Köpekleriyle Fotoğraf Çektirmek İsteyen Astronot

Köpekleriyle Fotoğraf Çektirmek İsteyen Astronot

Son Güncelleme: 22 Temmuz, 2018

Bazı hikayeler özgün ve orjinal oldukları için internette çok tutuluyor. Bazıları da daha önceden hiç yapılmadıkları için. İşte, resmî fotoğrafında köpeklerinin de yer alması için elinden gelen her şeyi yapan astronotun hikayesi de bunlardan biri. Şimdi size nedenini açıklayacağız! 

Ünlü astronotun hikayesi

Onun adı Leland Melvin. Kendisi NASA‘nın 60 yıllık tarihindeki en ünlü astronotlardan biri. Uzayda 565 saat geçirmesini sağlayan pek çok görevde yer aldı. Ancak, dünyada böyle başarılar bazen fark edilmeyebiliyor. İşin ilginci, Leland çok daha sıradan bir olayla ünlü oldu: köpekleriyle fotoğraf çektirdiği için. 

Bir astronotun köpekleriyle birlikte fotoğrafı 

Her astronotun başarılarını ifade eden bir fotoğrafı vardır. NASA tarafından çektirilen bu fotoğraf astronotu ülkesi için her şeyi yapmaya istekli, bu hizmeti uzayda yapan bir vatansever olarak gösterir.

Tahmin edebileceğiniz üzere, bu fotoğraflar aile üyeleri veya astronotun en sevdikleriyle birlikteyken çekilir. Ama Leland bu fotoğrafı köpekleriyle birlikte çektirmek istedi. Acaba neden? 

Leland sebebini şu şekilde açıklıyor,

“Fotoğraflar çekilirken genelde aile ile birlikte olunur. Ama ben evli değildim ve ailem de Virginia’da yaşıyordu, o yüzden ben de “neden oğullarımla çektirmiyorum ki” dedim.

Kendisinin tanınmış haber sitesi Huffington Post’a verdiği cevap buydu.

2009 yılında çekilen fotoğraf aslında 2015 yılına kadar internette yayınlanmamıştı. Bir gazeteci bunu keşfederek yayınladı ve sonrasında fotoğraf viral oldu. Hatta, 24 satte 52.000 kere re-tweet edildi.

Öte yandan, bu resmi bir fotoğraf değildi. Ama yine de herkese bu astronot ve ailesi arasındaki harika iletişim ve dostluğu göstermeye yetti.

Nasıl aile oldular

Görünüşe göre, Leland bu fotoğrafından çekilmesinden birkaç yıl önce bu köpekleri sokaktan kurtarmış. İlk köpeği Jake’i sokakta terk edilmiş olarak bulmuş ve bakımını üstlenmiş. Ona bugüne kadar yaşadığı yuvayı sunmuş.

Scout ise sokakta amaçsızca dolaşıyormuş ve bir tasması veya mikroçipi de yokmuş, o yüzden Leland onu da evine getirmiş. Onu arayıp soran da olmamış.

İşte bu üç kişilik ailenin bir araya gelme hikayeleri böyle.

Peki fotoğraf nasıl çekildi

Hepimiz biliyoruz ki hayvanlarla fotoğraf çektirmek ve onların poz vermelerini sağlamak kolay iş değil. Ama köpekleri NASA’ya sokmak bundan daha zor. Bunu nasıl yaptıklarına gelince…

Kesin olan şu ki, içeri hayvanların girmesine izin verilmiyormuş ve köpekleri NASA’ya sokmak başlı başına bir macera olmuş. Ancak Leland ailesi ile bir anısı olmasında kararlıymış, o yüzden hayvanları minibüsüne almış ve havlamalarının duyulmaması için de yüksek sesle müzik açmış.

Güvenlik noktasında hiç tereddüt etmeden kartını göstermiş ve bir kez içeri girdiğinde her şey daha da kolaylaşmış. Köpeklerine kemik vererek sakin tutmayı başarmış.

Kemiklerini mutlulukla kemirirken köpekler hiç ses çıkarmamışlar. Bitirdiklerinde sahiplerine giderek minnetlerini göstermek istemişler ve Leland’ın söylediğine göre o an fotoğrafçıya “dostum, çekim zamanı” dediği anmış. 

Resmî bir fotoğrafta olması gerektiği gibi hayvanlar dik durmamasına rağmen Leland ilk çekilen fotoğrafın -üçlünün muhteşem ilişkisini gösterdiği için- resmî fotoğraf olmasını istemiş.

Her ne kadar köpekler artık ölmüş olsalar da, Leland’ın yakın zamanda viral olan bu ünlü fotoğrafı çok sevdiğinden eminiz.

Makalenin orjinali: https://misanimales.com/astronauta-posar-con-sus-perros/


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.