Kara Kediler Gerçekten Kötü Şans Getirir mi?

Kara kediler ve koyu renkli kedigiller ailesinin neredeyse yok olmasına sebep olan batıl inançlar nerede ve ne zaman başladı
Kara Kediler Gerçekten Kötü Şans Getirir mi?

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2018

Kara kediler neden kötü şansla bağdaştırılır bilmek ister misiniz?  Eğer merak ettiyseniz, okumaya devam etmekten çekinmeyin.

Hikayemize başlamak için, öncelikle birkaç yüzyıl öncesine doğru bir zaman yolculuğuna çıkmamız gerek. Daha spesifik olmak gerekirse: Antik Mısır dönemine. Antik Mısır döneminden beri kediler harika birer ev hayvanı oldular.  Mısırlılar kedileri çok sevdiler; çünkü kediler, farelerin sebep olduğu veba hastalığının önlenmesine yardımcı olmuşlardı.

havluya sarılmış yavru kara kedi

Aslına bakarsanız, Mısırlılar Bastet (Bast) adında bir tanrıçaya taptılar.  Bastet, kedi figüründe bir tanrıça idi. Eğer biri kedi öldürmeye kalkarsa, cezası ölüm olurdu.

Firavunlarsa genelde kedileriyle birlikte gömülüyordu. Hatta antik kraliyet mezarlarında kediler için büyük bir yer bulunurdu. Örneğin Luksor’da bulunan Krallar Vadisi (diğer adıyla Ölüler Kenti). Burada, büyük bir olasılıkla hükümdarların yanında yaşamış olan kedileri karakterize eden birçok hiyeroglif bulunur.

Yunanlılar, Mısır’a özgü olan geleneklerin büyük bir kısmının kopyasını yapmak istediler. Sırf bu sebepten ülkelerine birçok kara kedi aldılar. Kara kediler Avrupa’ya bu şekilde gelmiştir ve elbette ki bütün Avrupa kıtasına yayılmışlardır. Ve hikaye kara kedilerin Avrupa’ya geldiği andan itibaren değişmeye başlıyor.

Kara Kedilerin Neden Kötü Şans Getirdiğine İnanılır?

Zamanda yaptığımız yolculuğumuza devam edelim, ancak bu kez  Orta Çağ’a gidiyoruz. O dönemde, Katolik Kilisesi halihazırda çok güçlü bir mevcudiyete sahipti ve toplum üzerinde büyük yankı uyandıran kararlar alıyordu.  12. yüzyılın sonlarına doğru, Fransa’da, “Engizisyon” denen bir süreç başladı. Bu süreçte, büyücülük ve sapkınlığı tespit etmekten sorumlu Engizisyon Mahkemeleri kuruldu.

Yalnız ve esrarengiz olduğu düşünülen çok fazla sayıda kadın, cadı damgası yiyerek işkenceye maruz kaldı. Bu kadınları bir kazığa bağlayıp, ardından diri diri yakıyorlardı. Aynı şekilde, bu kadınlar tarafından büyücülük suçu işlemek ve kötü büyüler yapmak için kullanıldıkları şüphesiyle koyu renkli kedilerin de peşlerine düşmeye başladılar.

Gerçekte olan ise, farklı farklı evlerde kendileri için yemek ve kalacak bir yer arayan köpeklerin aksine, kediler çok çekingen ve utangaçlardı, dolayısı ile insanlardan saklandılar. Ve o dönemde, kedilerin aslında hayvan şekline bürünmüş ve kendilerini bu şekilde kamufle etmiş cadılar olduğunu söylediler. Bu sayede geceleri tuzağa düşürülmeyecek ve herhangi bir problem yaşamadan büyülerini yapabileceklerdi.

Kara Kediler ve Veba

Kara kedilerin direkt olarak büyücülük ve sapkınlık ile ilgili olduğunu söyleyen ilk yazılı belgeler 13. yüzyıla ait. Bu belgelerde, Papa IX. Gregorius kara kedilerin şeytanla iş birliği yaptığını belirtmiştir. Bu nedenle, insanlar onlardan korkmaya başlamışlar ve elbette ki, onları da büyücülere yaptıklarının aynısını yaparak yok etmeye çalışmışlardır: onlara işkence etmiş ve ardından yakmışlardır.

Tüm bu yaşananlardan dolayı kedi popülasyonunda önemli bir azalma yaşanmıştır. Bu nedenle de, en büyük bulaştırıcısı fare olan veba salgınının ortaya çıkması çok uzun sürmemiş, bununla birlikte gelen ise çok fazla hastalık ve ölüm olmuştur. Kara Veba veya diğer bir deyişle Hıyarcıklı Veba, çok uzun geçen bir üç yıl boyunca Avrupa’da 25 milyondan fazla insanın ölümüne sebebiyet vermiştir.

O zamanlar, vebanın bulaşma nedeninin farelerde bulunan bir parazit olduğu bilinen bir gerçek değildi.  Kediler doğuştan kemirgen avcıları oldukları için veba salgınıyla ilişkilendirilen onlar olmuştu. Sonuçta, 1400 yılında bu hayvanların katledilmesi onları neredeyse tamamen yok ediyordu.  İnsanların bilmediği şey ise, kediler ne kadar az olursa fareler ve dolayısı ile veba daha fazla olacaktı.

kara kedi

Kara Kedilerle İlgili Diğer Batıl İnançlar

Kara kedilerle ilişkilendirilmiş sözde kötü şans ile ilgili en yaygın efsanelerden bir tanesi İngiltere’nin Lincolnshire kontluğunda ortaya çıkmıştır.  Yıl 1560 yılıydı. Bir adam ve oğlu gece geç bir saatte sokakta yürüyorlardı ve koyu renkli bir kediye rastladılar.

Hayvan bir köşeye saklanmıştı; fakat adam ona taş atmaya çalışıyordu. Yaralı ve çaresiz kedi, yalnız yaşayan ve cadı olduğundan şüphe duyulan bir kadının evine doğru koştu. Ertesi gün yaşlı kadının vücudunun yaralar ve morluklarla kaplı olduğunu gördüler ve kadının bir gece önce kedi kılığına girmiş olduğu “sonucuna vardılar.”

İspanya’da hala eğer yanınızdan bir kara kedi geçerse kötü bir şeyler olacağına inanılıyor. Ayrıca bu kediler genelde Cadılar Bayramı’nda da sıklıkla kullanılan bir figür olmaya devam ediyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.