Bir Hayvanı Kurtarmak İçin Dikkat Edeceğiniz 7 Şey

Bir hayvanı kurtarmak için etkin ve güvenli bir şekilde hareket edebilmek önemlidir; bunun için de fiziksel ve mental olarak hazır olmak gerekir.
 

Sokak hayvanlarının artan nüfusu zamanımızın üzücü bir gerçeği ve ne yazık ki terk edilen hayvanların sayısı gittikçe atıyor. Bir noktada hepimiz yardıma ihtiyacı olan bir hayvana rastladık ya da rastlayacağız. Şimdi, böyle bir durumda kalınca hayvanı kurtarmak için neler yapılması gerektiği konusunda önemli noktalara göz atacağız.

Kedi ya da köpek kurtarmanın 7 püf noktası

İlk önce, hayvanı kurtarmak için bir şeyler yapmak isterken ne yapacağınızı %100 tahmin edemeyeceğinizi unutmayın. Her hayvanın kendine has bir karakteri vardır ve tepkisini farklı şekillerde gösterebilir. Kedi ya da köpeğin acı çekiyor olabileceğini ya da insanlarla daha önce kötü deneyimler yaşamış olabileceğini de dikkate alın.

Aşağıda, bir hayvanı kurtarmak isteyen birinin bilmesi gereken yedi önemli noktayı özetledik.

1. Sakin ve sabırlı olun

Kurtarma esnasında her şeyi öngörmek mümkün olamayacağı için, durumu daha stresli hale getirmemek adına sakin kalmak önemlidir. Kedi de olsa köpek de olsa muhtemelen size yaklaşmaya korkacaktır, bu yüzden sabırlı olun.

Yapılacak en iyi şey hayvanı yiyecek bir şeyle kandırmaktır. Zamanla size güveni artana kadar denemeye devam edin. Ancak, eğer hayvan güçsüz düşmüşse ona daha yavaşça yaklaşmalı, ani hareketlerden kaçınmalı ve ses tonunuzun sakin olduğuna dikkat etmelisiniz.

 

2. Taşımak için bir yöntem bulun

Hayvan size güvendikten sonra artık onu hijyenik olmayan ortamdan çıkarmanın zamanı gelmiştir. Bunun için, hayvanı güvenli bir şekilde taşıyabileceğiniz bir çanta ya da kutu gibi herhangi bir şey bulmalısınız.

bir hayvanı kurtarmak

O an elinizin altında taşıma çantanız yoksa koli kutusu ya da hayvanı çekebilecek herhangi bir taşıyıcı kullanabilirsiniz. Eğer durum daha acilse, hayvanı bir havluya ya da battaniye gibi bir şeye sarıp en kısa sürede veterinere ulaştırmalısınız.

Unutmayın, hayvanın hayatı sizin çabuk hareket etmenize bağlıdır ve her zaman kutu arayacak vaktiniz olmayabilir. Önemli olan yaşamını riske atan ortamdan bir an önce çıkarılmasıdır.

3. En kısa sürede veterinere götürün

Sokak hayvanları sokaklarda pislik, patojenik mikroorganizmalar, kavga tehlikesi, mikroplu yiyecekler ve diğer sağlık riskleriyle baş etmek zorunda kalır. Bu sebeple, terk edilmiş bir kedi ya da köpek kurtarırken onu derhal veterinere götürmek gerekir.

veterinerde kedi ve köpek

Eğer mümkünse hayvanı direkt olarak veterinere götürmek en iyisi olur. Onu muayene edip bazı testler yapan veteriner, iğne ya da parazit tedavisi için tavsiyelerde bulunacaktır.

4. Geçici ev

Kurtarılan hayvan zayıf düşmüş ve yorgundur, bu yüzden gücünü ve enerjisini toplayabilmek için dinlenmesi ve beslenmesi gerekir. Kurtarıcının tercihen kendi evine alması daha pratik ve mantıklı olur, çünkü durumu hakkındaki en iyi bilgiye sahip olan odur.

kurtarılan köpek

Kediyi ya da köpeği evinize almanız mümkün değilse, geçici bir ev bulmalısınız. Arkadaşlarınıza sorun, sosyal medyada paylaşın (hayvan kurtarma grupları da var) ya da doğrudan hayvan barınağına gidin.

5. Ona mama ve su verin

Ona yatacağı bir yer ayarlayıp mama ve su sağlamanız gerekecek. Elinizde mama yoksa pirinç, havuç ve tavuk ya da et ile evde mama hazırlayabilirsiniz.

Hayvanın yemek yemesi biraz zaman alabilir, çünkü tamamen yabancı bir ortamda olduğu için tedirgin hissedebilir. Onu yemeye zorlamayın. Çevresine adapte olmasını ve kendini mama yiyecek kadar güvende hissetmesini bekleyin.

6. Hayvanın sahibi olup olmadığını araştırın

Bir hayvanı kurtarmak istiyorsanız sadece terk edilmiş değil, kaybolmuş da olabileceğini unutmayın. Her hayvan evden kaçabilir, hatta kaybolabilir.

bir hayvanı kurtarmak

Hayvanı sahiplendirmeye karar vermeden önce sahibi olup olmadığını araştırın. Eğer hayvan kayıpsa ailesi onu mutlaka arıyor ve özlüyordur.

7. Sorumluluk sahibi birini bulun

Kurtarılan hayvanın bir ailesi yoksa, ona yeni bir ev bulmanız iyi olur. Kendiniz sahiplenmek istiyorsanız, evinizi hayvanın fiziksel ve mental gelişimine uygun hale getirmek için hazırlık yapmanız gerekecek.

Diğer yandan, hayvanı sahiplendirecekseniz ona iyi bakacak sorumluluk sahibi birini bulmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca barınağa ya da hayvanları kurtarma merkezi gibi bir kuruma gidip, hayvanın hak ettiği ilgi ve sevgiyi verebilecek bir aile bulmanıza yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

 
  • CENDÓN PANADÉS, MARTA, HOLM, ANNA. 2011. Abandono de animales de compañía. Extraído de: https://ddd.uab.cat/pub/trerecpro/2011/85680/abaanicom.pdf
  • BOE. Legislación Comunidad de Madrid. 2016. Ley de Protección de animales de compañía. Extraído de: https://www.boe.es/buscar/pdf/2016/BOE-A-2016-11097-consolidado.pdf