Evcil Hayvanınıza Güvenle Bakmak İçin 8 İpucu

Bir hayvana güvenle bakmak için, kazaların her yerde olabileceğini aklınızda tutmanız gerekir. Evinizin içinde ve dışında gerçekleşebilirler.
Evcil Hayvanınıza Güvenle Bakmak İçin 8 İpucu

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2019

Evde evcil hayvan bulundurmak çok fazla sorumluluk gerektirir. Evcil hayvanınızın bakılması ve şefkat alması için belirli yükümlülükleri yerine getirdiğinizden emin olmalısınız. Bu makalede, evde, bir gezide veya sokakta olsun, bir hayvana güvenle bakmanız için bazı ipuçları vereceğiz.

Evcil hayvanınıza güvenle bakmak

Hiç şüphe yok ki evcil hayvanların olduğu bir ev, onların olmadığı bir evden çok farklıdır. Bu hayvanlar yaşamımızda çok önemlidir, çünkü bize koruma ve koşulsuz sevgi sunarlar. Ancak, sahipler olarak, bu harika varlıklara karşı belli yükümlülüklerimiz olduğu da doğru.

Onları beslemenin, yürüyüşe çıkarmanın ve veterinere yılda bir kez götürmenin ötesinde, evde bir hayvana güvenle bakmak için başka yollar da vardır. İşte bazı öneriler:

1. Tehlikeli cisimleri erişilebilecek yerlerde bırakmayın

Evcil hayvanların küçük çocuklar gibi olduğunu unutmamalısınız. Evde meydana gelebilecek olası tehlikeleri ve kazaları bilmiyorlar. Bu nedenle, ulaşabilecekleri tüm kabloları, temizlik ürünlerini, keskin cisimleri, toksik bitkileri, camları veya porselenleri kaldırmanız gerekir.

golden retriever

2. Ona güvenli bir alan verin

Bu, sahip olduğunuz evcil hayvanın türüne bağlı olacaktır. Bununla birlikte, yine de ona kendisi için iyi ve en önemlisi rahat bir alan vermek önemlidir. Ayrıca kafesler, teraryumlar ve akvaryumlar pencerelere, ısıtıcılara, prizlere ve klimaya yakın olmamalıdır.

3. Balkon ya da merdivenlere bariyer yerleştirin

Evcil hayvanınızın dışarıya çıkmasına izin veriyorsanız (balkonda olduğu gibi) güvenliklerini düşünmeniz gerekir. Bazı sahipler tırabzan koymayı seçerken, diğerleri plastik bariyerler tercih edebilir veya bazıları ise elektrikli çitleri sevebilir.

evcil hayvanınıza güvenle bakmak

Bu aynı zamanda merdivenler için de geçerlidir. Genellikle, üstlerine tırmanma konusunda herhangi bir problemleri yoktur, ancak geri inmek başka bir meseledir. Ayrıca, yavru köpekler ve kediler çok meraklı hayvanlardır ve üst katta ne olduğunu bilmek isteyeceklerdir!

4. Yangın ve alarm sistemleri kurun

Tüm gün evde olmamanız veya sadece birkaç dakikalığına evden ayrılacak olmanız fark etmez. Kazalar her an gerçekleşebilir. Mümkün olduğu kadar çabuk hareket etmelisiniz! Birçok kişi ev sahibini nerede olursa olsun uyarabilen yangın alarmları kurmaya başladı.

Bir alarm sistemi kurmayı seçerseniz, hayvanlı evler için tasarlanmış bir sistem edindiğinizden emin olmalısınız. Bu şekilde, evcil hayvanınız bir odadan diğerine geçerken alarm çalmaz.

5. Kameralar yerleştirin

Evcil hayvanınızın bakımı konusunda bu fikrin çok abartılı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, kameralar evde olmadığınız zamanlarda evcil hayvanınızın iyi durumda olduğundan emin olmanın harika bir yoludur. Aslında, bazı sistemler kameraları telefonunuzdan takip etmenizi bile sağlayabilir.

Dış mekan güvenliği ile evcil hayvanınızın bakımı için ipuçları

Evcil hayvanınızın evde güvende olduğundan emin olmanın yanı sıra, onu yürürken, parka götürürken veya onunla birlikte araçtayken de önlem almak zorundasınız. Bu ipuçlarına dikkat edin:

1. Ona bir çip taktırın

Köpeğiniz kaçarsa veya başka bir köpeği kovalarken kaybolursa, derisinin altına mikroçip yerleştirilmişse onu bulmak daha kolay olacaktır. Veteriner hekimler bu çipi acısız bir şekilde köpeğinize yerleştirebilir.

tasmalı husky

2. Her zaman tasmalı gezdirin

Evcil hayvanınız iyi bir eğitim almış olsa da ve sokakta çok iyi davransa bile, emirlerinize uymayacağı bir anı ne zaman yaşayabileceğinizi asla bilemezsiniz. Kızgınlık dönemindeki bir dişi, bir kedi veya bir arabanın sesinden ötürü dikkati dağılabilir.

parkta gezen beagle

Evcil hayvanınıza güvenli bir şekilde bakmak için tasmasının konforlu olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca, tasmasını çekiştirmediğinden ve yürürken sizden çok ileride yürümediğinden de emin olmalısınız. İsterseniz, güvenliğini tehlikeye atmadan ona biraz daha özgürlük sağlamak için uzatılabilir bir kayış da satın alabilirsiniz.

3. Araç güvenliği

Köpeğinizle tatile giderseniz, bu ipuçlarını unutmayın. Kafasını pencereden dışarı çıkarmasına izin vermeyin, tasması olmadan arabadan çıkmasına izin vermeyin ve sahilde, dağda veya ormanda köpeğinizi serbest bırakmayın.

köpeğinizle güvenle tatile çıkmak

Bu ipuçlarını takip ederek köpeğinizin herhangi bir kazadan uzak olmasını ve kaybolmamasını veya zarar görmemesini sağlayacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carazo, D. (2011). Revista para propietarios de mascotas. Vet and Pet.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.