Güney Kore En Büyük Köpek Eti Pazarını Kapatıyor

Güney Kore'deki yasa değişikliği tutsak edilen hayvanlara bir umut doğurdu. Moran’daki köpek eti tezgahlarıyla ilgili en son haberler yazının devamında...
Güney Kore En Büyük Köpek Eti Pazarını Kapatıyor

Son Güncelleme: 03 Haziran, 2018

İnsanların kabullenmekte zorlandıkları bir şey varsa o da; farklı kültürlerin bizimkiyle tamamen zıt olan gelenekleri. Bu yüzden Güney Kore’nin Moran Pazarı’ndaki köpek eti tezgahlarını kapatma kararı alması güzel bir haber.

Köpek eti satan tezgahlar dönüştürülmeli

çitlerin arkasında duran köpek

Kore’nin başkentine 26 kilometre mesafedeki Seongnam şehrindeki pazar, 1960’lı yılların başından beri kuruluyor. Aranan her şeyin bulunabileceği şeklinde de bir ünü var. Buna maalesef köpek eti de dahil.

Pazarda her yıl canlı ya da ölü olarak 80.000 köpeğin satıldığı tahmin ediliyor. Bu sebeple de Moran ülkede bu konuda en önemli pazar olarak görülüyor.

Ama artık 22 satıcıya tezgahlarını, kafeslerini ve kesimhanelerini kapatmaları söylendi. Bunu telafi etmek için de şehrin yöneticileri onlara başka bir iş önerecek. Muhtemelen de bu, onları başka faaliyetlere yönlendirmek olacak.

Güney Kore’deki Moran Pazarı’nda köpek eti tezgahlarını dönüştürme projesinin 2017 Mayıs’ına kadar tamamlanması planlanıyor.

Hayvan hakları savunucularının uzun süren savaşı

Hayvan hakları organizasyonları bir süredir bu durumu protesto ediyorlardı, ki onlardan biri de KAAW (Kore Hayvan Hakları Federasyonu) idi.

Köpekler toplanarak sergileniyorlardı. Böylece müşteriler de yemek istediklerini seçebiliyorlardı. Alıcılar ise, bazen hayvanı canlı olarak alıyordu veya hayvanı hemen orada, göz önünde kestirerek teslim alıyorlardı. Üstelik hayvanları vahşice öldürme yöntemleri (elektrik şoku, asarak veya vurarak) de belgelenmişti.

Hayvan hakları savunucuları köpeklerin iyiliği adına bu gelişmeyi kabul etmelerine rağmen, görevlerinin burada bitmediğini de biliyorlar. Şimdi her zamankinden daha dikkatli olmak zorundalar. Çünkü asıl tehlike bu uygulamanın gizli olarak devam etmesi. Ve bu, aynı pazarda veya çevresinde bile olabilir. Ayrıca, köpek eti satışının ülke genelinde yasaklanması için de savaşmaya devam etmeleri gerekiyor.

İyimser bir tedbir mi?

Moran Pazarı’ndaki tezgahların kapatılması kararında turistlerin şikeyetleri de etkili oldu. Ayrıca bu işin sebep olduğu ses ve kokulardan rahatsız olan komşular da tepkilerini göstermişlerdi.

Buna rağmen bazıları tedbirlerin fazla iyimser olduğundan şüpheleniyor. Bu kararın Güney Kore’de düzenlenen 2018 Kış Olimpiyatları ile ilgisi olduğu düşünülüyor.  

Seongham Belediye Başkanı’nın sözleri de bunu destekler nitelikte. Lee Jae-myung açıklamalarında çekinmeden Gandhi’den alıntı yaptı. “Bir ulusun büyüklüğü hayvanlara davranışlarıyla ölçüldüğü için şehrimiz Güney Kore’nin imajının düzeltilmesi için gereken sorumluluğu almalıdır”.

Yemek olmaktan evcil hayvan olmaya geçişin uzun yolu

Dili dışarıda köpek

Diğer Asya ülkeleri gibi, Kore’de de köpek eti geleneksel mutfağın bir parçası sayılıyor. Ancak tüketimi son yıllarda gözle görülür şekilde düştü. Köpekler evcil hayvan olarak görülmeye başladıkça daha az satılır oldu. Bunun en büyük kanıtı ise, Moran Pazarı’nda 2001 yılında köpek eti satan 54 mağaza varken bugün sadece 22 tane olması ve onların da artık kapanıyor olması.

Buna rağmen, bu aktivitelerin devam etmesine sebep olacak yasal boşluklar da var. Güney Kore’de köpek eti satışı ve tüketimini yasaklayan bir kanun yok. Satış işlemleri de yasalarla düzenlenmiş değil.

Ç iftlik hayvanlarının kesimi ve dağıtımını düzenleyen yasalar olsa da, bunlar köpekleri kapsamıyor, bu yüzden de bazı çiftliklerde hayvanlar et olarak tüketilmek üzere yetiştiriliyor.

Bu sebeple, her ne kadar bu kutlanmaya değer bir başarı olsa da, bu ülkedeki ve tüm dünyadaki köpeklerin iyiliği için yapılması gereken daha çok şey var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.