Çalışan Köpekler: 5 İş ve Özellikleri

Kişilikleri ve güzel özellikleri nedeniyle köpekler polis, sağlık hizmetlileri ve benzeri görevlilere yardımcı olabilir. 
Çalışan Köpekler: 5 İş ve Özellikleri
Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2022

Köpekler gerçekten harika hayvanlardır ve birer evcil hayvan olmaktan çok daha fazlasını yapabilirler. Çalışmayı severler ve eğer iyi eğitilmişlerse, harika çalışanlar olabilirler. Bu yüzden, bugünkü yazımızda, çalışan köpekler ve yaptıkları bazı iş örneklerine göz atmak istiyoruz.

Çalışan Köpekler

Köpekler her zaman yardım etmek ister ve itaatkar kişilikleri her türlü işi yapmalarını mümkün kılar. Bu işlerden bazıları çok fazla fiziksel güç ile doğuştan gelen bazı yetenekler ve eğitim gerektirir, ancak diğerleri çok daha basittir.

Ayrıca biraz eğitimle, neredeyse her köpek bu işleri öğrenebilir. Hatta köpeğinizin ev işlerinde size yardım etmesini bile sağlayabilirsiniz! Köpek çok küçük ,çok yaşlı veya kötü durumda olmadığı sürece, her zaman yeni beceriler öğrenebilir.

Kesin olan bir şey var: köpekler her gün çalışabilir. Bizi kötü günlerde neşelendirir, işten sonra rahatlamamıza yardımcı olur ya da kanepede pinekleme rutinimizden bizi kurtarıp onlarla yürüyüşe çıkarmamızı sağlarlar. Para alamayabilirler, ancak her gün daha iyi olmaya çalışırlar. Zaten gerçekte önemli olan da bu.

Çalışan Köpekler ve İşleri

1. Uyuşturucuları Bulma

Bu köpekler için en iyi bilinen işlerden biridir. Ancak eğitimi çok zordur. Bu işe henüz yavru köpek olarak başlamaları gerekir ve genellikle yetişkin yaşamlarının büyük bölümünde bu işi yaparlar.

çalışan köpekler ve işleri

Uyuşturucuyla mücadelede kullanılan köpekler sokakta, havaalanlarında veya gümrüklerde çalışabilir. Polis ya da ordu gibi devlet kurumları için çalışırlar ve bunlar ev köpeği değillerdir. Sadece emekli olduklarında normal bir aile ile yaşamaya başlarlar.

2. Arama ve kurtarma

Doğal felaketlerde, bir bina yıkılıp insanlar içeride mahsur kaldığında veya birileri kaybolduğunda, bu köpekler imdadımıza koşar. İster şehirde yaşanan bir deprem, isterse gece ormanda kaybolmuş biri söz konusu olsun, kurbanları kurtarmak için koku ve işitme duyularını kullanırlar.

kurtarma köpekleri

Tıpkı uyuşturucu arayan köpekler gibi bu çalışan köpekler de genç yaşta eğitime başlar ve yaşamları boyunca daha fazla beceri öğrenirler. Güçlü bir koku duyusu geliştirir ve zorlu koşullarda çalışmayı öğrenirler: gündüz ve gece, yalnız başına ve bir sürü insanın yanında çalışır, pek çok faktörle yüzleşirler.

Bu, herhangi bir köpeğin yapabileceği bir iş değildir, çünkü yoğun bir eğitimden geçmek üzere olan bir köpeğe ihtiyaç duyulur, bu yüzden bir felaket olduğunda, sadece bu köpeklerin müdahale etmesine izin verilecektir.

3. Nöbet ve hipoglisemiyi tespit etmek

İşte köpekler için iki önemli iş. Epilepsi ve şeker hastası olan insanlar için çok yardımcı olabilirler. Tümörleri ve diğer sağlık koşullarını tespit etmek için köpekleri eğiten hastaneler de vardır.

Epilepsi hastalarına yardım eden köpekler, bir nöbet gerçekleşeceği zaman onları uyarır ve nöbet yaşandığında onlara yardım eder. Sakin kalarak vücutlarını nöbet sırasında kişinin kendine zarar vermesini önlemek için kullanırlar. Aşağıdaki videoda bir örnek görebilirsiniz:

Hipoglisemiyi tespit eden köpekler, şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri seviyesini koklayarak anlar. Böylece, şeker düzeyleri çok yüksek veya çok düşük olduğunda onları uyarırlar. Bu şekilde, şeker hastalığı olan insanlar kanlarını kontrol etmeyi, ilaçlarını almayı veya sadece bir şeyler yemeleri gerektiğini bilir.

4. İstismar mağdurlarının korunması

İspanya’daki bir pilot program çerçevesinde çalışan köpekler, istismar mağdurlarıyla yaşamaları için eğitildi. Bu kadınların eski eşleri veya partnerlerine uzaklaştırma kararı alınmıştı ancak polisler daha fazla korumaya ihtiyaç duyduklarını hissediyorlardı.

istismar mağdurlarını koruyan köpekler

Görevleri, gün boyunca bu kadınların etrafında olmaktır. Bunlar, özel olarak eğitilmiş bekçi köpekleridir ve kadınlar, kendilerini tehdit altında hissettikleri takdirde bu hayvanları tetikte tutacak sinyalleri bilmektedir. Neyse ki bu köpeklerin çoğu pek çok kez harekete geçmek zorunda kalmamıştır. En büyük katkıları, bu kadınların kötü bir şey yaşamaktan korkmadan hayatlarına devam etmelerine yardımcı olmalarıdır.

5. Terapi köpekleri

Bu köpekler için en basit işlerden biri. Bir köpeğin hastanede ya da bakım evinde çalışması için temel koşul, çok dostane ve hoşgörülü olmasıdır.

terapi köpekleri

Tabii ki, bazı köpekler bu iş için çok küçük yaşlardan itibaren eğitim alır, ancak kurtarılmış köpeklerin çoğu da bu önemli görevi yapmak için gerekli tüm niteliklere sahiptir. Onların asıl işi, sadece varlıklarıyla neşe getirmektir ve gerçekten işe yarıyor.

Araştırmalar, bir köpeği okşamanın, bakmanın veya bir köpekle etkileşimde bulunmanın stresi azalttığını, mutluluğu ve sakinliği arttırdığını, kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Bu yüzden bir köpekle yaşamak sağlığınız için müthiş olabilir. Bu yazımızda öğrendiğimiz gibi, farklı şekillerde bize yardımcı olabilirler.  İlginizi çekebilir ...

Kazadan Sonra Arkadaşını Kurtarmaya Çalışan Sadık Köpek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kazadan Sonra Arkadaşını Kurtarmaya Çalışan Sadık Köpek

İki köpek karşıdan karşıya geçerken bir tanesi araba tarafından ezilecek kadar şanssızdı. Arkadaşı ise kendi hayatı pahasına bir şey yaptı.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.