Köpeğinizi Kısırlaştırmanın Artıları ve Eksileri

Uygun bir yaşta yapıldığında bu işlemin olumsuz etkilerinden kaçınmış olursunuz.
Köpeğinizi Kısırlaştırmanın Artıları ve Eksileri

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2018

Çoğu köpek sahibi bu karara katılmasa da gerçek şu ki, köpeğinizi kısırlaştırmanın hayvana hem fiziksel hem de duygusal yararı olabilir. Ayrıntısını makalemizde bulabilirsiniz.

Kısırlaştırma ile sürpriz yavruların önüne geçilir

Evcil hayvanların yoğunluğu çoğu şehir için bir problem niteliğinde. Bunun anlamı, milyonlarca kedi ve köpek evsiz. Bazıları barınakta bazıları da sokaklarda yaşıyor. Hepsini sahiplendirecek yeterli sayıda ev veya aile yok. Bu, kısırlaştırma işlemiyle engellenebilecek bir şey.

dik kulaklı köpek

Bu yüzden kısırlaştırma, sadece başıboş ve terk edilmiş hayvanlara uygulanmamalıdır. Evde beslediğimiz hayvanları da kısırlaştırarak, daha fazla evcil hayvanın dünyaya gelmesine engel oluruz ve böylece şu anda sahiplenilmeyi bekleyen hayvanlar için bir şans yaratırız.

Köpeğinizi kısırlaştırmanın sağlıklı yönleri vardır

Bir köpeği kısırlaştırmak için en uygun yaş, 6 ve 9 ay arasıdır. Yine de bir veteriner, sağlıklı olduğu sürece bir yavru köpeği en erken 8 haftalıkken kısırlaştırabilir. Yetişkinler ise ameliyat geçirebilir. Ancak kısırlaştırma basit bir müdahale olsa da, köpeğin yaşı ilerledikçe buna bağlı riskler ve komplikasyonlar da artacaktır.

Bir köpeği kısırlaştırmanın diğer yararlarından bahsedecek olursak, kısırlaştırılmış erkeklerin testis kanserine yakalanmadığını belirtebiliriz. Bu hastalık, çoğu köpek ölümlerinin bir nedenidir.

Buna ek olarak, kısırlaştırılmış bir köpek prostat hastalığı yaşamayacaktır. Köpek kısırlaştırılmadığında, organları büyüme sırasında yavaş yavaş genişleyecektir. Bu olay, idrar yapmada çeşitli sorunlar ortaya çıkaracaktır. Köpeğinizi kısırlaştırmanın sonucunda, prostat kanseri riski tamamen ortadan kalkar diyemesek de, tıpkı enfeksiyonlar gibi, hastalığın gelişme riskini azaltır.

Köpeğin davranışlarına olumlu etkileri

Diğer yandan, köpeğinizi kısırlaştırmanın onun davranışlarını ne yönde etkilediğini de tartışmalıyız. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpekler de cinsel hormonlarına (testosteron) göre hareket ediyorlar. Köpeğinizi kısırlaştırmanın, hayvanın mutluluğuna, kibarlığına ya da kişiliğine bir etkisi olmayacaktır.

Ancak, tabii ki alışkanlıkları bir dereceye kadar değişecektir. Bunlar çifleşmeyi de kapsar. Bu değişiklikler sahibine de iyi gelir. Örneğin, bölgesini işaretlemek için bir şeylere işemesi gerekmeyecek. Tüylü dostlarımız testosteron salınımlarını bu şekilde yaparlar. Bir köpek kısırlaştırıldığında sadece psikolojik sebeplerden dolayı işeyecektir, ama sağa sola değil.

Ek olarak, kızgın bir şekilde dişi köpek bulmak arzusuyla yerinde duramayan ve kaçmaya çalışan hayvanlar, kısırlaştırıldıklarında sakinleşirler. Üremek için ortalıkta dolanma içgüdüsü olmayınca evde kalacaklardır.

Eğer köpeğinizi çok agresif olduğu için kısırlaştırmak istiyorsanız, bir kez daha düşünmeyin. Kısırlaştırma, diğer hayvanlarla kavga etme potansiyelini azaltır ve bazı durumlarda, park gibi ev dışındaki çevrelerde sosyalleşmelerini geliştirir. Bazı kişilere göre, köpekler arasındaki sosyal problemler hormonlardan kaynaklanıyor.

Cinsel olgunluğuna ulaşmadan önce bir köpeği kısırlaştırmak en iyisidir. Bu şekilde, istenmeyen alışkanlıklar geliştirmeyecektir. Köpeğiniz çoktan belli bir yaşı geçmişse ve siz onu kısırlaştırırsanız, çok belli etmeden de davranışını sürdürmeye devam edebilir.

Bu yüzden bu müdahalenin, köpeğin davranışları için bir çözüm olmayacağını bilmek gerekir. Kısırlaştırma testosteron seviyesini görülebilir derecede azaltabilir ancak bu, köpeklerin testosteronu tekrardan üretemeyecekleri anlamına gelmez. Kısırlaştırmanın etkileri köpeğin kişiliğine, psikolojisine ve hatta eğitimine göre değişir.

Bir köpeği kısırlaştırmanın olumsuz tarafları

Kısırlaştırma çok faydalı bir işlem olsa bile bazı belirgin yan etkileri vardır.

parkeye bakan köpek
  • Kısırlaştırılmış bir erkek köpek, kısırlaştırılmamış diğer köpekleri çekebilir.
  • Büyüme sürecini tamamlamadan kısırlaştırıldığında boyu daha uzun olabilir.
  • İki çeşit kanser görülebilir. (Osteosarkom ve hemanjiyosarkom)
  • Kalça Displazisi veya çapraz bağlarının kopması riski artar.
  • Kısırlaştırılmış bir köpek, genelde hipertiroidizm geliştirir.
  • Yeme alışkanlıkları değişebilir, bu da obeziteye yatkınlığını arttırabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.