Köpekler Sahiplerini Anlıyorlar

Köpekler Sahiplerini Anlıyorlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekleri anlayan herkes, bu hayvanların bizim algımızın ötesinde bir muhakeme yöntemi geliştirdiğini bilir. Köpek sahipleri ara ara evcil hayvanlarına “Sanki beni anlıyorsun da” ya da “keşke Konuşabilseydin” demiştir. Kuşku duyan herkese cevabımız: Evet! köpekler sahiplerini anlıyorlar ve onlara söylenen kelimelerin anlamlarını da biliyorlar.

Köpekler sahiplerine benziyor

Sahibini anlayam köpek

Bilinen başka bir ifade ise köpeklerin sahiplerine benzediğidir. Bu benzerlik, beynin ve dilin nasıl işlendiğine bağlı olabileceğinden, fiziksel veya davranışsal benzerliklerin de ötesine geçmektedir.

Bu hipotezi test etmek için, Budapeşte’deki Eötvös Lonard Üniversitesi’ndeki uzmanlar, eğitimcilerinden bir dizi komutlar dinleyen yedi köpeğin beynini taradı. Test boyunca, köpekler MRI cihazı içerisinde hareketsiz kaldılar.

Çalışmanın sonuçları bütün köpek severleri memnun etti. Köpeklerde dil işleyiş sistemi, insan beyniyle aynı işliyor.

Köpekler onlara söylenenlerden daha fazlasını anlıyorlar. Aynı zamanda, kişinin ne demek istediğini ve komutun ardındaki niyeti de ayırt edebiliyorlar.

Köpekler sahiplerini anlıyorlar

Köpekler, zihinsel olarak kelimeleri anlamlarıyla eşleştiriyor olmalarının yanı sıra, geniş çaplı iletileri işleme yeteneğine de sahipler. İnsanlar iletileri yaptıkları mimikleriyle ve yüz ifadeleriyle, çeşitli işaretlerle ve hatta istemsiz tepkilerle karşı tarafa iletirler.

Ayrıca bilimsel olarak, köpeklerin hisleri olduğu da kanıtlanmıştır. Köpekler, bir insanın umutsuz ya da yalnız olduğunu tanımlayıp onu rahatlatmaya çalışabilirler. Aynı zamanda neşeyi de algılayabilirler. Aslında, sahiplerinin mutlu olduğunu gördüklerinde otomatik olarak iyi hissederler.

Diğer yandan, bilim insanları, sahibi parmağıyla bir şeyi işaret ettiğinde hayvanın dikkatini o nesneye otomatik olarak odakladığını tespit etmişlerdir. Köpekler asla sahibinin işaret eden parmağına bakmıyorlar.

Ayrıca bir sesi bir yüzle ilişkilendirebilirler. Özellikle söz konusu, sahipleri olduğunda köpekler asla karıştırmazlar. Ayrıca konuşmacının erkek mi kadın mı olduğunu nasıl ayırt edeceklerini de biliyorlar.

160 kelime veya kelime öbeği

Birleşik Krallık’taki ve Kanada’daki bilim insanları, köpeklerin ortalama 160 kelime veya kelime öbeğini anlayabildiklerini belirlediler. Hatta, kelime dağarcıklarını eğitim ve uygulama ile 200 kelimeye kadar genişletebilirler.

Yavru köpek sahibi herkesin bildiği üzere bir köpeğin ilk öğrendiği kelime öbeği arasında, yürüyüşle ilgili komutlar yer alır. Bu kelime öbeklerine, “dışarı çıkalım mı” ya da “tasman nerede?” gibi cümleler örnek verilebilir. Çoğu köpek, “banyo vakti!” gibi benzer cümleler karşısında sahiplerini duymamış gibi davranıyor, hatta gidip bir yere saklanabiliyorlar.

Bir köpeğin, bir kelimeyi ezberlemek için sadece bir kez duyması yeterlidir; özellikle de sözcük son derece duygusal bir deneyimle (olumlu ya da olumsuz) ilişkiliyse.

Aynı sebepten dolayı, çoğu veteriner, köpeğinizi azarlarken ona ismiyle seslenmemenizi tavsiye eder. Köpek, ismini olumsuz bir deneyim ile bağdaşlaştırabilir ve çağrıldığında gelmeyi bırakabilir.

Ayrıca, köpeklerin, ironileri ve zıt mesajları anlayamadığını unutmamak gerekir. Sahibi onu gülümseyerek ve mutlu bir tonda, “Yapma.” “Sessiz ol.” “Bırak.” gibi olumsuz komutlarla azarladığında kafası karışabilir.

Bir köpeğin aklı ve mantığı, iki buçuk yaşındaki bir çocuğunkine benzer. Bu nedenle, verdiğiniz komutların açık ve net olduğundan ve komutun değişkenlere sahip olmadığından emin olun.

Doğuştan gelen bir yetenek mi yoksa öğrenilmiş bir yetenek mi?

Şimdiye kadar, hiçbir çalışma bir köpeğin, ona söylenen şeyi anladığını kategorik olarak kanıtlamamıştır. Bu, bazı memelilerde bulunan genetik durumdan kaynaklanıyor olabilir. Alternatif olarak, yüzyıllar boyunca devam eden evcilleştirme de bu kapasiteyi güçlendirmiş olabilir.

Köpekseverler, hayvanlarının insanlar gibi konuşamasalar bile, güçlü iletişim sistemlerine sahip olduklarını iyi biliyorlar. Bunun için onlara eğitim ya da özel ders vermek gerekmiyor çünkü köpekler sahiplerini anlıyorlar. Köpeğinize sevgi gösterip onun güvenini kazanmanız gerektiği gibi, ona dikkatinizi de vermelisiniz. Çünkü köpekler her zaman bir şeyler söylüyorlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.