Bir Köpeği Sosyalleştirmek Üzerine Bir Rehber

Sosyalleşme, bir köpeğin doğduğu andan itibaren başlayan bir süreçtir. Ancak bir köpek için 4 hafta ile 6 ay arasındaki süre, dünyayı öğrenirken özellikle daha da önemlidir.
Bir Köpeği Sosyalleştirmek Üzerine Bir Rehber

Son Güncelleme: 04 Nisan, 2019

Köpekler doğdukları andan itibaren, özellikle altı hafta ile dört ay arasında çok hızlı öğrenirler. Elbette, yavruyken öğrendikleri her şeyi yetişkin oldukları döneme kadar getirirler ve bunun içerisine sosyalleşmek de dahildir. Bununla birlikte, bir köpeği sosyalleştirmek için neler yapabilirsiniz?

Diğer yandan, bir köpeği nerede sosyalleştirmeyi deneyebilirsiniz? Bu soruların cevapları ve daha fazlası için bu makaleyi okumaya devam edin! Köpekler dört haftalık oldukları andan itibaren, diğer yavru köpeklerle etkileşime girmeye başlarlar.

Köpek sahipleri, genellikle haftada en az bir kere olmak üzere köpekleri ile birlikte başka köpeklerin bulunduğu bir yere ya da parka gitme rutinine sahiptir.

Yani, bu bir köpeğin sosyalleşme deneyimini kazanması için iyi bir an olur. Köpeğiniz için önemli olan, farklı insanlarla (çocuklar, yaşlılar vb.) tanıştığında, yeni sesler duyduğunda ve onun için yeni olan herhangi bir şey olduğunda sizin yanınızda olmasıdır.

Yavru köpeklerin yeni yaşam tarzlarına kendi tempolarında alışmaya başlamaları gerekir. Köpeğinizin hem insanlarla hem de diğer köpeklerle sosyalleşmesine izin vermelisiniz. Veterinerinizle konuşun ve ne zaman ilk defa köpeğinizle birlikte dışarı çıkabileceğinizi öğrenin; çünkü bunların hepsi veterinerin kontrolüne bağlıdır.

Eğer köpeğiniz hala yürüyüşe çıkamıyorsa, köpeğinizi her zaman yanınızda taşıyabilir ve bu şekilde insanlarla tanışmalarını sağlayabilirsiniz. Yavru köpeğinizle fiziksel temas halinde olmak aynı zamanda veterinere gitme gibi şeylere alışmalarına da yardımcı olacaktır.

Bir köpeği sosyalleştirmek neden önemlidir

yolda yürüyen iki köpek

Bir köpeği erken yaşta sosyalleştirmek, onlara nasıl toplumun bir parçası olabileceklerini göstermek anlamına gelir. Bu önemlidir; çünkü her şey evde olduğu gibi değildir. Dışarıda her türlü insan, ses, bina ve koku vardır.

Köpekler dış dünyayı insanların yaptığı gibi algılamazlar. Bir köpek, erken yaşından itibaren bile, onlar için düşündüğünüzden daha fazla şey ifade eden koku alma duyularına ve  beden dillerine daha fazla güvenir.

Köpeğinizi nasıl sosyalleştireceğinizi merak ediyorsanız, bir köpeğin sosyalleşmesinin doğduğu andan itibaren başladığını unutmayın. Köpeğinizin annesi ve kardeşleri, dış dünya ile ilk temas kurduğu canlılardır. Bu yüzden uzmanlar yavrularını annelerinden yaşamlarının ilk iki ayı boyunca ayırmamalarını söyler.

Diğer köpeklerle tanışmak (aynı anda bir grup halinde olmamak kaydıyla) de önemlidir. Diğer köpeklerle iyi geçinen bir köpeği olan bir arkadaş bulun. Yavru köpeğiniz onlarla güven içinde oynayabilir ve eve gitme zamanı geldiğinde kendini sakinleştirmeyi öğrenebilir.

Bir köpeği sosyalleştirmek için birkaç ipucu

Tasma

Tasması olan bir köpek, olmayan bir köpekten çok daha farklı davranır. Bunun yanı sıra, yavru köpeğinizi başka bir köpekle tanıştırmadan önce her zaman köpeğin sahibine sorun.

Yetişkin köpeğin sakin olduğundan ve herhangi bir kazadan kaçınmak için sahibinin kontrolü altında olduğundan emin olun. İki köpeği tanıştırdığınız zaman tasmalarını çok fazla gevşetmeniz gerekir; ancak bir şeyler ters giderse her zaman çekmeye de hazır olun.

Parka gitmek

Günümüzde şehirlerde bir sürü köpek parkı vardır. Bu parklar köpeklerin buluşması için harika yerlerdir. Yavru köpeğiniz, köpek parklarında diğer köpeklerin geride bıraktığı izleri koklamak ve karşılaştıkları her köpekle oynamak için harika zaman geçirecektir.

köpeklerin diğer köpeklerle arkadaş olması

Ancak köpek parkları da belirli riskler taşır. Köpeğinizle bir köpek parkına gideceğiniz zaman orada onlarca köpek olmayacak bir zamanı seçin ve köpeğinizle parka girmeden önce etrafa iyice bir göz atın.

Ayrıca parkta bulunan diğer köpeklerin birbirlerine dostça davranıp davranmadıklarını görmek için köpeklere de dikkatlice bakın. Köpeklerin nasıl oynadıklarını ve parktaki diğer köpeklerle nasıl etkileşim kurduğunu izleyin.

Eğer agresif görünüyorlarsa, özellikle yavru köpeğiniz çok küçükse, başka bir gün tekrar gelmelisiniz. Ayrıca parka doğru eşyalarla gitmelisiniz. Örneğin, köpeğinizde tasması takılıysa, hayvan çok daha güvende olacaktır; çünkü ihtiyaç duyduğunuzda hayvanı çekip çıkarabilirsiniz.

Bir köpeği sosyalleştirmek ile ilgili hala sorularınız ya da yardıma ihtiyacınız varsa, gidebileceğiniz klinikler ve yavru köpek okulları vardır. Bunlar, köpeğinizin diğer köpeklerle etkileşime girmesi için iyi yerlerdir ve onu doğru şekilde sosyalleştirdiğinizden emin olmanın iyi bir yoludur.

İlginizi çekebilir ...
Stresli ve Korkmuş Köpekleri Sosyalleştirmek için Öneriler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Stresli ve Korkmuş Köpekleri Sosyalleştirmek için Öneriler

Stresli ve korkmuş evcil hayvanınıza sempatik davranmak, onun sosyalleşmesi için önemlidir çünkü travma yaşamış olması onun suçu değildir.