldığınızda uyguladığınız kuvveti köpeğinizin vücudunun her tarafına eşit şekilde dağıtır ve boyun tasmalarına kıyasla ciddi yaralanmaları daha iyi önler.

Eğer köpeğinize tasma alırsanız dolgu malzemesi olduğundan, geniş ve rahat giyilip giyilmediğinden ve köpeğinizin boynunu sıkmadığından emin olun. Köpeğinizin kişiliğine ve davranışına uyan bir tasma seçin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.