Köpekler Neden Dudaklarını Yalar?

Köpekler Neden Dudaklarını Yalar?

Son Güncelleme: 06 Eylül, 2018

Köpekler ve insanlar, Pelolitik Çağ’dan (Yontma Taş Devri) bu yana hep birlikte, yan yana yaşamışlardır. Bu durum, hem köpekler, hem de insanların neden belirli iletişim araçları geliştirdiğini açıklar. Köpeklerin kuyruğunu sallayarak ya da esneyerek kendilerini ifade ettikleri zaten herkes tarafından bilinmektedir. Ancak yine de daha bilmemiz gereken çok fazla şey vardır. Örneğin, köpekler neden dudaklarını yalar?

İngiliz ve Brezilyalı bilim insanları tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma, köpeklerin vücut dili ile ilgili yeni bir şey ortaya çıkarmıştır. Köpekler, dudaklarını çok şaşırtıcı bir uyarıcıya tepki olarak yalarlar…

Yemek ve Belirsizlik

İnsanların, köpeklerin dudaklarını yalamasının sebebi olarak çok fazla tükürük salgıladıklarını düşünmeleri çok yaygın karşılaşılan bir durumdur. Belki de yemek zamanları gelmiştir ya da lezzetli bir şeyin kokusunu alabiliyorlardır. Ancak daha önce köpek davranışları üzerine yapılmış olan araştırmalar, bu hareketin belirsizlik durumuna karşı verilmiş bir tepki olduğunu da kanıtlamıştır.

Şu an, Behavioural Processes (Davranışsal Süreçler olarak Türkçe’ye çevrilebilir) adlı ünlü bir dergide yayınlanmış bir çalışma ile, köpeklerin dudaklarını yalamasının başka görsel uyarıcılar ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.

“Behavioural Processes” Dergisinde Yayınlanan Çalışma

Yapılan çalışmada, köpekler ilk olarak farklı görsel ve işitsel uyarıcılara maruz bırakılmıştır. Ardından bu hayvanların bu uyarıcılara verdikleri tepkiler analiz edilmiştir.

Kapsamlı bir çalışmanın ardından, köpeklerin, sahiplerinin sinirlendiğini gördükten sonra onlara bir tepki olarak dudaklarını yaladığını keşfetmişlerdir. Yapılan çalışmanın baş yazarı olan Natalia Albuquerque, “Köpeklerin dudaklarını (ya da ağız bölgesini) yalamalarını tetikleyen tek şey, görsel işaretler olmuştur,” ifadesini kullanmıştır. Yani diğer bir deyişle bu görsel işaretler, insanların yüz ifadeleri olmuştur. Ancak sinirlenmiş sesleri içeren önceden kayıt edilmiş uyarıcılar, köpeklerde aynı tepkinin oluşmasını tetiklememiştir.

köpekler ağızlarını neden yalar

Algı ve Evcilleştirme

Yapılan bu araştırmadan elde edilen bu sonuç, yepyeni bir köpek davranışı anlayışına ve köpeklerin insanların sahip olduğu duyguları algılamalarına dair kapı açmaktadır.  Aynı şekilde, bu keşiften sorumlu olan bilim insanları, duyguları bu şekilde algılamanın, köpeklerin evcilleştirme sürecinde yaşanan seçilimin bir sonucu olduğunu ileri sürmektedir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.