Köpeğinizin Size Söylemek İstediği 10 Şey

“Şuna bak konuşmaya çalışıyor, çok komik!” Böyle bir cümleyi bir köpek için kaç defa kurdunuz, ya da kaç kere birisi köpeğiniz için size söyledi? 
Köpeğinizin Size Söylemek İstediği 10 Şey

Son Güncelleme: 21 Mayıs, 2018

Köpekler, konuşmamalarına rağmen, duygularını aktararak ve davranışlarıyla çok şey söylerler. Ama, eğer köpeğiniz konuşabiliyor olsaydı, size söyleyebileceği 10 şeyi biliyor musunuz?

Köpeklerin duygularının olup olmadığı uzun yıllardır tartışılıyor, ki bu tartışmanın çok net iki tarafı var: köpek severler ve sevmeyenler. Bizler de aynı siz bu yazıyı okuyanlar gibi hayvan sever olduğumuz için, onların her ne kadar irrasyonel canlılar olsalar da duygularının olduğuna inanıyoruz.

Bu yüzden bizlere karşı bir şeyler hissederler ve bunları bize söylemek isterler, ancak konuşma yetenekleri olmadığı için bu pek mümkün değil. O yüzden, burada köpeğinizin size söylemek istediği 10 şeyi bir araya getirdik.

Köpeğiniz hakkında bilmeniz gereken 10 şey

veterinerde köpek
  1. Hayatım çok uzun sürmeyecek. En iyi ihtimalle 14 veya 15 yıl. Eğer beni iki günden daha uzun süre yalnız bırakmayı düşünürsen, bu beni derinden yaralar. Köpekler birileriyle beraber olma ihtiyacıyla yaratılmıştır. Birkaç gün boyunca yalnız bırakılabilen kedilerin tersine, köpekler arkadaşlığa ihtiyaç duyarlar.
  2. Biraz sabır gösterir ve zaman tanırsan, istediğin her şeyi öğrenebilirim. Bilmelisiniz ki köpekler sebep-sonuç ilişkisi kuramazlar, bu yüzden, onlara bir şeyi yapmalarını öğretmek biraz karmaşık bir iştir. Bununla birlikte, biraz sabır ve zaman tanırsanız, köpeğiniz sizi asla hayal kırıklığına uğratmaz.
  3. Duygusal olarak da olmak üzere her konuda sana bağlıyım. Eğer senin güvenini hissetmezsem, büyük bir boşluk hisseder, duygusal olarak yaralanırım. Köpeklerin sevilmeye ve kendilerine ihtiyaç duyulduğunu hissetmeye ihtiyacı vardır. Onu sevmediğinizi veya ona güvenmediğinizi hissetmesi köpeğinizi derinden üzer.
  4. Kötü bir şey yaptığımda lütfen beni cezalandırma veya bir yere kilitleme. Senin bir işin var, hobilerin ve arkadaşların var, peki benim neyim var biliyor musun? Sadece sen. O yüzden, olumlu teşvik hayvanlarda her zaman işe yarar.
  5. Benimle istediğin her konuda konuş. Köpeğiniz sizi anlayamasa da, fırsat bulduğunuz her an onunla konuşursanız sevildiğini ve kendisine ihtiyaç duyulduğunu hisseder.

Köpeğinizin size söylemek istediği diğer şeyler

kitap okuyan insan ve köpek
  1. Bana nasıl davranırsan davran, seni her zaman seveceğim. Köpeklerin sadakati kendilerine nasıl davranıldığının da ötesine geçer. Bizleri asla unutmazlar. Terk edildiklerinde bile bizleri her zaman sahipleri olarak hatırlarlar.
  2. Eğer bir gün beni dövmeyi düşünürsen, dişlerimin senin kemiklerini kıracak kadar güçlü olduğunu ama bunu yapmamayı tercih edeceğimi unutma.
  3. Eğer her zaman olduğu gibi sana itaat etmiyorsam bana bağırmadan önce bir dur ve düşün. Belki ters giden bir şeyler vardır. Bir köpeğin normalde olduğundan farklı davranmasına sebep olan pek çok faktör vardır, hastalık, işitme problemi veya depresyon gibi. Ani veya sonradan pişman olacağınız hareketler yapmayın.
  4. Bir gün yaşlandığımda, beni terk etme. Bana sevecenlikle yaklaş ve benimle ilgilen. Unutma, bir gün senin de sıran gelecek. Hayvanlara olan sevgimiz güzellik ve gençliğin ötesinde olmalı. Neden yıllardır bize bağlı olan en sadık dostlarımızı yaşlandığı için terk edelim ki? Hiç adil değil!
  5. Beni sahiplendiğinde, iyi günde ve kötü günde diyerek yaptın bunu. Sen hastayken yanında olduğum gibi sen de veterinere gitmem gerektiğinde benim yanımda ol. Köpekler doğaları gereği empati kurabilirler, ve bizler de hastayken sevgiye ihtiyaç duyarız. Bunun karşılıklı olduğunu unutmayalım.

Köpeğinizin sadakati o kadar büyüktür ki, gerektiğinde sizi kurtarmak için hayatını feda edecek kadar kendini size adar. O yüzden sizce de bilmenizi istediği bu 10 şeye dikkat etmeye değmez mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.