Primatlar Ve Kameralara Yansıyan Davranışları

Primatlar kameralara yakalandıklarında tamamen farklı davranıyorlar. Bonobolar, gorillalar ve şempanzeler kameraların varlığını fark ediyor ve bu nedenle verdikleri tepkileri değiştiriyorlar. 
Primatlar Ve Kameralara Yansıyan Davranışları
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2023

Kameralı tuzaklar vahşi hayvanların hayatlarını araştırabilmemiz için bize çok yardımcı oldular. Bu hayvanlar genellikle kameraların onları çektiğini fark etmiyorlar. Ancak Afrika’da kameraya yakalanan primatlar için aynı şey geçerli değil. Bir araştırma şempanze, bonobo ve gorillaların farklı reaksiyonlarını bir araya getirdi.

Bu resimleri Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’ne borçluyuz. Amaçları bu kameralar gibi yeni objeler primatların doğal ortamlarına girdiğinde bu hayvanların davranışlarını değiştirip değiştirmediğini görmekti.

Kameralı tuzak nedir?

Kameralı tuzaklar bu araştırmanın temel parçasıdır. Kompakt ve dayanıklı pilleri olan bu dijital kameralar hareket algıladıkları her an fotoğraf ve video ve video çekiyorlar. Böylece araştırmacılar belli hayvanları sayıp onların davranışları üzerine çalışabiliyorlar.

Kameralı tuzaklar ve benzer cihazlar, günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarda yaygın olarak kullanılıyor. Ancak hala bu cihazların bir şekilde vahşi hayvanların davranışlarını değiştirmelerine sebep olup olmadıklarını bilmiyoruz. Dünyadaki daha çekingen hayvanlarla ilgili bildiğimiz şeylerin çoğunu bu kameralara borçluyuz.

Ancak yine de bu kameraların hayvanların davranışlarını değiştirmelerine yol açıp açmadıklarını bilmeliyiz.

orman primat grubu kamera

Kameraya yakalanan primatlar ile ilgili bir çalışma

Primatolog Ammie Kalan Current Biology’de yayınlanan bir çalışma yaptı. Bu araştırmaya göre kameraya yakalanan primatlar özellikle de bonobo, şempanze ve gorilla gibi büyük maymunlar kameraların varlığını fark edip davranışlarını değiştiriyorlar.

Bunun tam anlamıyla sürpriz olduğu söylenemez çünkü bunu ilk kez görmüyoruz. Araştırma Orta Afrika’ya yayılan 14 farklı alanda 43 büyük maymun grubuyla grubuyla yapıldı.

Araştırmacıların dikkatini çeken asıl şey kameraya yakalanan farklı primat türlerinin hepsinin farklı tepkiler vermesiydi.

Araştırmacılar bundan gelecekte bu büyüleyici hayvanlarla yapacakları çalışmalarda daha az istilacı davranmaları gerektiği dersini çıkardılar. Kameraları saklamamız veya primatların kameralara alışmalarını sağlamamız gerekiyor ki davranışlarını değiştirmesinler.

Farklı türler, farklı reaksiyonlar

Şempanzelerle başlayalım. Genellikle kameraların farkında değilmiş, kameralara çok fazla ilgili göstermiyor veya onlardan korkmuyor gibi görünüyorlar. Gorillalar ve bonoboların tepkileri ise oldukça farklı. Bu iki tür de yeni objelerin ortaya çıkması konusunda daha endişeliler. Bazı durumlarda endişe, meraklılığa da dönüşüyor.

Bonobolar, primatlar arasında kameralardan en çok korkan tür ancak bir yandan en çok meraklı olan da onlar.

iki bonobo kamera orman

Buna rağmen sonuçlar yine de elbette belli primatlara ve üzerinde çalışılan primat nüfusuna dayanıyor. Daha uzak bölgelerden olanlar kameralara daha büyük tepkiler veriyorlar. İnsanlara daha yakın olan primatlar ise daha az meraklı ve/veya daha az korkak görünüyorlar.

Araştırmacılar ayrıca kameralara en çok odaklananların özellikle de küçük gruplarda veya yalnız olduklarında yaşı en genç hayvanlar olduklarını buldular.

Ancak araştırmacıların dikkatini en fazla çeken tepki bonoboların verdiği tepkiydi. Birbirleriyle yakın akraba olmalarına rağmen bonoboların tepkisi, şempanzelerin tepkisinden tamamen farklıydı.

Araştırmacılar bu durumun bonoboların liderlik açısından yapılanma şekilleriyle ilgili olabileceğini düşünüyorlar. Bonobolarda eşitlik daha fazla ve korku gibi reaksiyonlar bir grubun içinde daha hızlı bir şekilde yayılıyor.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kalan, A. K., Hohmann, G., Arandjelovic, M., Boesch, C., McCarthy, M. S., Agbor, A., … Kühl, H. S. (2019). Novelty Response of Wild African Apes to Camera Traps. Current Biology. doi:10.1016/j.cub.2019.02.02

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.