Köpeklerde Davranışsal Problemler: 7 Ana Neden

Köpeklerde görülen davranışsal problemlerin farklı nedenleri vardır. Korkudan, anksiyeteden veya stresten dolayı davranışsal bozukluklar ortaya çıkabilir. Peki bu duruma yol açan ana nedenler nelerdir?
Köpeklerde Davranışsal Problemler: 7 Ana Neden

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2020

Köpekler farklı duygusal problemlere sahip olabilirler. Bu durum duygusal sağlıklarını etkiler ve onları sık sık tehlikeye atar. Köpeklerde davranışsal problemler farklı sonuçlar doğurabilir. Belki yaşadıkları bu duygusal durum evden gitmek istemelerine neden olacak ve dışarı çıkıp bir kaza geçirip yaralanma ihtimalleri de artacak. Dışarıda başka hayvanlarla kavga etmeleri de oldukça muhtemel.

Bunlara ek olarak, rahatsız edici ve garip bulduğunuz bazı davranış şekilleri aslında köpeklerin normal halleri olabilir, bunu aklınızda tutun. Buna içgüdüsel olarak bölgelerini işaretlemek istemeleri de dahildir. Köpeğiniz ısırmak isteyebilir, etraftaki eşyalara zarar verebilir veya bahçede çukurlar kazabilir. 

iki köpek çukur kazıyor ve köpeklerde davranışsal problemler

Ve unutmamanız gereken bir şey daha var, bu tür garip davranışlara neden olan şey köpeğinizin sahip olduğu başka bir hastalık da olabilir.

Köpeklerde görülen davranış bozukluklarının farklı sebepleri olabilir. En yaygın nedenleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeklerde davranışsal problemler: Ana nedenleri

Şimdi size köpeklerde görülen davranışsal problemlerin ana nedenlerinden bahsedeceğiz.

1. Yeteri kadar sosyalleşmemek

Düzgün bir şekilde sosyalleşemeyen köpeklerde duygusal problemler oldukça sık görülür. Bahsettiğimiz tuhaf davranışlara ek olarak, köpeğiniz korkmuş görünebilir, yabancılardan, diğer hayvanlardan veya ani seslerden (gök gürültüsü, patlama, havai fişek) rahatsız olabilir.

Korkan bir köpek genelde agresifleşir veya korktuğu durumdan kaçmaya çalışır ve saklanır. Yeteri kadar sosyalleşememek veya hiç sosyalleşmemek evcil hayvanların son yıllarda sık yaşadığı bir problem. Yasal olmayan hayvan çiftliklerinin sayısının artması bunda büyük bir etken. Çünkü bu tür çiftliklerde doğan hayvanlar ilk zamanlarını küçük alanlarda tek başlarına geçirmek zorunda kalıyor. Çevrelerini keşfetmelerine imkan verilmeden dar alanlarda tutuluyorlar. Ancak en kötüsü, bu tür çiftliklerde doğan yavruların kısa süre içinde annelerinden ayrılmak zorunda kalması. 

2. Az eğitim vermek ve insanlaştırmak

Evinizdeki kuralların neler olduğunu evcil hayvanınıza net bir şekilde göstermelisiniz. Kendinizle çelişmemeniz son derece önemli. Eğer kuralları ve sınırları belirtmezseniz evcil hayvanınızın kafası karışacak ve nasıl hareket etmesi gerektiğini bilemeyecek.

Evcil hayvanınızı eğitirken aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey vücut dilini nasıl yorumlayacağınızı öğrenmeniz gerektiğidir. Bir diğer sorunlu durum ise evcil hayvanınıza insanmış gibi davranmanızdır. Bu durumun sonucunda hem davranışsal hem de fiziksel sağlık problemleri gözlemlenir. Örneğin insanlar için üretilen kozmetik veya banyo ürünlerini evcil hayvanınızın üzerinde kullanmanız ve hatta onları insan kıyafeti ve aksesuarlarıyla süslemeniz problem teşkil edebilir.

