Kedinize Asla Yapmamanız Gereken 5 Şey

Kedinize Asla Yapmamanız Gereken 5 Şey

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Kediler ve köpekler davranışları açısından birbirinden çok farklıdır, bu bir gerçek. Ve bu yazıda bahsedeceğimiz birkaç hata kedinizle aranızın açılmasına sebep olabilir.

Kediler yüzyıllar önce insanlarla birlikte olmayı tercih ettiler. Ancak buna ve geçen zamana rağmen, bazı insanlar bu harika yaratıkları hala anlayamıyor. O yüzden bugün, kedinize asla yapmamanız gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Dikkat edin: kedinize asla ama asla yapmamanız gereken şeyler

avuç içinde kedi

Hiç şüphesiz, hayat son zamanlarda dramatik bir şekilde değişti. Kedilerin dünyasında ise, onların çatıları ve bahçeleri keşfetmesi ve yalnız bırakılması gereken bağımsız hayvanlar oldukları artık doğru değil. 

Ve onların iyi bir avcı olmalarından dolayı, herhangi bir sıkıntı yaşamadan nasıl yemek bulunacağını bildikleri için beslenmeleri hakkında endişelenmemeniz gerektiği de artık modası geçmiş bir fikir.

Gerçek şu ki evcil hayvan olarak eğer bir kedi tercih ederseniz, diğer herhangi bir dost hayvan sahiplenmenizde olduğu kadar sorumluluk taşırsınız. Bu da onun her açıdan iyi olmasının sorumluluğunu almak zorunda olmanız demek.

Bu yüzden aşağıda bahsedeceğimiz ve kedinize asla yapmamanız gereken şeyleri aklınızdan çıkarmamalısınız.

Eğer kedinizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamak istiyorsanız ona asla yapmamanız gerekenlerin bir listesini paylaşıyoruz.

1. Tırnaklarını kesmek

Atasözü der ki; gülü seven dikenine katlanır. Ve biz de bunu kedileri seven tırnaklarına katlanır diye değiştirebiliriz. Kedilerin pençelerindeki tırnakları kesmenin ne kadar popüler olursa olsun bunun hayvana bir işkence olduğunu bir an bile unutmayın.

Onların pençelerindeki tırnakları kesmenin bir istismar olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Kedinin tırnaklarını kestiğinizde ona verdiğiniz fiziksel acının yanı sıra, varlığının önemli bir bileşenini de atmış oluyorsunuz. Onlar doğuştan avcıdırlar ve değişik yerlere tırmanmayı da severler. Pençeleri olmadığında bu ve benzeri aktiviteleri yapabilmeleri imkansız.

Bu durumda en büyük olasılık, davranış problemleri yaşamaları olacaktır. Ancak bununla birlikte, tırnaklarını çok çok az keserek, tırmalamalarından kendinizi ve evdeki mobilyalarınızı koruyabilirsiniz.

2. Kediyi giydirmek ve süslemek

Kendileri insanlaştırmak gittikçe popülerleşiyor ve maalesef piyasada da bu amaçla pek çok ürün var. Örneğin; kedi giysisi ve aksesuarları gibi. Ancak eğer kedinizi giydirip süslemekte ısrar ederseniz, sadece kendini rahatsız hissedip yanlış davranışlar sergilemekle kalmaz, aynı zamanda:

  • Deri problemleri yaşar
  • Hareket kabiliyetini kaybeder
  • Bir yerde sıkışarak kendine zarar verir
  • Kendini doğru düzgün temizleyemez

Şu ünlü kedi zili de bu zararlı listenin bir parçası. Kullanmayınız. Çıkardığı ses kedileri çok rahatsız eder. Ve zaman içerisinde, işitme duyularını bile kaybedebilirler.

3. Evde ve onun yanında sigara içmek

Eğer tıbbi uyarılara rağmen bile sigarayı bırakmayan veya bırakamayan insanlardan biriyseniz, evde sigara içmenin hayvanlarınız için son derece zararlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

O yüzden kendiniz için yapamıyorsanız da, bunu tüylü dostunuz için yapın ve bu bağımlılıktan kurtulun. Sigara içmeniz halinde evcil hayvanınızın sadece akciğerlerine zarar vermezsiniz. Aynı zamanda, kediler yalayarak kendini temizlediği için sigara içilen bir evde yaşadıklarında sigaradan yayılan ve vücutlarına yapışan zehirli maddeleri de dilleriyle yalayarak yutuyor olurlar.

4. Onu korkutmak

Bazı insanlar kedilerinin tepkilerini görmek için onları korkutmanın eğlenceli olduğunu düşünüyorlar. Hatta çoğu onları videoya alıyor ve sosyal medyada yayınlıyor. Ancak bilmelisiniz ki bu, kedilerinize yapmamanız gereken şeyler listesinin başında yer alan bir hareket.

Kediler son derece hassas hayvanlardır. Eğer onu korkutmaya devam ederseniz sonunda aşırı derecede korkmuş ve günlerini bir köşede büzülüp oturarak geçiren bir kediniz olur.

5. Kontrol edilmeden etrafta dolanmasına izin vermek

karlı havada kedi

Kedilerin çevrelerini araştırmayı çok sevdiklerini bilsek de, bu büyük olağanüstü dünyada binlerce tehlike mevcut. Bunlar arasında yer alanlardan bazıları ise:

  • Hayvanları istismar eden veya zehirli yiyecek veren insanlar
  • Hızlı giden arabalar
  • Kavga etmek isteyen köpek veya diğer kediler
  • Çeşitli bulaşıcı hastalıklar

Ve elbette her zaman hayvanın kaybolması ve evi bulamaması riski de var.

Bu yüzden, en doğrusu kedi dostunuz için kendi kendine keşfedebileceği ancak korunaklı bir alan yaratmak. Bir bahçeniz veya balkonunuz varsa kaçamayacağı şekilde parmaklıklarla çevirmelisiniz. Eğer böyle imkanlarınız yoksa bir pencere de işe yarar. Ayrıca ona çeşitli oyuncaklar da almalı veya tırmanabileceği bir ağaç yapmalısınız. Kedinizin çok hoşuna gidecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.