Müze Bekçisi Olan Kedi ile Tanışın

Bu hikayenin gerçek olduğu konusunda bize güvenebilirsiniz. Bir kedinin Rus tarih ve sanat müzesinde nasıl bekçi olduğunu öğrenmek için mutlaka okuyun!
Müze Bekçisi Olan Kedi ile Tanışın

Son Güncelleme: 22 Nisan, 2019

Bir kedinin nasıl müze bekçisi olabileceğini merak ediyorsanız, bu makale tam size göre! Bu hikaye büyük ihtimalle bir film senaryosu gibi gelecek olsa da, bu hikayenin çıkış noktasının Hollywood’un egzantirik insanları ile bir ilgisi yok.

Bu gerçek hikaye bir şaka olarak başlayarak harika bir reklam kampanyasına dönüşmüştür. Detaylar için okumaya devam edin!

Her şey şaka olarak başladı: Bir kedi nasıl müze bekçisi olabilir?

Hikayenin ait olduğu yer, Moskova’nın 96 km güneyinde yer alan Serpukhov şehridir. Bu şehirde, günümüzde Tarih ve Sanat Müzesi olarak kullanılan 19. yüzyıldan kalma görkemli bir köşk yer almaktadır. Birkaç yıl önce, Marai adında bir kedi bu bölgeye uğradı. Müzede çalışan insanlar da Marai’den çok hoşlandılar.

uzanan kedi

Buraya kadar hikayenin ilginç diyebileceğimiz bir noktası yok; her şey 1 Nisan’da değişti. 1 Nisan’ı kutlamak için müze çalışanları Marai’nin müze bekçisi olabilmek için başvuruda bulunduğu söylentisini yaydılar.

Bu sevimli hikaye medyanın ilgisini çekti ve Marai’nin işe alınıp alınmadığını öğrenmek için müzeyi aramaya başladılar.

Eğer bir Rus müzesinde bir kedinin müze bekçisi olarak işe alındığı duyumunu alırsanız, bunun 1 Nisan Şakası ya da Hollywood filmi olduğunu düşünmeyin. Şaka olarak başlamış olabilir ancak sonunda iş ciddiye dönmüştür. Şimdi ise, sadece Marai’yi görmek için müzeye gelen binlerce misafir var.

Bu kedinin nasıl müze bekçisi olduğuna dair daha fazla detay

Müzenin yöneticileri şakayı gerçeğe çevirmeye karar verdiler ve resmi olarak Marai’yi işe aldılar. Tabii, bir de gazetecilerin olduğu bir konferans düzenleyerek kedinin yeni işi, maaşı ve görevleri ile ilgili açıklamalar da bulundular.

Sevimli hayvanlarla ilgili çoğu komik hikaye gibi, bu da tüm ilgiyi Serpukhov Tarih ve Sanat Müzesi’ne çekti. Ziyaretçi sayısı anında yükseldi.

Bu hikaye, aynı zamanda Rus medyasına (ve dünyadaki diğer insanlara) savaş ve diğer ekonomik sıkıntıları bir an olsun unutturacak güzel bir hikaye paylaşma imkanı verdi. Hayvanları insanlaştıran bu hikayeleri duyunca gülümsememek elde değil.

Bu sırada Marai, insanların ona daha fazla sorumluluk vermesinden hoşlanmış gibi gözüküyor.

İçinde kedilerin olduğu benzer hikayeler

Tahmin edebileceğiniz gibi insan mesleği içeren (sadece müze bekçiliği değil) ve bir işletme için harika bir maskot olan tek kedi hikayesi, Marai’ninki değil.

felix

Yakın zamanda, Batı Yorkshire’daki Huddersfield tren istasyonunda yer alan TransPennine Express’te, kıdemli böcek kontrol sorumlusu olarak işe başlayan Felix’in hikayesini duymuştuk. Hatta kendisinin işi ile ilgili bir şeyler “paylaştığı” bir Facebook sayfası bile var!

Uzak doğuya doğru gittiğimizde ise, Japonya’nın Kishi kentindeki bir tren istasyonunda “patron” olmayı başaran Tama’nın hikayesi ile karşılaşıyoruz. Maalesef, kendisi artık aramızda değil ama varlığıyla işlere katkıda bulunduğu için Wakayama Elektrik Ray şirketi, içi ve dışı kedi çizimleriyle kaplı bir tren olan Tama Densha’nın tanıtımını yaptı.

Tama’nın halefi Nitama, 2012 yılından beri Tama’nın “çırağı” olarak görev yapmaktaydı.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.