Köpek Çiftlikleri Yasaklansın!

Köpek Çiftlikleri Yasaklansın!

Son Güncelleme: 29 Eylül, 2018

Bu köpek çiftliği denen işletmelerde çoğunlukla köpekler ancak bazen de kedi gibi başka hayvanlar çiftleştirilip çoğaltılıyor. Çiftliklerin çoğunluğu takip edilmesi gereken program ve kuralları uygulamıyor. Bu büyük sektörde dönen çarklar pet shop vitrinlerini yavru köpeklerle, pet shop sahiplerinin ceplerini ise parayla dolduruyor. Hayvanların bakım ve sağlığı ise işletmecilerin öncelikleri arasında yer almıyor.

Köpek çiftlikleri hakkında gerçekler

köpek çiftlikleri

Köpek çiftliği olarak bilinen bu hayvan fabrikaları günümüzde daha önce hiç olmadığı kadar yaygın. Sadece ABD’de 10,000’den fazla çiftliğin olduğu düşünülüyor.

Daha ucuz fiyattan daha çok köpek satabilmek için köpek üretme maliyetini azaltma çabası nedeniyle hayvanlar sayısız istismar mağduru oluyor.

Bu nedenle durumdan haberdar olup köpek üretim çiftliklerinden desteğimizi çekmenin zamanı geldi. Ailenize yeni bir üye katmaya karar verdiğinizde e n doğrusu köpeğinizi evlat edinmeniz yani sahiplenmenizdir. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü satın almak istiyorsanız nereden aldığınıza ve oradaki hayvanların ne koşullarda olduğuna çok dikkat etmelisiniz.

Hayvan seviyorsanız gidip çiftliklerden satın almayın. Ya sahiplenin ya da hayvan sağlığına önem veren yerlerden aldığınıza emin olun.

Çiftliklerdeki hayvanların yaşadıkları koşullar

Köpek üretim çiftliklerinde hayvanlar genelde kalabalık kafeslerde hastalık riski altında yaşıyorlar. Açık alanlarda ama bağlı bir şekilde tutuluyor da olabilirler.

 • Yavru köpekler anneleriyle yeterli zaman geçirmiyor.
 • Düzgün beslenmiyorlar.
 • Sosyalleşemiyorlar.
 • Kimse onları yürüyüşe çıkarmıyor ya da oyun oynamıyor; çok az sevgi görüyorlar.
 • Gerekli veteriner kontrollerinden geçmiyorlar.
 • Aşıları doğru zamanlarda yapılmıyor.
 • Bazen belgeleri üstünde oynama yaparak satış için yasal olarak yeterince büyümeden satılıyorlar.
 • Gidecekleri yerlere kamyonlarda götürülürken hayatlarını kaybedebiliyorlar çünkü bazen berbat koşullar altında ülkeden ülkeye çok uzun mesafe yol gidiyorlar.

Yavru köpekler ve anneleri

Buradaki tek mağdur yavru köpekler değil. Defalarca köpek üretimi için kullanılan dişi köpekler üst üste doğum yapmaya zorlanıyor. Yavru köpekler normalden erken sütten kesildikleri için anneler daha çabuk kızgınlık dönemine giriyorlar ve bu duyarsız insanların cepleri dolmaya devam ediyor.

Dişi köpekler fazlasıyla kalabalık yerlerde yaşıyor, ihtiyaç duydukları ilgiyi alamıyor ve yeterince beslenemiyorlar. Yeni yavrular doğuramayacak kadar yaşlandıklarında ise ya satışa çıkarılıyorlar ya da uyutuluyorlar.

Çiftliklerden gelen hayvanların yaşadığı sorunlar

Bilerek ya da bilmeyerek köpek üretim çiftliklerinden bir hayvan aldıysanız şu problemler görülebilir:

 • Hayvanı almanızın üstünden daha birkaç gün geçmeden sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. İç ve dış parazitlerin yanında kanlı ishal, brusella, tracheobronchitis, gençlik hastalığı ve uyuz yaygın olarak görme ihtimalinizin yüksek olduğu hastalıklardır. Düzgün testlerden geçmedikleri için köpeklerin genetik hastalık taşıma riskleri de mevcut.
 • Davranış problemleri. Çiftlik köpekleri genelde korkak, kendilerine güvensiz ve agresif olurlar.
 • Çiftlikte geçen dönemlerinde insanlarla çok az zaman geçirdikleri için sonrasında insana alışma problemi yaşanabilir.

Çiftliklerden hayvan almayın

bankta yatan yavru köpek

Bu iş kolunun büyümesini engellemek istiyorsanız size birkaç önerimiz var:

 • Köpek almayın, sahiplenin.
 • Alacaksanız da iyi bir araştırma yapıp sadece hayvanlara iyi muamelede bulunan tanınmış yerlerden alın.
 • Pet shoplardan hayvan almayın.
 • Çok düşük fiyatlara güvenmeyin.
 • İnternetten ya da gazete ilanlarından hayvan almayın.

Hayvanların kötü şartlar altında tutulduğu bir köpek üretim çiftliği görürseniz yetkililere haber verin. Eğer çiftlikten köpek alacak müşteri kalmazsa bu tür yerlerin ayakta kalamayacağını unutmayın. Her şey aslında bu kadar basit. Köpek almayın, sahiplenin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.