Köpeğimin Havlamaması Bir Sorun Mu?

Eğer köpeğiniz çok az havlıyorsa ya da hiç havlamıyorsa, bu durum tamamen normal olabilir. Dahasını yazımızda bulun.
Köpeğimin Havlamaması Bir Sorun Mu?

Son Güncelleme: 30 Ağustos, 2020

Havlamak köpeklerin insanlarla iletişim kurabileceği en basit yoldur. Bir köpek çok havladığı zaman normalde onları susturmaya oldukça yatkınızdır. Peki ya bunun tam aksi gerçekleşirse? Bir köpeğin havlamaması normal midir?

Köpekler çeşitli yollarla iletişim kurar

Havlamayan köpekler

Köpekler havlamak kadar başka yolları da iletişim kurmak için kullanırlar. İşte bu yüzden sorumluluk sahibi bir evcil hayvan sahibi köpeklerinin vücut dilini okumayı öğrenmeli. Bu sayede ruh hallerini ve ihtiyaçlarını çok daha iyi anlayabileceksiniz.

Bununla birlikte, eğer köpeğiniz havlamıyor ise bu oldukça garip gelebilir. Her nasılsa, çok az havlayan bazı köpekler vardır. Genel olarak, bu hayvanlar bir şeyler ifade etmek için vücut dillerini, kulaklarını ve kuyruklarını daha çok kullanırlar. Bunun sonucunda kendilerini sesli bir şekilde ifade etme ihtiyacı duymazlar.

Ama size biraz rahatlık sağlamak için, eğer köpeğinizin fazla sessiz olduğunu düşünüyorsanız, herhangi bir fiziksel ve psikolojik problemi ortadan kaldırmak için onu veterinere götürün. 

Havlamak köpeğin benzersiz karakteristik özelliklerinden birisi olsa da bazı köpekler çok az havlar ya da hiç havlamaz. Çoğu durumda bu tamamıyla normaldir. Aşağıda bunun sebeplerinin bazılarını sizin için derledik. 

Belirli cinsler diğerlerinden daha çok havlar mı?

Cins ve havlama arasında herhangi bir kesin kural yoktur. Aynı anne babadan olan yavru köpeklerde bile çok havlayan bir köpek ve hiç havlamayan bir başka köpek olabilir.

Bununla birlikte, İskandinav köpekler havlamaya çok meyilli değillerdir, yerine ulumayı tercih ederler. Shih Tzu gibi diğer ırkların da havlama konusunda bir şöhreti vardır.

Bir de, ses telleri ilkel köpeklerin ses tellerine çok benzer olduğu için havlayamayan, ekstrem Basenji durumu vardır. Bazı insanların bir takım yodele benzettiği keskin ulumalarla iletişim kurarlar

Köpeklerin havlamaması için diğer sebepler

Köpeğinizin havlamaması bir sorun teşkil etmiyor olabilse de (muhtemelen komşularınız da minnettar olacaktır), gidip bir veterinere görünmek iyi bir fikir olabilir. Birçok insanın aşırı havlama konusunda problemleri olsa da, eğer köpeğiniz tamamen sessiz ise, o zaman sağırlık ya da bir çeşit yaralanma durumunu kontrol etmek en iyisidir. 

Örneğin, eğer terk edilmiş bir köpek sahiplendiyseniz, belki de önceki sahip havlama karşıtı tasma kullanıyordu ya da onu istismar ediyordu. Bunun bir sonucu olarak, köpek havlamaz. Bu gibi zamanlarda çokça sevgi ve ilgi ile ya da belki de bir hayvan davranışları uzmanı yardımıyla durum tersine çevrilebilir.

Aynı zamanda köpeklerin ses tellerinin alındığı ekstrem durumlar da vardır. Bazı insanlar köpekler fazla havladığı zaman bu aşırı tedbiri alır.

Havlayan bir köpek

Köpeğinize havlaması için zaman verin

Bir diğer muhtemel sebep ise belki de köpeğinizin henüz yuvasındaymış gibi hissetmemesidir. Eğer köpeğiniz barınaktan yeni gelmişse ya da sokak kedisi ise bu durum tamamıyla normal olabilir. Gerçek karakterini ortaya çıkartmadan önce sadece yeni ortamına biraz ayak uydurması gerekir.

Günler geçtikçe rahatlamaya ve daha özgüvenli hissetmeye başlayacaktır. Sonra havlamaya başlaması sadece zaman meselesi.

Önemli olan şey: ister çok veya az havlasın ya da hiç havlamasın, onun bakımından siz sorumlusunuz ve onun iletişim kurduğu yolu öğrenmelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.