Nesli Tükenen Kedi Rusya'da Görüntülendi

Nesli Tükenen Kedi Rusya'da Görüntülendi

Son Güncelleme: 14 Temmuz, 2018

Nesli tükenen kedi, Güney Sibirya’daki Altay Koruma Alanı’na düzenlenen bir gezide olağanüstü bir şekilde görüntülendi.

Manul olarak da bilinen Pallas kedisinin fotoğrafı çekildi. Bu olağanüstü hayvana her gün rastlamak mümkün değil. Ayrıca, bu kedi Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde de yer almakta. Bu listede nesli tükenmeye yakın ya da tehlikede olan türler bulunur. Bu sebeple, nesli tükenen bu kedinin görüntülenmesi harika bir olaydır.

Bu harika fotoğrafın hikayesine bir göz atalım 

Bu kedi, nesli tükenmekte olanlardan. Bu yüzden doğal olarak, insanların bu kediye rastlaması pek mümkün değil. Ve bu kedilerin doğal ortamlarında fotoğraflarının çekilmesi de çok zor.

Bu olayda ise fotoğraf, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın düzenlediği en son gezide çekilmiş. Buna Argali Bölgesel Fonu (hayvan koruma için) ve Altay Doğa Koruma Alanı dahildir.

Herkesi kendine hayran bırakan bu Pallas kedisinden poz kapmak olağanüstü bir başarı gerektirir.

Manul’a dair birkaç bilgi

Şüphesiz ki, nesli tükenmekte olan  bu   kediler çok iri ve tombullardır. Bununla birlikte, ortalama bir evcil kedi ile aynı boy ve ağırlıktadırlar. Yaşadıkları yerdeki düşük sıcaklıklarla başa çıkmasına yarayan uzun ve yoğun kürkü yüzünden gerçekte olduklarından daha iri görünürler.

Manullar’ın, santimetre başına düşen yaklaşık 9.000 tüyü 7 cm’ye kadar uzar.

Bu etçil memeli Kedigillere mensuptur. Yaşam alanları, Sibirya’nın yanı sıra, başlıca Moğolistan ve Tibet steplerine kadar uzanmaktadır. Deniz seviyesinden 5 bin metre yükseklikte yaşamaktadır.

Bu tür, 1776’da Felis manul adını veren Alman zoolog Peter Simon Pallas tarafından sınıflandırıldı. Ancak son bulgularla, bu tür Otocolobus genus olarak belirlendi.

Sibirya bozkırlarında, nadir bulunan ve nesli tükenen kedi, bir kamera tarafından görüntülendi. Manul olarak da bilinen bu kısa bacaklı dayanıklı kedi, kalın ve güzel kürkü için avcılara kurban gitmektedir.

Pallas kedisine dair daha fazla bilgi

Bu güzel kedilerin ayırt edici diğer özellikleri ise şunlardır: 

  • Kısa bacaklar ve pençeler.
  • Tombul ve sert gövde.
  • Siyah halkalı, tüylü ve uzun kuyruk.
  • Kül renginden kızıl kahveye değişen kürk rengi.
  • Yuvarlak göz bebeklerine sahip gözler.
  • Düşük ve ayrık kulaklar.
  • Düz bir yüz.

Ek olarak, bu hayvanlar şafak vaktinde avlanmak gibi bir alışkanlığa sahiptir. Temel yiyecekleri küçük kemirgenler ve kuşlardır. Günün büyük bir kısmını kayaların çatlaklarına ya da yuvalara gizlenmiş halde geçirmelerine rağmen, aynı zamanda iyi ve iyi huylu kediler gibi güneşte de uzanmayı severler.

Kaçak avcıların kurbanı olan nesli tükenen kedi türü

nesli tükenen kedi

Dişi Manul, 66 ila 75 günlük bir gebelik döneminden sonra, 2 ila 6 yavru doğurur. Yavru kediler yaklaşık 90 gram ağırlığında ve kalın bir kürk ile kaplı olur. Altı ayda yetişkinlerin boyutuna ulaşır.

Pallas kedileri kafeste 11 yıla kadar yaşayabilir. Ancak, bu koşullarda çoğalabilmelerine rağmen, yaşadıkları enfeksiyonlar nedeniyle hayatta kalma oranları düşüktür. Nedeni, yalnız doğal yaşam alanlarında virüslere maruz kalmayacakları için, gelişmemiş bir bağışıklık sistemine sahip olmaları.

Dahası Manul, kürkü için kaçak avcılar tarafından avlanmaktadır. Fakat, kedilerin anlaşılmaz davranışlarından dolayı bu konu üzerinde tam bir bilgi yoktur. Günümüzde, gezegenimiz üzerinde yaşayan bu kedilerin kesin bir sayısına ulaşmak da zordur.

Neyse ki, bu güzel resimlerin keyfine, Pallas kedisini kendi  yaşam alanında  görüntüleyen kamera sayesinde varabiliyoruz. Bunun için minnettarız.

Kaynak: Siberian Times (iberiantimes.com/home/)


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.