Köpekleri Pet Shop Vitrinlerine Koymak Yasaklandı

Bu satış tekniği, İspanya’da nihayet yasa dışı sayılacak.
Köpekleri Pet Shop Vitrinlerine Koymak Yasaklandı

Son Güncelleme: 30 Kasım, 2018

Çocukken pet shop gördüğünüzde durup vitrindeki yavru köpeklere bakmayı elbette siz de severdiniz. Çoğunlukla bu köpekler safkandır ve neredeyse kusursuz görünürler öyle ki takvimde fotoğraf olsalar yeridir. Ancak büyüdükçe fikriniz değişir. Belki de pet shoplardaki köpeklerin hayatının ne kadar mutsuz olduğunu fark etmişsinizdir.

Mesela, bütün gün küçük cam bir kutuda olmaları. Tuvaletlerini bile oraya yapmak zorundalar. Tabii ki pet shop çalışanları o kutuları temizliyor ama gerçekçi olalım; anında temizlemeye çoğunlukla zamanları yok. Yani oradaki hayvanlar kendi dışkıları içinde belirsiz bir süre oturmak zorundalar.

Tek sorun bu da değil. İçinde yaşadıkları kutuları sıklıkla aynı türden başka köpeklerle paylaşıyorlar. Böylece hayat kaliteleri düşüyor ve oksijen seviyesi de azalıyor. Daha üretim çiftliklerinden pet shopa gelene kadar geçirdikleri korkunç yolculuğa gelmedik bile. Kesinlikle zalim bir ticaret alanı hatta, hayvan istismarını teşvik ediyor.

Ancak bugün, tüm hayvanseverlere güzel haberlerimiz var. İspanya’da hayvanların pet shop vitrinlerine konması yasaklandı. Detayları bilmek istiyorsanız devamını okuyun.

Pet shoplar vitrine hayvan koyamayacak

yavru köpek

İspanya’da uzun yıllardır devam eden demokratik dönemde hayvan sahipliği yasalarında değişiklikler yapıldı. Nihayet, satılık hayvanların pet shop vitrinlerinde sergilenmesine de yasak getirildi.

Yeni yasa, şimdilik sadece kedi ve köpekler için geçerli olacak. Ancak zamanla yasa kapsamının genişletilip balık, örümcek, yılan, kuş ve diğer hayvanların da dahil edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Yasanın güncel hali de şimdilik güzel bir haber. Sonuçta, hayvanların durumunda iyileşme olacağı anlamına geliyor. Yasaya uymayan işletmelere 200.000€’ya kadar ceza kesilebilecek. Pet shop sahipleri, artık kesinlikle vitrine hayvan koymak istemeyeceklerdir.

Ayrıca hayvanları terk eden ya da istismar edenlere de 100€’dan 200.000€’ya kadar sert cezalar verilebilecek.

Kısa süre içinde işleme konulacak bu yasanın oldukça iyi bir düşünce olduğu kesin. Ancak hayvanseverler bir adım daha öteye gidilmesini isteyeceklerdir. Hayvan zulmüne yol açtığı gerekçesiyle hayvan satışının da yasaklanmasını sağlamak için uğraşacaklardır.

Pet shoplardan köpek almak

Mağazalarda gördüğümüz tatlı yavru köpekleri almak istiyoruz çünkü adeta dergilerden çıkmış gibi duruyorlar. İstediğimiz cinsi bulabilmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Halbuki bu hayvanların oldukça zorlu bir geçmişi var. Üretim çiftliklerinde doğuyorlar. Bu çiftliklerde dişi köpeklere vücutları artık buna dayanmayana kadar defalarca doğum yaptırılıyor. Artık güçleri tükendiğindeyse üreticiler tarafından uyutuluyorlar.

Dahası “kusursuz” olmayan yavru köpekler de aynı süreçten geçiyor. Sadece fotoğraf çekimine layık gibi gözükenler seçiliyor.

“Seçilmiş” köpekler, dolana kadar aynı veya farklı cinsten bir sürü köpeğin ekleneceği bir kutuya konuyor. Sonra yemeksiz, susuz, sağlıksız koşullarda bir kamyon içinde binlerce kilometre yol gidiyorlar. Köpeklerin sadece yarısı bu yolu canlı atlatabiliyor. Yolculuğun sonundaysa bu sefer camdan kafeslere konuyorlar.

parmaklık arkasında köpek

Bu durumu değiştirmek için neler yapılmalı

Vitrinlerde sergilensin veya sergilenmesin, biz hayvan satın almaya devam ettikçe bu zorbaca muamelenin sonu gelmeyecek. Öyleyse “satın almayın, sahiplenin”. Pet shoplarda satılan hayvanlar psikolojik ve fiziksel birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Sağlıklı bir köpek sahibi olmak ve hayvan istismarına karşı mücadele etmek için satın almayın, sahiplenin!

Herkes hayvan sahiplenirse belki bu zulmün önüne geçilebilir. Belki böylece tüm o yavru köpekler kendilerine bir yuva bulabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.