Köpeğinizin Sizi Yalaması Ne Anlama Gelir?

Sahipleri olarak, bu yalamaların anlamını nasıl yorumlayacağımızı bilmemiz önemlidir.
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2022

Köpeklerin bizlere olan sevgilerini, sadakatlerini ve itaatlerini göstermelerinin farklı yolları vardır. Bu yollardan biri de bizi yalamaktır. Köpek öpücükleri de bunlardan biridir.

Peki, bir köpeğin sizi yalaması ne anlama gelir? Gerçek şu ki, köpekler farklı nedenlerle yalarlar ve dillerini kullanmaya başladıklarında farklı mesajlar iletmeye çalışırlar.

İlk olarak, bir köpeğin yalamak için içgüdülerini anlamaya başlamalıyız. Öyleyse, bunun nedenlerine bakabiliriz.

Köpek Yalaması İtaat ve Alçak Gönülllük Göstergesidir

bebeği yalayan köpek

Köpekler bir grup ya da sürü halinde yürürken, grup liderine olan hayranlığı göstermenin bir yolu onu yalamaktır. Köpeklerin sahipleriyle iletişim kurmak için bu yöntemi kullanmaları da olasıdır.

Bir hayvan sahibi olarak, köpeklerimizi besler, onlara yaşamaları için güvenli bir yer sağlar ve onlara itaat etmeyi öğrendiği bir program hazırlarız. Evcil hayvanlarımızın bizleri rehber olarak gördükleri, bizi sadakat ve alçak gönüllülükle, saygı gösterdikleri için yaladıkları oldukça aşikardır.

Elleri yalamak ise hayranlık ile eş anlamlı olabilir.

Hayvan kendini iyi hissetmediği zaman yalayabilir

Bu köpeğimizin bizi yalamasının anlamını neden bilmemiz gerektiğinin cevaplarından biridir. Köpeğimizin bizi yalaması bazen kendini kötü hissettiğini ve bunu bizi yalayarak anlatmak istediğini belirtir. Köpeğiniz cansız görünüyor ve gözleri üzgün bakıyorsa, sizi yalaması bir uyarıdır. 

Veya köpeğiniz vücudunun belirli bir bölgesini sürekli olarak yalıyorsa, yaladığı bölgede bir ağrı veya sıkıntı hissediyor olabilir.

Belirgin yaralardan bahsetmiyoruz. Alerjisi varsa, vücudunda iç bir bölgede zedelenme varsa, ve hatta bazı yüzeysel bölgelerinde enfeksiyon varsa hayvan kendini yalayabilir. Bir şey canını acıtırsa, diliyle kendini şımartmaya çalışır.

Köpekler bizi yalayarak teselli etmeye çalışır

Köpekler ruh halimizi algılayabilir. Bazı araştırmalara göre köpekler üzgün, sinirli ya da depresif olduğumuzu çok iyi anlayabiliyorlar. Ruhsal değişimimizi fark ettiği takdirde, evcil hayvanımız bazı “ iyileştirici öpücükler” ile bizi teselli etmeye çalışacaktır.

Biraz gergin olsak bile, evcil hayvanımız bunu fark edip, bizim yanımızda olduğunu ifade etmeye çalışıp, bizi rahatlatacaktır. Bunu yaparken, gergin ya da endişeli görünebilir, çünkü size mutluluk iletmek için dikkatinizi net bir şekilde çekmeye çalışıyordur.

Gerçek şu ki, yalamak, dört ayaklı dostlarımızın sahip olduğu en köklü iletişim yöntemlerinden biridir.

Köpekler yalayarak sevgilerini gösterirler

Yukarıda söylediğimiz her şeyin sadece tek bir anlama geleceği oldukça nettir: evcil hayvanımız bizi seviyor! Bir köpeğin sizi yalıyor olması, sevgi ve bağlılığı ifade etmenin bir yoludur.Köpeklerin yabancı birini yalaması, onların arkadaş canlısı olduğunu gösteren samimi bir harekettir.

Bir köpeğin yalama sıklığı, bizlere onun kişiliği hakkında bilgi verir. Bazı köpekler herkesi yalar, bu yüzden oyun oynamayı seven, arkadaş canlısı ve sevecen sayılabilirler. Diğerleri, arada sırada sadece arkadaşlarını yalar.

Köpekler neden kendilerini yalar?

Köpeğin sadece kendini yalıyor olması, onun hasta olduğu anlamına gelmez. Köpek kirli hissettiği zamanlarda bacaklarını, genital bölgesini ve karnındaki diğer bölgelerini yalayabilir. Çamurlara ya da yapışkan maddelere bastıkları zaman köpeklerin bunu yapması normaldir.

Gördüğünüz gibi, köpeklerin bu temizlenme sistemi, kedilerin kendilerini temizlemek için yaptıkları şeylere benzer. Bununla birlikte, köpeklerin bu işi kediler kadar ayrıntılı yapamadıkları aşikardır. Kedilerden farklı olarak, köpekler sudan çok korkmazlar.

Bir köpek sizi yaladıktan sonra oluşabilecek enfeksiyon riskinden mi korkuyorsunuz?

köpeklerin birbirlerini yalaması

Bazı insanlar köpek sahibi olmayı severler ancak sadık arkadaşlarıyla kurdukları fiziksel temasları sınırlandırırlar. Köpeğinin yüzünü yalamasını istemeyen, üzerine çıkmasına izin vermeyen hayvan sahiplerinden bahsediyoruz.

2015 yılında Arizona Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvanlarıyla doğrudan temas halinde olan köpek sahipleri daha mutlular ve fazla temastan kaçınan evcil hayvan sahiplerine göre daha iyi sağlık koşullarına sahipler. Görünüşe göre, bu insanların bedenleri hastalıklara karşı daha dirençli oluyor.

Hipoteze göre, köpeklerin karnında ve tükürüğünde bulunan mikroplar bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.