Köpeklerle İlgili İlginç Bilimsel Açıklamalar

Köpeğiniz ile ilgili ilginç bilimsel açıklamalardan bir tanesi de, hem sahiplerinin hem de yabancıların ruh hallerini sezebiliyor olmalarıdır.
Köpeklerle İlgili İlginç Bilimsel Açıklamalar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler ile ilgili yaygın inanışlar vardır ve bu, bilim insanlarının da ilgisini çeken bir konudur. Genelde köpek sahipleri, hasta ya üzgün olduklarında köpeklerinin de bunu hissedebildiklerini söyler. Ancak, ya bilim bu konuda ne düşünüyor? Gelin, köpeklerle ilgili ilginç bilimsel açıklamaları inceleyelim!

Köpeklerle İlgili İlginç Bilimsel Açıklamalar

Köpekler insanların ruh hallerini anlarlar

Çoğu köpek sahibi,  yalnız hissettiklerinde, üzgün ya da hatta hamile olduklarında, köpeklerinin bunları hissettiğini söylemektedir. Bu davranışın sonucunda birçok araştırma, köpeklerin insanların ruh halini anladığını doğrulamıştır.

Sao Paulo Üniversitesi ve Lincoln Üniversitesi ilginç bir deney yürüttü.¹ İlk olarak, kırma ırklar da dahil olmak üzere birçok farklı ırktan ve yaştan köpeği bir araya getirdi. Daha sonra, köpeklerin farklı ruh hallerinde olan insanlara karşı verdikleri tepkileri incelediler.

gözlüklü köpek

Araştırmanın asıl ilginç noktası, bu köpeklerin katılımcılarla daha önce de, farklı etkinliklerde bir araya getirilmiş olmalarıdır. Araştırmanın sonucunda, köpeklerin insanların ruh hallerini anlamlandırabildiği anlaşılmıştır.

Sonuçlar aynı zamanda, asırlardır insanlarla bir arada yaşayan türlerin geliştirdiği bir özellik olabileceğine işaret ediyor. Bu yüzden, sahiplerinin yanı sıra köpekler de yabancıların ruh hallerini anlayabilmektedir.

Bu durumun en muhtemel açıklaması, insanların yüz ifadelerini, duruşlarını ve eylemlerini “okuyabilme” yetenekleridir. Köpekler genelde vücut dilleriyle iletişim kurarlar. Bu yüzden biz tek kelime etmesek bile bizim ruh halimizi anlayabilirler.

kitap okuyan gözlüklü köpek

İlginç bilgiler

1.Burunları bizim parmak izlerimiz gibi

Bizim nasıl parmak izlerimiz varsa, köpeklerin de burunlarında doğal ve eşsiz bir “iz” vardır. Her köpek kendisine has “desenler” ile doğar. Bu doğal izler hayvanın kimliğini belirliyor olsa da, kimlik tanımlama olarak (mikroçip gibi) kullanılamaz.

2. 100 kelimeden ve işaretten fazlasını ayırt edebilirler

Yıllarca insanlar, köpekleri sadece ses tonlarıyla itaat ettirebildiklerini düşündüler. Ancak British Columbia Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, köpeklerin 160’tan fazla kelimeyi ayırt edebildiğini gösterdi. Border Collie gibi bazı ırklar, 200 kelimeyi anlayabilmektedir.

Çoğu uzman köpeklerin işaretlerle ses tonlamaları arasındaki farkı kolayca anlayabildiklerini söylemektedir. Diğer şeylerin yanı sıra bunun sebebi, köpeklerin beyninde bizimkine benzer bölgelerin bulunuyor olmasıdır. Bu yüzden köpekleri eğitirken hem ses tonumuza hem de beden dilimize dikkat etmemiz gerekir.

3. Köpekler için duyduğumuz sevgi, bir annenin çocuğuna duyduğu sevgi gibidir

Bazı çalışmalar, insanlarla köpekler arasındaki bağlılığı bir anne ve çocuğu arasındaki bağlılığa benzetmektedir.² Bunun sebebi oksitoksin’dir (nam-ı diğer “aşk hormonu). Vücudumuza etki ederek bir anne ve çocuğuyla arasında kurulan biyolojik bağlılığa benzer bir bağ kurulmasını sağlar.

4. Köpekler Tazmanya canavarına biraz benziyorlar

Köpeklerle ilgili ilginç bilimsel gerçeklerden biri de, Tazmanya canavarları gibi köpeklerin de bulaşıcı tümör geliştiren tek memeli olmasıdır. Bu tarz kötü huylu tümörler çiftleşme sırasında bulaşabilir. Hem safkan ırkları hem de kırma ırkları etkilemektedir.

Bu ciddi hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi için, kanserin erken dönemlerde teşhis edilmesi gerekir. Hastalığın ilerleyen belirtileri, genitalde şekil bozukluklarına sebep olur ve hayvanın genel sağlığına ciddi zararlar verir. Bu sebeple, her zaman elden bırakmamak ve ilaç kullanmak en iyisidir.

5. Pesimist köpekler de vardır

Current Biology dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, bazı köpekler doğuştan karamsardır. Yani doğuştan daha mutlu ve sevecen ırklar varken; bazıları ise daha üzgün ve sinirlidir.³

Bu yüzden her köpeğin kişiliğinde ve davranışında genetikler önemli bir rol oynar. Ayrıca, eğitimin ve sosyalleştirmenin bir köpeğin davranışını belirlediğini unutmayın.

Mevcut olan araştırmalar sayesinde köpeğinizi daha iyi anlayabilirsiniz. O halde, her köpeğin kendi kişiliklerinin bir parçasını oluşturan kendilerine has özellikleri olduğunun altını çizmek gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    1. Albuquerque, Natalia, et al. “Dogs Recognize Dog and Human Emotions.” Research Gate, 13 Jan. 2016, www.researchgate.net/publication/290436463_Dogs_recognize_dog_and_human_emotions.
    2. Luke E. Stoeckel, Lori S. Palley, Randy L. Gollub, Steven M. Niemi, Anne Eden Evins. Patterns of Brain Activation when Mothers View Their Own Child and Dog: An fMRI StudyPLoS ONE, 2014; 9 (10): e107205 DOI: 10.1371/journal.pone.0107205
    3. https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822%2810%2901020-1

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.