Sosyal Medyanın Yıldızları ve Hayvan Hakları

Filmlerde ve TV dizilerinde oynayan hayvanlar sosyal medyanın gözdesi oldu. Ancak, bu durumun hayvanların zihinsel sağlıkları üzerindeki etkisini de düşünmek gerekir.
Sosyal Medyanın Yıldızları ve Hayvan Hakları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sosyal medyanın yıldızları olan hayvanların sayılarının reklam, film ve TV’deki son trendler sayesinde giderek arttığını fark etmişsinizdir. Evcil hayvanlar ve vahşi hayvanlar genellikle dünyanın en büyük şirketlerinin bazılarının reklam kampanyalarının yüzü haline geldi.

Benzer şekilde, sosyal medyada paylaşılan hayvanların fotoğrafları, sahipler ve işletmeler için büyük bir gelir kaynağı olmaktadır. İlk bakışta, bu fotoğraflar oldukça zararsız görünse de, bu tür içeriklerin oluşturulması sırasında kaç insan hayvan haklarını ihmal etmektedir?

Sosyal medyada ve şov dünyasındaki vahşi hayvanlar

Kaplanları, aslanları, maymunları ve filleri büyük şirketlerin reklamlarında daha sık görür olduk. Bu türler ve diğerleri ürün satmak için güç, cesaret, enerji ve mutluluk gibi olumlu özellikleri simgeler. Peki ya kamera arkasında tam olarak ne olmaktadır?

Bu hayvanların çoğu doğal ortamlarından uzaklaştırılır ve düzgün bir şekilde gelişmelerine ve büyümelerine izin vermeyen küçük, sıkışık kafeslerde yaşamaya zorlanırlar. Kendi türleriyle hiçbir şekilde temasta bulunamadıkları için sosyalleşme yeteneklerini ciddi şekilde kaybederler.

Sosyal medyanın yıldızları olan hayvanların sahiplerinin görünen iyi niyetlerinin arkasında genellikle yıllarca istismar ve ihmal yatar. Tecrit, fiziksel ceza, stres ve kazayla yaralama temel haklarını ihlal eden yaygın durumlardır. 

Sosyal medyanın yıldızları

Ayrıca, bazı büyük markalar evcil hayvanları kiralayarak onları sosyal medya yıldızları haline getirmektedirler. Reklamlarda hayvanların kullanımı oldukça karlıdır. Bazı evcil hayvanların kendi menejerleri bile vardır ve sahiplerinin de çok ötesinde maaşlar kazanabilirler.

Pazarlama ve iletişim uzmanları son derece yaratıcı insanlardır ve sürekli olarak yeni fikirlerin peşindedirler. Bu şekilde hayvanları da reklamlara dahil etmeyi başarırlar. Hatta, birçoğu sadece kedi ve köpeklere yönelik reklamlar oluşturmaya başladı. En bilindik evcil hayvan gıda markalarından bazıları, dikkat çekmek için ultrasonik sesler ve diğer uyaranları kullanarak bu yeni tekniğe öncülük etmektedir.

Sosyal medya söz konusu olduğunda, her gün milyonlarca fotoğrafın paylaşıldığı platform olan Instragram dünya liderlerinden bir tanesidir. Birçok hayvan en çok takipçi için en üst sıralarda yer alır ve profilleri sayesinde yeni sponsorların dikkatini çekerler. Bu hesapların yönetiminden sorumlu kişiler genelde hayvan sahipleri olur ve gönderilerden de büyük oranda faydalanırlar.

ünlü kedi

Hayvan hakları dernekleri

Tüm ünlü hayvanların ve sosyal medya yıldızlarının istismar edildiğini söylemek doğru değildir. Ancak çoğu, kasıtlı olmasa bile öyledir. Onların haklarını savunmak için çalışan dernekler, insanların bu hayvanlara nasıl davrandıkları konusunda kapsamlı araştırmalar yapmaktadır.

Derneklerin TV reklamlarında hayvanların kullanımına karşı ortaya koydukları temel argümanlardan bir tanesi, zihinsel ve fiziksel sağlıklarına verilecek zararlardır. Bu dernekler, fiziksel yaralarla kaplı ve köklü davranış problemleri sergileyen birçok ünlü hayvanı kurtarmıştır.

Unutmayın, hayvanları iradeleri ve doğalarına karşı davranmaya zorlamak, hayvanların sağlığı için oldukça zararlıdır. Özellikle hayvanın yaşı ilerledikçe zihinsel sağlıkları üzerinde açıklanamayan bazı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra, sosyal medya kampanyalarında kullanılan hayvanların yok olma riski altında olduğuna da dikkat etmek gerekir.  Artan talep yüzünden yasa dışı yaban hayatı ticareti artmakta ve nadir, nesli tükenmekte olan hayvanların satışı için bir karaborsa oluşmaktadır. İpin ucu kaçtıktan sonra bu durumu sonlandırmak çok zor olacaktır.

sürüngen ticareti

Ünlü hayvanlar ve sosyal medyanın yıldızları

Örnek olarak maymun Tiby gösterilebilir. Yıllarca esaret altında tutularak film ve televizyonlarda aktör olarak çalışmaya zorlandı. Bir uluslararası otel zinciri, otelleri için maskot olarak bir kedi kullandı. Her gün sayısız köpek ekranlarımızda farklı birçok ürünün satışında bir araç olarak kullanılmaktadır. 

Adı Toast olan eski bir arama kurtarma köpeğinin sosyal medyada yüz binlerce takipçisi var. En büyük köpek medya yıldızlarından bir tanesi ve marka görünürlüğünü arttırmak isteyen işletmelerden de büyük ilgi görmektedir. Hayvanların akıl sağlıkları üzerindeki etkileri bir yana, bu uygulamaların arkasındaki etik değerlere dikkat etmek de çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.