Köpeklerde Mutilasyon - Ses Tellerinin Alınması İçin Kordektomi

Yakın zamana kadar insanlar köpekler üzerinde her türlü mutilasyon ameliyatını hiçbir vicdan azabı çekmeden gerçekleştiriyordu. Kulak kesme, kuyruk kısaltma ve ses tellerinin alınması bunlardan sadece birkaç tanesi. İyi haber bu uygulamaların artık yasa dışı bir hale gelmesi. Kötü haber ise insanlar hala bu uygulamaları yasa dışı bir şekilde yapmaya devam ediyor.
Köpeklerde Mutilasyon - Ses Tellerinin Alınması İçin Kordektomi
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayvan istismarı ve sıhhati konusunda bir toplum olarak oldukça yol katettik. Çünkü yakın zamana kadar insanlar köpek mutilasyonunun (kuyruklarını kısaltma, kulaklarını kesme, ses tellerinin alınması için kordektomi) gerekli bir uygulama olduğunu düşünüyordu. Neyse ki, bu trend tersine dönüyor ve bu tarz müdahaleler artık yasa dışı – istisnalar ile. (Bu detayı aşağıda açıklayacağız.)

Ahlaki olarak yanlış olan uygulamalar arasında bu yazımızda bir tür ameliyat olan kordektomi üzerine odaklanacağız.

Köpeklerde mutilasyon – Ses tellerinin alınması

Bu müdahale köpeklerin havlamasını, ulumasını ve benzer diğer şeyleri engellemek için köpeğin ses tellerinin ameliyatla alınmasından ibarettir. Bu uygulama şu an birçok ülkede yasa dışı.

Bazı yenilikler eşlikçi hayvanların sıhhati ve veteriner kliniği faaliyetleri ile ilgili çeşitli unsurları ele almakta. Bu unsurlardan birisi de yaygın bir uygulama olan mutilasyon.

Bununla birlikte, istisnalar da oluşturdular. Bu istisnalar, herhangi bir mutilasyonun tedavi edici ya da iyileştirici olmasıdır. Bir köpek sahibi kordektomi talep eder ya da önerirse verilen cevap şu şekilde olmalıdır:

  • İlk olarak, veteriner böyle bir müdahale ihtiyacını baştan aşağı değerlendirmeli ve bunun gerçekten tümör ya da enfeksiyonlar tıbbi kriterlere uygun olup olmadığını düşünmeli
  • İkinci olarak, herhangi bir tıbbi sebep bulunmadığı zaman bu pratik kesinlikle yasaktır ve bunu görmezden gelmek de bir suçtur

Ayrıca, bir veteriner bir hayvanın iyiliği söz konusu ise kordektomi uygulamalıdır. Doktor bunu, hayvana genel anestezi uygulayarak yapmalıdır. Aynı zamanda, uygun hijyen garantilerini de sağlamaları gereklidir.

Suratını yalayan bir köpek

Köpek mutilasyonunun bir türü kordektomi

Maalesef, uygulanan çoğu kordektominin niyeti köpeğin havlamasını engellemek. Ameliyatla ses tellerinin alınması gereken tıbbi durumlar oldukça nadirdir. Bu tarz komplikasyonların meydana gelebileceği doğru olsa da bu durumun rastlantı oranı az.

Buna benzer olarak, bu tarz müdahalelerin birçoğu hala hiçbir tıbbi eğitimini olmayan insanlar tarafından yapılıyor. Bu her türlü estetik mutilasyonda iğrenç bir durum ama özellikle de kordektomi konusunda kınanması gereken bir durum. Çünkü bu tip bir müdahale hayvanın sağlığını etkileyecek gereksiz ve çirkin yan etkilere sebep olabilir.

Gerekli bir düşünce

Bu tarz tartışmaya açık konular hakkında kişinin kendi ahlaki ve profesyonel etiklerine kapılmadan konuşması oldukça zor. Kariyerim boyunca bu tarz bir müdahale talep eden insanlarla karşılaşmış olduğum doğru olsa da daha iyi alternatifler mevcut.

Zor durumları her veteriner anlayabilir. Bazı köpeklerin eğitimi zor olur, bazıları travma geçirmiştir ve karmaşık anksiyete bozuklukları vardır. Aynı zamanda bazen şikayetçi komşular ya da köpek havlamasına dayanamayan bir çekirdek aile üyesi gibi hassas durumlar da olabilir.

Herhangi bir durumda, daha az bozucu olan ve kötü yan etkilere sebep olmayan alternatif metotlar var. Hayvanları insanlaştırmak hiçbir zaman doğru değil ama bu durumda insanlar bu müdahalenin ciddiyetini anlamalı. Okuyucularımız çocukları gece ağlamasın diye ses tellerini ayırmanın elbette çok çirkin bir durum olduğunu düşünecektir. İşte insan olmayan canlılar için de hiçbir şey farklı değil.

Bir pug

Son notlar

Köpeklerin seslenmeyi içeren karmaşık bir iletişim sistemi vardır. Yani bir kordektomi sadece havlamalarını engellemez ama aynı zamanda etrafındakilerle sözlü bir şekilde iletişim kurma kabiliyetlerini de ellerinden alır. Gördüğünüz gibi saldırganlık ve diğer davranışsal problemler benzeri daha ciddi uzun süreli sorunlara sebep olabilir.

 Son olarak, tüm veterinerlerin tedavi ettikleri hayvanların iyiliklerini istediklerini ve duruma dahiliyetlerinin kesinlikle gerekli olduğunu unutmayın. Size veterinerinize gidip köpeğinizin havlama sorununu çözmek için her çözüm seçeneğini değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Eğer kendinizi bu tarz bir durumda bulursanız bu uygulamaya başvurmak zorunda değilsiniz. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.