Evcil Hayvanların Kıyafet Giymeye İhtiyacı Var Mı?

6 Ocak 2021
Bazı köpeklerin gardırobu, insanlarınkinden çok daha hoş olabilir ve bu moda yakın zamanda kaybolacak gibi gözükmüyor. Bunun tam aksi bir şekilde, birçok insan da evcil hayvanları giydirmenin kesinlikle saçmalık olduğunu düşünmekte. Onları insanlaştırmanın yanlış olduğu ve hatta hayvanları istismar etmeye girdiği fikrindeler. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Evcil hayvanlar kıyafet giymeli mi?

Kıyafetlere bürünmüş bir hayvandan daha eğlenceli çok az şey var. Bugünlerde modaya uygun hayvanlar sadece kıyafetten çok daha fazlasını giyiyor. Aynı zamanda suni elmastan tasmalar ve kar botları gibi pahalı aksesuarlar da kullanıyorlar. Onları giydirme taraftarı olan kişiler bunun sadece lüks değil aynı zamanda bir ihtiyaç olduğunu söylemekte. Ama bunun kesinlikle saçmalık olduğunu düşünen insanlar da var. Hadi iki tarafın da bu konuda neler söylediğine bir bakalım.

Kedi ve köpeklerin geri doğal yaşam alanlarına dönmelerini imkansız kılacak kadar çok evrimleştikleri su götürmez bir gerçek. Bu hayvanlar evcil hayvanlara dönüştüler. Artık birçoğu, dışarısı soğukken ılık ve hoş evlerinde durmaya ve çok sıcak olduğunda daha serin bir yere gitmeye alışmış durumda.

Peki evcil hayvanların kıyafet giymeye ihtiyacı var mı?

Kazak giyen bir kedi

İşte asıl önemli soru da bu. Bazı hayvanların üşümeye daha çok yatkın olduğu bir gerçek olsa da herkes kendi evcil hayvanını tanır. Bunu anlaması zor değil, sadece onları iyi gözlemleyin ve nerelerde bulunmayı tercih ettiklerine bakın. Belki güneş ışığı vuran bir pencere ya da bir şöminenin yanında.

Sıcaklık değişiminin hayvanları etkilediğini biliyoruz. İkinizin de sobanın yanında olduğu bir kış günü hayal edin. Sonra da onun ihtiyacını giderme vakti geldiğini. Bu durumda, saniyeler içinde sıcaktan soğuğa geçmek hem sizin hem de hayvanın vücudunda bir şok yaratabilir. Bu yüzden üzerlerine bir şeyler geçirmek iyi bir fikir olabilir.

Evet, hayvanlar onları sert havalardan koruyan kalın bir kürke sahip olabilir ama bunun bile yeterli olmadığı durumlar da olabilir. Örneğin, Yorkshire teriyeri. Üşümeye yatkın olan bir köpek, vücut kütlesi düşük olduğu için bu durumla karşı karşıya gelir. Eğer onları içeride bir yorgan, dışarıda da bir kıyafetle sararsanız elbette minnettar kalacaklardır.

Bazı hayvanların gerçekten de korunmaya ihtiyacı var

Son olarak da yavru ve yaşlı köpeklerin kesinlikle ekstra korumaya ihtiyacı vardır. Çünkü yaşlandıkça kasları zayıflar. Aynı zamanda savunma mekanizmaları eskisi kadar iyi çalışmaz. Bunun bir sonucu olarak, herhangi bir sıcaklık değişimi onları hasta edebilir.

Bunun aksine, yavru köpekler için sıcaklığından nemalandıkları annelerinden dünyaya geleli birkaç hafta olmuştur ve etrafı kardeşleriyle doludur. Bu yüzden üşümeye daha çok yatkın olurlar ve bir şok etkisi yaratabilir. Bazılarının sürekli olarak titrediğini görebilirsiniz. O yüzden üzerlerine bir battaniye atabilir ve ellerinizle onları ısıtabilirsiniz. Ya da onları ceketinize sarın. Buna bayılırlar.

Evcil hayvanınız için en uygun kıyafetleri seçebilmek için onu kuyruk kökünden kafasının başladığı yere ve oradan da bacakların başladığı yere kadar ölçün. Bunun sebebi sırt kısmında daha az yağ olmasıdır ki bu da kedi ve köpeklerin en çok o kısımdan üşümesine sebep olur.

Yani eğer kürek kemiğini yarım yamalak kaplayan bir kazak ya da ceket görürseniz, bu sadece rafta ya da olduğu yerde kalması gereken işlevsiz bir moda ürünüdür.

Köpek modası, hayvan kıyafetleri madalyonunun diğer yüzü

Yelek giyen bir köpek

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, hayvanlar belirli şartlarda kıyafet giymeye ihtiyaç duyabilir. Bununla birlikte, kıyafetler hala bir lüks ve sığ moda dünyasının, “köpek modasının” bir parçası. Akıllara şu soru geliyor: Hayvanların kıyafet giymesi gerekir mi?

Cevap kim olduğunuz ve bu konu hakkında ne düşündüğünüz gerçeğinin arkasında yatıyor. Ama bu yola girmek istiyorsanız aşağıda listelediğimiz şeyleri aklınızda tutun:

  • Malzeme ya da kumaşı hayvanınızı rahat ettiriyor mu? Bunların ona uygun olması gerekir. Kaşındırıp kaşındırmadığına ya da rahatsız edip etmediğine özel bir dikkat sarf etmeniz gerek.
  • Kıyafetlerin, özgürce hareket etme kabiliyetlerini engellemediğine emin olun.
  • Kıyafet tarzını belirlerken kişisel zevkiniz önemlidir. Sonuç olarak moda.
  • Evet son karar sizin ama köpeğiniz için iyi olanı da düşünün. Eğer rahatsız gözüküyorlarsa muhtemelen rahatsız olmuşlardır. O muhteşem bir çift bot için ne kadar para vermiş olursanız olun, eğer köpeğinizi rahatsız ediyorlarsa onları çıkarın. Hatta, hayvan kıyafetlerden tiksiniyorsa tamamen onu giydirme fikrinden vazgeçmelisiniz.
  • Ama eğer hayvan rahat gözüküyorsa o zaman devam edin. Bu sorunun nihai cevabını elbette evcil hayvanınızı da hesaba katarak sizin vermeniz gerekiyor. Onlara nelerden hoşlandıklarını sorun ve size söylesinler!