Hayvanlar ve Pazarlama: Marka Maskotu

Marka maskotları, insanların şirketin felsefesini tanımlamalarına yardımcı olmaktadır. Yüzü olmayan bir şirket olmak yerine, daha cana yakın görünmelerine yardımcı olmaktadır.
Hayvanlar ve Pazarlama: Marka Maskotu
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok yıldır, dünyanın en büyük uluslararası şirketleri bir iş kuruluşu olarak kendilerini temsil etmek ve toplumun kalbini kazanmak için maskotları kullandı. Bu konsept çok başarılı oldu ve marka maskotu en çok ilgi çeken ve etkili pazarlama araçlarından biri haline geldi.

Günümüzün teknolojisi şirketlerin daha göze hitap eden karakterler yapmasını, onlara daha gerçekçi yüz ifadesi ve kişisel özellik vermesini, böylece toplumun onlara daha derin duygusal seviyede bağlanmasını sağlamıştır.

Marka maskotu nedir?

Marka maskotu, aynı zamanda şirket maskotu olarak da bilinir, belirli bir markayı temsil etmek için özel olarak tasarlanan karakterlere denir. Onlar aracılığıyla, bir şirket kendi özgün kimliğini oluşturabilir ve daha sonra pazarlama kampanyası ile tanıtımını yapabilir. Bu kampanyalar genellikle duygusal veya mizahi seviyede ilgi çekmek için yapılır.

Bir şirket maskotu ürünleri satmak veya değişik servis teklifleri sunmak için kullanılmaz. Bunların ana amacı toplumla etkileşimde olmak ve şirketin değerlerini anlatmaktır. Müşterilerin günlük hayatlarına yarar sağlayacak küçük ekstra şeyler olan, şirketin özgün satış fikrini tanıtırlar.

Eğer dikkatlice dizayn edilir ve kullanılırlarsa, bu maskotlar bütün markayı temsil edebilir. Hatta, bazı marka maskotları o kadar başarılı olmuştur ki, şirketin logosundan daha çok tanınır hale gelmiştir.

Ünlü marka maskotları

Bir marka maskotunun ne kadar simgesel hale gelebildiğini göstermek için, temsil ettikleri şirketin kalbi ve ruhu haline gelmiş dört maskotu seçtik. Hadi birlikte son birkaç on yılın en ünlü maskotlarına bakalım.

1. Mickey Fare, Disney

Mickey, aslında Walt Disney’in erken çalışmalarından birinin ana karakter olsa da, karizması ve albenisi sayesinde çabuk bir şekilde toplumun kalbini kazanmış ve kısa zamanda Disney’yin marka maskotu olmuştur.

Mickey ve Minnie

Mickey, ilk olarak 1920’lerde Steamboat Willie ismindeki bir filmde ortaya çıkmıştır. Yapılışının 90 yıl sonrasında bile, bu karizmatik fare halen hayranların favorisi ve şüphesiz olarak tüm Disney markasının bir sembolüdür.

2. Duracell tavşanı

Küçük Duracell tavşanı ilk kez televizyonda 1970’lerde ortaya çıkmış ve hemen toplunun ilgisini çekmişti. Arkadaş canlısı ve enerjik olan karakter, özellikle çocuklar arasında olmak üzere tüm yaş gruplarındaki insanlar arasında popüler oldu. Çocuklar arasında en popüler evcil hayvanın tavşan olduğunu göz önüne alırsak aslında bu çok şaşırtıcı bir durum da değildi.

Bu küçük pembe tavşan sayesinde, Duracell sadece pil satmadı; yorulmak bilmez enerji ve canlılık sattı. Kim hayatın bize attığı günlük zorluklara göğüs germek için fazla enerji istemez ki?

3. Kaplan Tony, Kellogg’s kralı

Eğer on yıl geriye doğru zamanda yolculuk yapsaydınız, dünyanın birçok yerinde şekerli mısır temelli kahvaltı gevreklerini yeme alışkanlığının oldukça yeni bir olay olduğunu fark ederdiniz. Hatta birçok insan için, dünyaya çabuk şekilde yayılan Amerikan hayatının ana örneklerinden biriydi.

Kaplan Tony

Kaplan Tony, Kellogg’s mısır gevreklerinin hedef kitlesi olan çocukları çekmek için tasarlanmıştı. Bununla birlikte, fiziksel görünüşü ve cesur kişiliği aynı zamanda Kellogg’s mısır gevreklerinin şeker ve karbonhidrattan fazlasını barındırdığını, onların gücün ve enerjinin kaynağı olduğu fikrini de iletmeyi amaçlamıştı. Bu tartışılabilir bir konu olsa da Kaplan Tony’nin başarısı kesinlikle tartışılamaz.

4. Ronald McDonald

Marka maskotları hakkında konuşurken Ronald McDonald’dan bahsetmeden geçemezdik. Bu aynı zamanda tüm marka maskotlarının hayvan olmadığını söylemek için mükemmel bir fırsat olacaktır.

Yıllar içinde, tüm zamanların en ünlü palyaçosu, McDonald’s markasının mutluluk ile eş anlamlı olduğu mesajını yaymayı başardı. Geçmişte, Ronald McDonald Vakfı, müşteriler arasında dayanışma oluşturmak için maskotu hayır kampanyalarında kullandı.

Fast food (hazır yiyecek) türü hakkındaki tartışmalara rağmen, McDonald’s pazarlama kampanyalarında marka maskotu olarak kullanması unutulmaz bir şeydir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.