İstismar Edilmiş Köpek Artık Terapi Köpeği Olarak Çalışıyor

İstismar Edilmiş Köpek Artık Terapi Köpeği Olarak Çalışıyor

Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2018

Tango’nun hikayesi, köpeklerin biz insanları ne kadar sevdiğine dair bizlere güzel bir manzara sunuyor. Bu köpek daha önceleri bir insan tarafından istismar edilmiş ve sonra da terk edilmiş olsa da, şimdilerde çocuklar ve yaşlılar için terapi köpeği olarak çalışıyor!

İstismardan Hayvan Destekli Terapiye, Tango’nun Hikayesi

Tango, Valencia’da bulunan ve Kızıl Haç köpek destekli terapi projesi olan  Camp de Morvedre‘de gönüllülerle birlikte çalışıyor. Ve her hafta yaşlı insanları ziyaret ediyor. Bununla da kalmayıp özel eğitim ihtiyaçları olan çocuklara yardım eden “School Success” (Okul Başarısı) adlı programına da katkı sağlıyor.

köpek destekli terapi ve çocuklar

Köpekleri terapilerde kullanarak şunların başarılmasını umut ediyorlar:

  • İnsanların (yaşlı ve genç) sosyalleşme ve topluma adapte olma yetilerini geliştirerek toplumdan izole olmalarını engellemeye ya da bu izole durumdan kurtarmaya yardımcı olmak.
  • Yaşlı insanların motor sinir hücrelerinde meydana gelebilecek bozulmayı önlemek için onları daha aktif olmaya teşvik etmek.

Her hafta çocuklar ve yaşlılar heyecan içinde Tango’nun onları ziyaret etmesini bekliyorlar. Tatlı, sakin, sevecen bu küçük köpek, ilk günden itibaren tanıştığı herkesin kalbini kazanıyor.

Bununla birlikte, bu hikayeyi dikkat çekici yapan şey ise Tango’nun insanoğlunun en kötü yanlarından birine maruz kalarak insanların karanlık yüzünü görmüş olsa da, karşılığında insanlara verebileceğinin en iyisini vermiş olmasıdır. Her zaman iyi bir tedavi ve şefkat hepimizi iyileştirebilir gibi görünüyor.

Birisi İspanya’nın Valencia şehrinde bulunan Port de Sagunt’ta beş yıl önce Tango’yu terk etmişti ve kurtarma ekipleri Tango’nun kötü muameleye maruz kaldığına dair bazı işaretler gördü. Ancak Kızıl Haç için çalışan gönüllüler köpekteki potansiyelin farkına varmışlardı. Hatta, direkt olarak onu bir terapi köpeği yapabileceklerini düşündüler.

Köpek Destekli Terapi

Kızıl Haç, toplumdan izole olma sorununun yaşlı erişkinleri giderek artarak nasıl etkilediğini gözlemledikten sonra, bu gibi köpek destekli terapi programlarına başlamaya karar verdi.

Sadece bu da değil, aynı zamanda birbiriyle iyi bir şekilde iletişim kurmak ile ilgili sorun yaşayan çocukların sayısında da bir artış gözlemleniyor. Örneğin, bu günlerde, okullarda teneffüs aralarında kendi başına oynayan çocuklar görmek hiç de sıra dışı bir durum değil.

Tango’nun insanlara verdiği sevgi ve neşe, bu durumu tersine çevirmek konusunda çok güçlüdür.  Onun varlığı bile tek başına insanların benlik saygısını geliştirir ve insanları, aralarında sosyal ilişkiler kurmaya teşvik eder.

Tango’nun etraflarında olmasından insanların sağladığı psikolojik faydaların yanı sıra, Tango aynı zamanda hareket kabiliyeti azalmış insanların daha fazla fiziksel aktivite yapmalarını sağlayarak, onların rehabilite edilmesine de yardımcı olur.

Köpekler ve diğer hayvanlardan destek alarak insanlara terapi uygulamak, gün geçtikçe popülerlik kazanmaktadır. Çünkü insanlar bu tedavi yönteminden mükemmel sonuçlar almaktadırlar. Özellikle, hayvanlarla etkileşime giren insanlar fiziksel, psikolojik, bilişsel ve sosyal açıdan iyileşme belirtileri gösterirler.

Peki ama bu nasıl işe yarıyor? Her şeyden önce, hayvanlar karşılarındaki insana ya da hayvana onlardan herhangi bir karşılık beklemeden sevgi gösterirler.Ve aynı zamanda hayvanlar, çoğu insanın yapmaya çok meyilli olduğunun tam aksine kimseyi yargılamaz ya da ayrımcılık yapmazlar.

Bunun bir sonucu olarak, fiziksel, zihinsel ya da duygusal nedenlerden dolayı daha hassas olan insanlar, terapi köpekleriyle birlikteyken kendilerini daha güvende hissederler. Sağlıklarını yeniden elde etmelerinin anahtarı ise böyle bir tedavi yönteminde yatmaktadır.

Köpek Destekli Terapinin Faydaları

kızıl haç terapi köpeği

İnsanların terapi hayvanları sayesinde başardığı bazı şeylerin arasında şunlar da vardır:

  • Gelişmiş denge ve motor becerileri.
  • Grup içerisinde daha iyi sözel iletişim kurabilmek.
  • Konsantrasyon, dikkat ve hafıza seviyesinde yükselme.
  • Kişinin kendine duyduğu saygının artması.
  • Kelime dağarcığında artış.
  • Kaygı probleminde azalma.
  • Yalnızlık hissinde azalma.

Özel terapilerin yanı sıra, sürekli yanınızda olan bir arkadaşa ve bir köpeğin sevgisine sahip olmak kesinlikle hayattaki en güzel şeylerden biridir. Sizce de öyle değil mi?

Fotoğrafların kaynağı: Cruz Roja Camp de Morvedre Facebook Sayfası


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.