Madrid’in Köpek Doktorları

Madrid’in Köpek Doktorları

Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2018

Tıp fakültesini bitirmemiş olabilirler ama ister inanın ister inanmayın köpek doktorlar hastaları iyileştiriyorlar. En azından İspanya’nın Madrid halkı böyle düşünüyor. Buradan sonraki aşama, Köpek Tıbbi Müdahale Merkezi’ni terapi köpeklerini, daha fazla eğitim kuruluşu, hastane ve huzureviyle tanıştırmak.

Çocuklar, yaşlılar ve hastalar için terapi köpekleri

terapi köpeği personel

Bu programın amacı; çocuklara, hastalara ve yaşlılara geleneksel tedavi yöntemleri eşliğinde özen ve ilgi gösterip destek olmak.

Programın ilk denemesi 2017’de gerçekleştirildi. Köpek Tıbbi Müdahale Merkezi’nin köpek doktorları huzurevlerinde yaşayan yaşlı insanlarla çalıştı.

Dönemin Madrid valisi Cristina Cifuentes, bu merkezlerden Vista Alegre’ye giderek programın sunumunu yaptı. Vali Cifuentes program kapsamına, Dr. Gonzalo Bueno ve Neustra Señora del Carmen bölgelerini de dahil edeceğini açıkladı.

Köpek Tıbbi Müdahale Merkezi’nin ilk denemesinin huzurevlerinde olmasının sebebi, bu köpeklerin yaşlıların fiziksel ve zihinsel gerilemelerinin önüne geçebileceğine inanılması. Bimba, Chester, Voll ve Sira isimli özel eğitimli dört Labrador Retriever bu görevde çalışmaları için görevlendirildiler. Vista Alegre sakinleri köpeklere bayıldı.

Köpek doktorlar ileride neler yapacak?

Reina Sofia Vakfı’nın da desteğiyle bir Köpek Tıbbi Müdahale Merkezi daha kurulacak. Bu merkezde köpekler Alzheimer hastalarının tedavilerine yardımcı olacak.

Gregorio Marañón Üniversitesi Hastanesi’nin öncülüğünü üstlendiği bir girişimle, program hastanelere de yayılacak. Köpek doktorlar aşağıdaki listede yer alan hastanelerde çalışmaya başlayacak:

  • La Paz Üniversitesi
  • Villalba General
  • Torrejón
  • Guadarrama

Burada amaç DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) gibi nedenlerle özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarla çalışmak.

Bu üç projede de köpek doktorlar, dikkat dağınıklığını ve herhangi bir hastalık bulaşmasını önlemek için dışarıda ya da dışarıya doğrudan erişimi olan bir yerde çalışacak.

Köpek Tıbbi Müdahale Merkezi hakkında başka detaylar

Bu programla yargı önüne çıkan çocukların da köpekli terapiden faydalanıp faydalanamayacağının ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Araştırmacılar, terapi köpekleri sayesinde çocukların sakin kalıp daha doğru ifadeler verebileceği düşünüyor.

İlerleyen zamanlarda yetkililer, programı olabildiğince çok okula, hastaneye ve huzurevine yaymak istiyorlar. Hastanede ya da huzurevinde kalması gereken köpek sahibi insanların, köpekleri tarafından ziyaret edilmesine izin verilmesi tartışmasını da gündeme getirmek niyetindeler.

Köpek Tıbbi Müdahale Merkezi’nden görüntüler izlemek için tıklayın.

İnsanın en iyi dostu

köpek doktor

Madrid yönetimi, programın yürütülmesi için bu tür çalışmalarda geniş tecrübe sahibi Rey Juan Carlos Üniversitesi’yle beraber çalışıyor.

Ayrıca Madrid’deki Veterinerlik Okulu’ndan da yardım alıyorlar. Okul, köpeklerden insanlara bulaşabilecek her türlü hastalığı önlemek amacıyla Köpek Tıbbi Müdahale Merkezi’nin kullanması için çeşitli sağlık protokolleri geliştirdi.

Köpeklerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak içinse hayvan sağlığı protokolleri işleme konuldu. Bu protokoller sayesinde köpeklerin gittikleri her merkezde personel tarafından iyi muamele göreceği güvence altına alınmış oldu.

Eski Madrid Valisi Cifuentes; “Köpekler bizler için sadece harika birer arkadaş değil; aynı zamanda sağlık, eğitim ve diğer sosyal hizmetlerimizin geliştirilmesinde doğal ortaklarımız olmuşlardır.” diye konuştu. Umarız biz de köpekleri en azından bizi sevdiklerinin yarısı kadar sevebiliriz.

Resimlerin kaynakları: elpais.com, madrid.org, leganews.es


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.