Evcil Hayvanınız Kaybolursa Ne Yapmalısınız?

Evcil hayvanınız kaybolursa yapabileceğiniz şeyler arasında bir arkadaşınızla dışarı çıkıp onu aramak, sosyal medyayı kullanmak ve hatta sokak duvarlarına ilan asmak sayılabilir.
Evcil Hayvanınız Kaybolursa Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 10 Mart, 2019

Bir evcil hayvanı kaybetmek, hayattaki en zor şeylerden biri olabilir. Gittiklerini fark eder etmez, sinir krizi yaşayabilirsiniz. Hatta nasıl davranacağınızı bilemeden adeta felç olmuş bir hâlde kalabilirsiniz. E vcil hayvanınız kaybolursa, sakin olun ve aşağıdaki adımları izleyin.

Evcil hayvanınız kaybolursa, aşağıdakileri yapın:

Sosyal medya mucizesi

Her ne kadar ironik gelse de, evcil hayvanınız kaybolursa, hemen yapmanız gereken ilk şey, özellikle yaşadığınız topluluğa ait sosyal medya gruplarında bir mesaj yazmaktır. Bu gruplar birçok insanı birbirine bağlar. Belki üyelerden biri sokakta yürürken evcil hayvanınızı bulabilir.

Evcil hayvan satış grupları veya başka herhangi bir grup, mükemmel seçeneklerdir. Bu gruplara üye birçok insan kaybedilmiş bir evcil hayvan bulup eve götürmüştür. Ya da belki birileri kayıp bir hayvan görmüş ve gruba bunun nerede olduğunu yazmıştır. Bu sizin evcil hayvanınız olabilir!

Evcil hayvanınız kaybolursa onu aramak için dışarı çıkmadan önce sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeyi düşünmek zor ancak bu adım dört ayaklı arkadaşınızı bulmak için anahtar olabilir.

evcil hayvanınız kaybolursa sosyal medyayı kullanın


Dışarı çıkıp evcil hayvanınızı arayın

Evcil hayvanınız kaybolursa, özellikle aradan uzun bir zaman geçmemişse çok uzakta olmayacaktır. Bölgeyi kontrol edin ve mümkünse birkaç arkadaşınızla gidin, böylece daha geniş bir alana bakabilirsiniz.

Eğer evcil hayvanınız bir kedi ise, her köşeye, özellikle de arabaların altına bakmayı unutmayın, çünkü en sevdikleri yerlerden biri budur. Evcil hayvanınızı ismini söyleyerek arayın ve onu cezbetmek için en sevdiği yiyeceklerden getirin.

Yetkililere bildirin

Önceki adımları uyguladıysanız ve evcil hayvanınızı bulamadıysanız, o zaman yaşadığınız yerdeki hayvan kayıt sistemini kullanma zamanı gelmiştir. Genel bir kural olarak, bu kurumun numarası evcil hayvanınızın kayıtlarında olacaktır. Bölgedeki tüm veterinerlere haber gönderirler. Böylece hayvanınızı bulup bir kliniğe götüren olursa, size hemen haber yollanır.

Bu adım, evcil hayvanınızın mikroçip verileri, telefon numaranız ve adresiniz gibi bilgileri güncel tutmanın önemini gösteriyor. Kayıp evcil hayvanınız ortaya çıktığında, dosyadaki bilgilere bakarak sizinle iletişim kuracaklar.

Polise bildirin

Kayıp bir hayvan bulan pek çok kişi ne yapacaklarını bilemedikleri için onları karakola götürür. Dolayısıyla, evcil hayvanınız kaybolursa polise bildirin, böylece hayvanınızı buldukları takdirde size ulaşabilirler.

Bu adım, özellikle köpeğinizin pahalı bir cins olması durumunda çok önemlidir. Satmaya çalışan biri tarafından çalınmış olabilir. Bu yasalarca cezalandırılan bir suçtur.

Etrafa haber yayın

Bölgenizdeki güvenlik görevlileri, veterinerler ve barınaklarla iletişime geçin. Evcil hayvanınızı bulan biri onu, hayvanlarla ilgilenen bu tür kurumlara getirmiş olabilir.

Şehrinizin hayvan barınağına gitmek gerekebilir, çünkü herhangi biri ya da barınak görevlileri görevdeyken hayvanınızı sokakta bulmuş ve barınağa götürmüş olabilir.

hayvan barınağı

Yakınlarınıza haber verin

Ayrıca komşularınıza, arkadaşlarınıza ve yaşadığınız yerdeki dükkanlara vs. haber verin. Böylece hayvanınızı gördükleri takdirde size bildirebilirler. Onlara bir resim gösterin. Ayrıca mümkün olan her yere dağıtmak üzere resminin renkli kopyalarını çıkartın. Bu şekilde evcil hayvanınızın tanınması çok daha kolay olacaktır.

Poster hazırlayın

Son olarak, evcil hayvanınızın resmi ve bilgileriyle birlikte iletişim bilgilerinizi içeren posterler hazırlayın. Yapabiliyorsanız, bir ödül verin çünkü bu insanları aramaya teşvik edebilir. Veya çalınma söz konusu ise hırsızı insafa getirebilir.

Evcil hayvanınız kaybolursa elinizden gelen her şeyi yapın. Bağlılığınız ve çabanızın karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz. İyi şanslar!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.