3. Fiziksel ve sözlü istismar

İstismar farklı formlarda olabilir. Bir köpeğe vurarak, bağırıp agresif tavırlar sergileyerek, onu kafesin içinde kilitli tutarak veya zincirleyerek cezalandırma yoluna giderseniz tahmin edebileceğiniz gibi korkmaya başlar. Daha önce söylediğimiz gibi, bu korku durumu saldırganlığa veya diğer davranışsal sorunlara dönüşebilir. Örneğin:

 • Uygunsuz yerlere idrar yapmak veya dışkılamak
 • Evdeki eşyalara ciddi zararlar vermek
 • Bahçede çukurlar kazmak ve bitkileri parçalamak
 • Klişe gibi görünen davranışlar geliştirmek (vücudunun belirli bölgelerini zorla yalamak, kendi gölgesini kovalamak veya var olmayan böcekleri/canlıları yakalamaya çalışmak gibi)

4. Evcil hayvanınıza yeteri kadar ilgi göstermemek

Günlerinin büyük bir kısmını yalnız geçiren ve sahiplerinden ihtiyaç duydukları ilgiyi alamayan köpeklerde davranış sorunları gelişebilir. Buna neden olan şey, can sıkıntısı veya aşırı enerjinin dışarı atılamaması olabilir. Buna ek olarak, terk edilme kaygısı yaşadıkları için sahiplerine nasıl hissettiklerini göstermeye çalışıyor da olabilirler. 

Bir evcil hayvan almaya karar verdiğinizde, sizi bekleyen sorumlulukları anlamalısınız. Evcil hayvanınızı günlük yürüyüşlere çıkarmalı ve onunla oyunlar oynamalısınız. Bu şekilde günlük fiziksel ve zihinsel egzersizlerini yapabilecek. Ve elbette, evcil hayvanınızın çok fazla sevgiye ihtiyacı olacak. 

5. Beklenmeyen durumlar

Köpeğinizin günlük rutinindeki değişiklikler davranışsal problemler yaşamasına neden olabilir. Örneğin:

 • Yeni bir eve taşınmak
 • Aileden birinin ölümü veya yeni bir doğum
 • Eve getirilen yeni bir evcil hayvan
 • Evde yabancı insanların olması (boyacı, usta, servis elemanları gibi)

6. Hastalıklar

Birçok fiziksel problem köpeğinizin aniden agresif tavırlar sergilemesine neden olabilir. En uysal köpekler bile canları yandığında farklı davranır. Belki de evcil hayvanınızdaki bu davranışsal değişime neden olan şey aşağıdaki hastalıklardan biridir:

 • Otit
 • Kalça çıkığı
 • Dejeneratif eklem hastalıkları

Epilepsi de köpeklerin davranışlarının değişmesine neden olabilir. Sistit nedeniyle de köpeğiniz evin farklı noktalarına idrarını yapmaya başlayabilir. Bunlara ek olarak, farklı köpek ırklarının sürekli çiftleştirilmesi sonucu farklı kalıtımsal hastalıklara sahip olan köpekler davranışsal problemler yaşayabilir.

7. Yaşlanma

Tıpkı insanlar gibi köpekler de yaşlandıkça tahammül seviyeleri düşer ve daha da sabırsızlaşırlar. Bu yüzden bazı durumlarda daha agresif olabilirler. Ancak artan agresiflik ve yeni tuhaf davranışların gözlemlenmesi, katarakt veya bilişsel bir bozulmanın işareti de olabilir. Alzheimer, bu bilişsel bozulmalara örnek olarak gösterilebilir. Köpeklerde davranışsal problemler birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Her zaman dikkatli bir şekilde evcil hayvanınızı gözlemleyin.

İlgini çekebilir ...
Köpeklerde Kıskanma Duygusu Var Mıdır?
My AnimalsRead it in My Animals
Köpeklerde Kıskanma Duygusu Var Mıdır?

Köpeklerin insanlar gibi duyguları olup olmadığına dair tartışmalar uzun yıllardır devam ediyor. Köpeklerde kıskanma duygusu var mıdır? Şimdi okuyun!