Köpekler Neden Güneşlenmeyi Sever?

Bir köpeğin güneşin tadını çıkarması için mevsimlerden yaz olması şart değil.
Köpekler Neden Güneşlenmeyi Sever?

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2018

Aynı bizler gibi, köpekler de güneşlenmeyi severler. Tüylü dostlarımızın uzanabilecekleri, hatta belki biraz kestirebilecekleri güneşli bir yer aradıklarını görmek pek de sıra dışı sayılmaz. Peki neden güneşlenmeyi bu kadar sevdiklerini bilmek ister misiniz? Bunun onların sağlığı açısından riskli olup olmadığını? Bu makalede hepsini anlatacağız.

Hayvanlar için güneşin faydaları

Köpeklerin güneşlenmeyi sevmesinin pek çok sebebi var. Bunu yılın herhangi bir zamanında da yapabilirler. Ancak bu durum sadece sevme sevmeme meselesi değil. Güneşlenmek aynı zamanda onların fiziksel ve ruhsal sağlıkları için de faydalı. Bu faydalardan bazıları:

çimlerde küçük köpek
  • Güneşlenmek D vitamini emilimine yardımcı olur. Bu da köpeğin kalsiyum ve mineralleri daha iyi sindirmesini sağlar. Böylece kemikleri ve eklemleri güçlenir.
  • Güneşlenmek bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Köpeklerin daha az güneş ışığı alması halinde, bu durum onların hastalık kapması ihtimalini arttırır. Ayrıca daha üzgün olurlar.
  • Güneşlenmek yaşlı hayvanlarda eklem ağrılarını azaltır. Yaşlı köpeklerin romatizmal hastalıklara sahip olmaya meyli vardır. Güneş onların daha iyi hissetmesini sağladığı gibi bu hastalıkların sebep olduğu acılı, rahatsız durumları da hafifletir.

Güneşlenmek, bunu çok sevmelerinin yanı sıra, köpeklere pek çok fayda sağlar. Sağlıkları için gereken tedbirler alınarak güneşlenmelerine izin verilmelidir.

Köpeklerin rahatlaması ve mutluluğu için önemli bir araç: Güneş

Elbette, köpeklerin güneşlenmeyi sevmesinin pek çok başka sebebi de var.

  • Güneşlenmek rahatlamalarına yardımcı olur. İyi bir güneşlenme evcil hayvanların rahatlaması için en iyi ve doğal araçtır. Stresinin gözle görülür şekilde azaldığını ve dört ayaklı dostunuzun nasıl rahatladığını fark etmemeniz mümkün değil.
  • Güneşlenmek onları mutlu eder. Güneş ışınları serotonin salgılanmasına yardımcı olur. “Mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin ruh sağlığı için nörotransmiter görevi yapar. Kısaca, köpekler mutluluk için güneşe çıkarlar da diyebiliriz.

Neden köpeklerin güneşlenmeyi sevdiğini anlamak için daha fazla sebep

Köpeklerin güneş ışınlarını sevmelerinin daha fazla sebebi de var. Bunlar ise:

  • Daha iyi uyurlar. Güneş ışınları uyku döngüsünü düzenleyen melatonin hormonunun ayrıştırılmasına da yardımcı olur. Ve köpeklerin daha kaliteli uyku uyumasını sağlar.
  • Güneşlenmek soğuk havalarda onları ısıtır. Bazı köpeklerin soğuk havalara karşı daha hassas olduğu bir gerçek. Bu özellikle Chihuahua gibi kısa tüylü köpekler için geçerli bir durum. Ya da tüyleri azalmış yaşlı köpekler için. Dolayısıyla bu köpekler kış aylarında daha fazla güneş ararlar.

Güneşlenen köpekler için alınabilecek tedbirler

Güneş ışınlarının köpeklere sağladığı tüm faydalara rağmen yine de bazı tedbirler almak gereklidir. Bunun sebebi ise; her şeyin dozunda yapıldığında faydalı olması. Bu yüzden, köpeğinizin güneş altında çok uzun süre kalmasına izin vermeyin. Güneş yanığı veya ölümcül sonuçları olabilecek sıcak çarpması gibi tehlikeli durumlar meydana gelebilir.

Şunları asla unutmayın:

su içen köpek
  • Gelişme çağındaki köpeklerde çok uzun süre güneşlenmek ihtiyaç duyduklarından daha fazla D vitamini almalarına sebep olabilir. Bu da; fazla kalsiyum üretilmesine, sonucunda da diş ve çene yapısının bozulmasına sebep olur.
  • Beyaz ve kısa tüylü, ya da çok kısa tüylü köpeklerin güneşte fazla kalmaları halinde güneş yanığı, sıcak çarpması gibi tehlikeler yaşanması daha yüksek ihtimaldir.
  • Güneşlendiği zamanlarda hayvanınızın içme suyuna kolayca ulaşabilmesini veya yanında su bulundurulmasını sağlamalısınız.

Bu uyarıları göz önünde bulundurarak köpeğinizin güneşte uzanmasına ve hayattaki güzelliklerin tadını çıkarmasına izin verin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.