Kurtarılan Bir Dişi Aslan Afrika'ya Geri Döner

Nala, sirklerde egzotik türlere uygulanan kötü muameleden kurtarılmış bir dişi aslan.
Kurtarılan Bir Dişi Aslan Afrika'ya Geri Döner
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sirkten kurtarılan bir dişi aslan, İspanya’nın Alicante kentindeki kurtarma merkezi AAP Primadomus sayesinde Afrika’ya geri döndü. Nala’nın durumu, vahşi hayvanları sirklerden çıkarma gerekliliğinin bir başka örneğidir.

Primadomus imdadına yetişti

Primadomus, hedefi egzotik türlerin yasadışı ticaretine karşı mücadele etmek olan AAP adlı Hollandalı STK’ya ait bir merkezdir. İspanya’daki en önemli üç primat sığınaklarından biri olarak bilinen Villena merkezi, Nala gibi büyük kedileri de alabilir.

İlginçtir ki, bu merkez kurtarılan hayvanlar için her zaman son ev değildir. Ayrıca, rehabilite edilmiş hayvanları göndermek ve yasadışı ticaret mağdurlarını rehabilite etmek için sığınak ve hayvanat bahçeleri ile birlikte çalışmaktadırlar.

Fransa’da kurtarılan bu dişi aslan, sirk gösterilerine katılan diğer kedigillerle benzer bir yaşam sürdü. Galya ülkesindeki yasadışı bir çiftliğin kapanmasından sonra, Nala’ya diğer kedilerle birlikte el kondu. Neyse ki Nala, Alicante kurtarma merkezine getirildi.

kurtarılan dişi aslan nala

Kurtarılan dişi aslan Nala’nın hikayesi

Nala, sirklerde bulunan birçok vahşi hayvan vakasından biridir. Bu tür gösterilerle ilgili sorun, eğitici olmadıkları ve bu gösterilerin gezici doğası nedeniyle hayvanların korkunç koşullarda yaşamalarıdır. Ayrıca, tehlikeli egzersizler yapıldığı için hem insanlar hem de hayvanlar için tehlikelidir.

Ancak Nala’nın hikayesi Alicante’de bitmiyor, çünkü Güney Afrika’ya getirildi. Orada, Lionsrock sığınağında, Suriye’deki iç savaş sırasında Halep’te yıkılan hayvanat bahçelerinden birinden kurtarılan Saeed adında bir aslan var.

Hayvan kullanan sirkleri kapatın

Avrupa sirklerinin tarihi uzun ve zorludur. Günümüzde toplumun hayvanları kullanan bu tür gösterileri reddetmesi daha yaygındır. Bu tür şovlar devam etse de, kedigillerin vurulduğunu ve kırbaçlandığını veya kostümlerle numaralar yapan maymunlar görmek mümkündür.

Bu kurtarılan dişi aslan gibi vakalar daha fazlalaşıyor çünkü birçok ülke hayvanlı sirkleri yasaklıyor. Bu hala her ülkede gerçekleşmemiş olmasına rağmen, birçok belediye ve topluluk vahşi hayvanlı sirklere izin vermiyor.

esneyen aslan nala

Hayvanat bahçelerinin ve sirklerin aynı olmadığını açıklığa kavuşturmalıyız. Her ikisi de işletme olmasına rağmen, hayvanat bahçelerinde hayvanların refahı için çok daha yüksek standartları uygulayan dernekler ve incelemeler yapan kurumlar vardır.  Ayrıca, bu merkezlerde bulunan hayvanlar koruma programlarına dahildir. Örneğin, Rusya’da soyu tehlike altındaki kedigilleri yeniden kazandırmayı planlayan bir hayvanat bahçesi programı var.

Hayvanat bahçelerinde, türlerin korunmasına ilişkin farkındalığı artıracak eğitim programları da vardır. Ayrıca uzmanlaşmış veterinerlik hizmetleri vardır. Bu durum, sirklerde gerçekleşmez. Bu hayvanların, bu tür hayvanlarla hiçbir ilgisi olmayan veteriner kliniklerinde tedavi görmeleri oldukça yaygındır.

Hayvan kullanan sirkleri kapatmak için daha fazla neden

Ayrıca, sirklerin eğitim fonksiyonları da azdır. Ayrıca, hayvanlar çok az yere sahiptir ve kafesleri sürekli hareket halindedir. Hem hayvanat bahçeleri hem de sirkler hayvanları eğitseler de, hayvanat bahçelerinde stressiz bakım görebilirler, oysa sirklerde kendilerini korkutan doğal olmayan davranışlarda bulunmaya zorlanırlar, bu yüzden hayvanlarla ilgilenen kişiler onları cezalandırma yoluna başvurur.

Aslında, Avrupa’da hala sirkte olan yüzlerce vahşi hayvanı kurtarmak için Primadomus gibi hayvanat bahçelerine ve merkezlerine ihtiyacımız var. İnsanların bu etkinliği giderek daha fazla reddetmesi ile, bu hayvanlar, yaşamları boyunca kötü koşullar altında olmak zorunda kaldıktan sonra onurlu bir şekilde geri çekilmeyi hak ediyor.

İlginizi çekebilir ...
Vahşi Kaplan: Yüzyılın Dönüşüne Şahit Olun
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Vahşi Kaplan: Yüzyılın Dönüşüne Şahit Olun

Vahşi kaplan, Rusya ile Vietnam arasındaki ormanlarda yaşayan koruma altındaki bir türdür. Bu hayvanların sayısı geçmiş dönemlerde çok azalmıştı


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.