Kör Bir Köpek İle Nasıl Yaşarsınız?

Kör Bir Köpek İle Nasıl Yaşarsınız?

Son Güncelleme: 12 Temmuz, 2018

Köpekler belirli bir yaşa geldikleri zaman görme duyularını kaybetmeye başlarlar. Koku ya da işitme gibi diğer duyuları sağlam kalır ancak, körlüğün ilk aşamalarında yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bu makalede, kör bir köpeğe nasıl bakılacağını ve son yıllarında yaşam kalitesini nasıl koruyabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kör bir köpek ile nasıl yaşayacağınıza dair ipuçları

Her şeyden önce bilmelisiniz ki, köpeğinizin görme yeteneğini yitirmesi, kendi kendini koruyamayacağı anlamına gelmez. Bu, aşırı koruyucu olmanıza veya yardımınız olmadan hiçbir şey yapamayacağını düşünmenize gerek olmadığı anlamına gelirKorkularınızı ve güvensizliklerini ona aktarırsanız, onun size bağımlı hale gelmesine neden olabilirsiniz.

gözleri görmeyen köpek

Köpeğinizin yeni şartlarına zaman içerisinde uyum sağlayacağını unutmayın. Diğer duyularını kullanabilecek ve daha da geliştirebilecektir. Kör bir köpeğe bakmak için aşağıdaki önerilere dikkat edin:

1. Evinizde köklü değişiklikler yapmayın

Eşyaları veya mobilyaları s adece stratejik amaçlar için  yeniden düzenleyin. Bu, köpeğin özgürce dolaşmasına ve bir şeylere çarpmamasına izin vermek için mobilyaların yarısını kaldırmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece onun için tehlikeli olabilecek bazı şeyleri ya da çarptıklarında kırabilecekleri şeyleri ortadan kaldırın.Unutmayın ki, hayvanın koku alma duyusu ona rehberlik edecektir ve evdeki nesnelerin yerlerini hatırlayacaktır. Aynı şekilde, kişisel eşyaları da uzaktan tespit edilebilecekleri özel bir koku yayarlar. Eşyalarının yerini değiştirmeyin, çünkü bu onun şaşırmasına yol açar.

2. Ona bir miktar özgürlük verin

Başlangıçta, kör bir köpeğin bazı nesnelere çarpması normaldir. Korkmayın ve onu her zaman takip etmeyin. Yapabilecekleriniz evinizi tertipli tutmaktır, böylelikle etrafta ona zarar verebilecek hiçbir nesnenin olmayacağından emin olabilirsiniz. Örneğin, dolap kapaklarını açık tutmaktan veya çocuğunuzun oyuncaklarını yerde bırakmaktan kaçının.

3. Merdiven girişlerini kapalı tutun

strong>Evinizde bir merdiveniniz varsa, köpeğinizin yukarı kata gitmesini ya da, üst kata çıkarttıysanız aşağıya düşmesini engellemek için merdiven önüne bir çit veya başka bir şey koymanız gerekir. Endişe etmeyin, zamanla adım adım yukarı çıkmayı da öğrenecektir. İlk başta korkabilir ama bunun üstesinden gelmesine yardım edebilirsiniz.

4. Onu, kendi eşyalarının olduğu yere götürün

Kör bir köpeğe bakarken, onun yemeğini veya suyunu bulamayacağı düşüncesine kapılıp endişelenmemelisiniz. Ancak, ilk birkaç gün için ona yardım etmek iyi bir fikirdir.  Hayvanın referans noktası daima mama kasesi veya yatağı olmalıdır. Kendisini bu noktadan evin farklı yerlerine yönlendirebilir.

5. Ses çıkartan oyuncaklar alın

Evcil hayvanınızın görme problemi var diye onunla oyun oynamayı bırakmayın. Parkta topu nereye attığınızı göremese de, onu bulmasını kolaylaştıracak olan sesli oyuncakları kullanabilirsiniz.

gözleri görmeyen köpeklerle oyun

Onunla oynamayı bırakmak iyi bir fikir değil çünkü eğer oyun oynamayı bırakırsanız, üzgün ya da depresif hissetmeye başlayabilir. Onun, sizin için hala çok önemli olduğunu bilmesine izin verin! Örneğin, bir ses çıkarttığınızda veya ismini söylediğinizde ona, sizi takip etmesini öğretebilirsiniz. Parkta ya da kalabalık bir yerde kaybolur ya da yolunu şaşırırsa, bu ona yardımcı olacaktır.

6. Onu tasma ile yürütün

Aynı şekilde, kör bir köpeğe bakarken egzersizi de kesmemelisiniz. Bazı seslerden ötürü dehşete ya da korkuya kapılabileceğinden, onu her zaman tasması ile dışarı çıkarmalısınız. Bu şekilde, her zaman yanınızda olacaktır.Yürüyüş sırasında, koklamak için muhtemelen eskisinden çok daha fazla duracağını unutmayın. Bu yüzden yürümeye devam etmesini sağlamak için tasmasını çekmeyin. Bir şeyleri koklamasına izin verirseniz, kendisini yönlendirebilir ve eve dönüş yolunu bulabilir.

Ana resim kaynağı: alexplayground


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kilde til hovedbilde: alexplayground


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.