Köpeğinize Sakın İnsanmış Gibi Davranmayın!

Hayvanlara insanmış gibi davranmak, hayvan istismarının en yaygın çeşitlerinden biri olmaya başladı.
Köpeğinize Sakın İnsanmış Gibi Davranmayın!

Son Güncelleme: 29 Kasım, 2018

Tüylü dostunuzu gerçekten söylediğiniz kadar çok seviyorsanız onun doğasına saygı duyarak başlayabilirsiniz. Benim Hayvanlarım olarak bir kez daha söylüyoruz: “Hayvanınıza sakın insanmış gibi davranmayın!”

Hayvanlara insanmış gibi davranmak hayvan zulmünün başka bir çeşididir

yemeğe bakan hayvanlar

Birçok insan kendisinden başkasını düşünmez ve bu insanların, kendileri için iyi olan şeyin, hayvan dostları için iyi bir şey olmadığını anlamaları çok zordur.

Üstelik bu insanlar, hayvanlara insanmış gibi davranmanın gerçekten tüylü dostlarına iyi geldiğini düşünür. Oysaki bu davranış onlar için çok zararlıdır ve hatta fiziksel sorunlar ve davranış bozukluklarına neden olabilir.

Ve daha da kötüsü bu hayvan sahipleri, onlara her zaman en iyisini vermenin yani onları şımartmanın nasıl böyle bir şeye sebep olacağını anlamazlar.

Benim Hayvanlarım olarak sizlere yalvarıyoruz, lütfen hayvanlarınıza insanmış gibi davranmayın. Tüylü dostunuzla birlikte mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsanız kendinize ve minik dostunuza yapabileceğiniz en iyi şey onun doğasına saygı duymaktır.

Günümüz sorunlarından biri de hayvanlara insanmış gibi davranmak

İnsanların yaşıtlarıyla iletişimlerinin giderek azaldığı bu sanal çağda yaşamanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz.

Özellikle büyük şehirlerde, yalnızlık ve iletişim eksikliği insanları fazlasıyla etkilediğinden insanlar, bu boşluğu hayvanlarıyla doldurmaya çalışır fakat bu ikisi arasında kocaman bir uçurum vardır.

Köpekler, kediler ve diğer evcil hayvanlar bizler için sevgi dolu birer arkadaştır ama kesinlikle insan değildir ve bu ikisi birbirine asla karıştırılmamalıdır. Her türün kendi özelliklerine saygı duymak gerekir. Buna saygı duymazsak hem kendimize hem de hayvanlara zarar verebiliriz.

Tüylü dostunuzu gerçekten seviyorsanız ona sakın bunu yapmayın

Birkaç yanlış davranış:

 • İnsanların yediği yiyeceklerden vermek
 • Yemek masasına oturtmak
 • Onlar için tasarlanmış kostümler veya kıyafetler giydirip son model aksesuarlar takmak
 • Balon, pasta ve hatta mumlarla doğum günlerini kutlamak
 • Smokin ve duvak giydirip onlara düğün yapmak
 • Onlara küçük çocukmuş ve hatta bebekmiş gibi davranmak

Hayvan dostlarımıza insan gibi davranmanın sonuçları

İnsan gibi davranılan bir hayvanda çok geçmeden davranışsal ya da fiziksel sorunlar ortaya çıkar. Örneğin:

 • Obezite ve diğer beslenme bozuklukları
 • Saldırganlık
 • Mobilya veya diğer eşyaları kırmak
 • Her yere tuvaletini yapmak
 • Sürekli havlamak
 • Kuyruğunu yakalamaya çalışmak, sürekli yalamak, kendine zarar vermek gibi kalıplaşmış davranışlar sergilemek

Hayvanlara insanmış gibi davranmamanın faydaları

gezdirilen köpek

Tüylü dostlarınızla iyi zaman geçirmenin birçok yolu vardır. Onlar, tüm sevgilerini karşılıksız şekilde bize vermek isteyen muhteşem varlıklardır. Bize verdikleri tüm bu sevginin karşılığını vermenin en iyi yolu onlara saygılı davranmak ve onlarla en iyi şekilde ilgilenmektir.

Hayvanların sadece kendileri olmalarına izin vererek onların mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayabiliriz. Ayrıca, bizim de, bu dünyada yaşıtlarımızla iç içe yaşamamız gerektiğini unutmamalıyız.

Köpeğinizi parkta yürüyüşe çıkarmak ya da veterinere götürmek sosyal hayatınızı hareketlendirmek için harika bir fırsat olacaktır. Denediğinizde işe yaradığını göreceksiniz.

Evcil hayvanınızla sağlıklı bir iletişim kurmak

Köpeğinizle nasıl ilgilendiğinize dikkat edin. Lütfen köpeğinize insan gibi davranmayın. Onun doğasına saygı duyun ve aşağıdakileri uygulayın.

 • Cinsine, büyüklüğüne, yaşına ve belirli özelliklerine göre doğru yiyeceği verin.
 • Onunla oynayarak zekâsını geliştirin.
 • Ona uygun fiziksel bir aktivite bulun.
 • Etrafı keşfetmesine, çöpleri ve diğer hayvanların kuyruğunu koklamasına, eşelemesine, kazmasına, havlamasına, miyavlamasına, yaprakları ve kelebekleri kovalamasına yani kendisi olmasına izin verin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.