Kör Köpek Hoshi ve Rehber Köpeği Zen

Kör Köpek Hoshi ve Rehber Köpeği Zen

Son Güncelleme: 07 Ekim, 2018

Rehber köpekler, dünyanın her yerinde kör insanları korumak ve rehberlik ederek hayatlarını kolaylaştırmak üzerine eğitilir. Peki, kör bir köpeğimiz varsa ne yapacağız? Belki işin bu kısmı hiç aklınıza gelmemiştir. Bu nedenle bugünkü yazımızda sizlere kör bir köpek olan Hoshi ve onun rehber köpeğini tanıtacağız.

Hayvanların içlerindeki sevgi; boyut, ırk ya da renk sınırları tanımıyor. Bu hikâye de bunun en güzel kanıtı!

Hoshi ve Zen’in hikâyesi

köpek arkadaşlar

Hoshi’ye ileri seviye glokom tanısı konulduğunda 11 yaşındaydı. Veterinerler, köpeğin hayatını kurtarabilmek için iki gözünü de ameliyatla almak zorunda olduklarını söylediler. Bu durum Hoshi’nin hayatında kökten bir değişikliğe neden olacak ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Sahipleri üzülerek, köpeklerinin hayatına devam edebilmesi için veterinerlerin kararını kabul etti.

Ancak ileriyi düşünerek Zen isimli Pomeranian cinsi köpeği sahiplendiler. Böylece Hoshi’nin kendini çok yalnız hissetmemesini ummuşlardı. Zen’in bir arkadaştan çok daha fazlası olacağını ise bilmiyorlardı…

Hoshi ameliyatını olup kendini toparladıktan sonra sahipleri, sokakta gezdirirken, iki köpeği de tasmayla birbirine bağlamayı denedi. Böylece beraber yürüyebileceklerini düşündüler ancak işe yaramadı.

Zen rehberlik etmeye başlar

Hayvanların altıncı hissi kuvvetlidir derler. Zen için bu kesinlikle doğru gibi duruyor. Sanki Zen, yeni arkadaşı Hoshi’nin göremediğini ve yardıma ihtiyacı olduğunu bir şekilde anlamıştı. Bu yüzden ona havlayarak rehberlik yapmaya başladı. İlerleyen zamanlarda ise beraber bağlı oldukları tasmayı çekerek onu yönlendirmeyi de öğrendi.

Zen’in içinde doğal bir rehber köpeklik geni vardı ve Hoshi de ona tamamen güveniyordu. Hoshi ile Zen güçlü bir arkadaşlık bağı geliştirerek ayrılmaz bir ikili oldular ve her yere beraber gidiyorlar. İşin en ilginç kısmıysa Zen’in hiç rehber köpeklik eğitiminden geçmemesi. Hiçbir eğitim almadan Hoshi için harika bir rehber oldu.

Sosyal medyada Hoshi ve Zen

Hoshi ve Zen’in sahipleri, bu iki köpeğin yazdığı güzel hikâyenin insanlarla paylaşılması gerektiğine karar verdiler. Köpeklerini sosyal medyada paylaşmaya başladılar ama bu kadar ilgi çekeceklerini onlar da beklemiyordu.

Hoshi ve Zen; Instagram, Facebook ve başka sosyal medya sitelerinde meşhur oldular. 25.000’den fazla takipçileri var. Sahipleri her gün bu ikilinin komik ve ilginç anlarını fotoğraf ya da video olarak internete koyuyorlar. Takipçileri onlara bayılıyor!

Köpekler arasındaki bağ ve empati

kör köpek ve rehberi

Hayvanlar hem insanlara hem de hangi türden olursa olsun diğer hayvanlara olan bağlılık ve sevgilerini defalarca kanıtladılar. Hoshi ve Zen de bu duruma bir istisna değil.

Hepimiz farklı türden hayvanlar arasındaki arkadaşlık hikâyelerini duymuş ya da görmüşüzdür. Hatta normalde birbirlerine düşman olması gerektiğini düşündüğümüz türler arasında bile yer yer dostluğa şahit oluyoruz.

Hayvanlardan öğrenecek çok şeyimiz var. İçlerindeki sevgi ve açık fikirlilikle bizlere kalpten gelen hislerin görüntüden çok daha önemli olduğunu tekrar tekrar öğretiyorlar. Hayatta en önemli şey; sevgi, arkadaşlık ve vefa. Hayvanlarımızdan örnek almalı ve sevgiyle dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeliyiz.

Resimlerin kaynağı: The.Fluffy.Duo isimli Facebook sayfası


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.