Hayvanlara Kötü Muameleye HAYIR Deyin

Evcil hayvanların insanlaştırılmasından laboratuar testlerine ve büyük avlanmalara kadar, hayvanlara kötü muamele bugünün gerçeğidir. Bu yazıda hayvan istismarına HAYIR demenin gerekliliğinden bahsedeceğiz.
Hayvanlara Kötü Muameleye HAYIR Deyin

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2021

Hayvanlara kötü muamele karşısında HAYIR demek için daha fazla girişimin ortaya çıktığını bilmek cesaret vericidir. Bunlara hükümet programları, özel kuruluşlar ve küçük ve kişisel çabalar dahildir. Blogumuz mümkün olan her şekilde bu bildirimlere bağlı kalmaktadır. Bununla birlikte, ilerlemelere rağmen, toplumumuzun hayvanların korunması konusunda hala gidecek yolu var.

Hayvanlara kötü muamele karşısında bazı ilerlemeler

Hatırlamak için bir dakikanızı ayırırsanız, sirkteki ana ilgi odağının hayvanlar olmasının üzerinden çok da zaman geçmediğini fark edeceksiniz. Hatta siz maymunların, fillerin, ayıların veya aslanların koca bir kubbenin altında oyun oynadıklarına şahit olabilirsiniz. Çocukken, antrenörün tehditkar varlığını düşünmüş olabilirsiniz.

Çok uzak olmayan bir geçmişte, hayvan kürkünden yapılan giysilerle giyinmek aynı zamanda bir gurur ve sosyal statü simgesiydi. Aslında bu, bugün hala üzücü bir gerçektir.

istismara uğramış fil

Kuşkusuz, toplumun büyük bir kısmının vicdanındaki değişiklikler olumlu değişiklikler yaratmıştır.

Hayvan istismarını önlemek, açık bir hedef

Bununla birlikte, hayvan istismarına HAYIR diyen vatandaşların sayısı giderek artsa da mücadele cesaret kırıcı olabilir. Bunun nedeni, dünyanın dört bir yanındaki sessiz hayvanların acı çekmesine neden olmaya devam eden yasal ve yasa dışı eylemlerdir.

Sadece birkaç yıl önce, Tanzanya’daki büyük av gezileri hakkında haberler çıktı. Keşif şirketi, keşiflerin aslında korumaya yardımcı olduğunu iddia etti, ancak video görüntüleri acımasız gerçeği ortaya koyuyor.

Avlanmaktan bahsetmişken, köpeklerin, özellikle de tazıların çektiği acıyı görmezden gelemeyiz. Bu hayvanlar, iyi uygulamaları içerdiği varsayılan bu aktivitede kullanılır ve sonra atılır.

Ayrıca, dünyanın çeşitli ülkelerinde – özellikle İspanya’da – boğa koşusu ve boğa güreşleri popüler bir kültürel eğlencedir. Bu gösteriye şahitlik etmek ve katılmak için binlerce insan gelir. Ancak hiçbiri boğa koşusunun hayvanlara verdiği yoğun acıyı sorgulamayı bırakmaz.

Gelişmelere rağmen, hayvanlara kötü muameleye karşı farkındalık yaratmaya ve savunmaya devam etmek için hala uzun bir neden listesi var.

Hayvanların kötü muamelesine karşı mücadeleye devam etme nedenleri

Gelişmelere rağmen kendimizi kandıramayız. Hayvanların kötü muamelesine karşı farkındalık yaratmaya ve savunmaya devam etmek için hala birçok nedeni içeren bir liste var:

 • Egzotik hayvanlar da dahil olmak üzere hayvanların terk edilmesi.
 • Köpek dövüşleri ve horoz dövüşleri.
 • Atların ve diğer memelilerin tarlaları sürmek için aşırı çalıştırılması.
 • Deneyler ve laboratuar testleri için hayvanların kullanımı (ilaçlar ve kozmetikler).
 • Egzotik türlerin kaçakçılığı.
 • Hayvanların farklı nedenlerle (üreme, kürk ticareti, gıda endüstrisi vb.) aşırı kalabalıklaşması.
 • Zincirleme ve uygun barınak veya gölge eksikliği.
 • Yeterli veya uygun yiyecek ve su eksikliği.
 • Şiddet ve diğer zalimce muameleler

Evcil hayvanları insanlaştırmak, başka bir kötü muamele türü

Hayvan istismarından bahsettiğimizde, birçok evcil hayvanın uğradığı insanlaştırma eylemlerini unutamayız.

Pek çok evcil hayvan sahibinin, hayvan arkadaşlarına küçük çocuklar veya bebeklermiş gibi davrandıkları bir gerçektir. Kısacası, evcil hayvanlarının doğasına saygı duymayı reddediyorlar. Hayvanların insanlaştırılmasından bahsettiğimizde, aşağıdaki uygulamalara atıfta bulunuyoruz:

hayvanları insanlaştırmak
 • Kedileri mücevherler de dahil olmak üzere giysi ve aksesuarlarla giydirmek.
 • Onlara şımarık çocuklarmış gibi davranmak.
 • İnsan tüketimine yönelik olan yiyeceklerle evcil hayvanları beslemek. Hatta yemek sırasında evcil hayvanlarını masaya bile oturtabilirler.
 • Hayvanları, özel güzellik ürünleri ve uzman kuaförleri içeren uzun bakım seanslarına göndermek.
 • Doğum günlerini balonlar, mumlar ve özel menülerle kutlamak. Hatta bazı evcil hayvan sahipleri, hayvanlar için düğünler düzenler, onları bu olay için gelin ve damat gibi giydirir.

Bu durumlarda, sağlık ve davranış problemlerinin takibi oldukça mantıklıdır. Bu nedenle, tetikte olmak önemlidir. Hayvanlara kötü muamele her şekil ve boyutta olabilir. Her türden hayvan istismarına karşı tavır almak önemlidir. İlginizi çekebilir ...

Hayvan İstismarıyla Mücadele: Nasıl Destek Olunur?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hayvan İstismarıyla Mücadele: Nasıl Destek Olunur?

İster vahşi hayvanlar ister evcil hayvanlar olsun, hayvan istismarı bugün toplumun karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biridir.

Öne çıkan görselin kaynağı: José María Pérez Nuñez


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.