En Zeki Köpek Cinsleri

En Zeki Köpek Cinsleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin hassas bakışları ile insanları aşık etme potansiyelleri vardır. Bununla birlikte en zeki köpek ırkları sadece bir topu getirmekten yada sahiplerine ayakkabı getirmekten daha fazlasını yapabilir.

Aslında bir çok köpeğin bile mesleği vardır.  Bazıları polis köpeği, bazıları sirk köpeği, bazıları rehber köpek yada terapi köpeğidir. Belirli meslekler için belirli köpeklerin seçilmesi ise bir tesadüf değildir. Bu, her bir komutu öğrenme ve cevap verme yeteneklerinden kaynaklıdır. Bununla birlikte, dünyanın en zeki köpek ırklarının yeteneklerini nasıl sıralayabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Köpeklerin zekası nasıl sıralanır?

Bir şeyleri sıralamak istediğinizde sonucu karşılaştırabilmek için parametreler belirlemeniz şarttır. En temel köpek sıralaması Stanley Coren’in çalışmasına dayanmaktadır. Coren, 130’dan fazla köpek ırkının itaat ve yeteneklerini değerlendirmek için bir anket geliştirmiştir.

en zeki köpek ırkları

Yaklaşık 230 ABD itaat testi uzmanının yardımıyla Coren anket sonuçlarını bir tabloda özetledi. En zeki köpek ırklarını bu şekilde tanımladı ve karakterize etti.

Coren’in en çok satan kitabı ‘The Intelligence of Dogs’ bu çalışmalara yer vermektedir. Coren, ilk 80 köpek cinsini 6 büyük gruba ayırmıştır. Kriteri; ‘otomatik olarak yapana kadar köpeğinize kaç defa komut verirsiniz?’ olmuştur.

En zeki köpek ırkları hangisidir?

Özellikle belirtmek gerekir ki, sıralama sadece çalışma ve iş yapabilme kriterleri baz alınarak yapılmıştır.

Border Collie

Siyah-beyaz güzelliği yetmezmiş gibi, Border Collie de zekada birinci sıradadır.

Bu cinsin çalışırken bitmeyen bir enerjisi vardır. Cesaret ile birlikte öğrenme ve çalışma yeteneği, Border Collie’yi mükemmel bir sürü koruma köpeği yapar. Collie cinsi köpekler mükemmel bir arkadaş köpeğidir, çünkü çocuklarla iyi anlaşırlar. Bir Border Collie cinsi köpeği kapalı ortamda tutmamalısınız.

Fino

Finolar eğitilmesi kolay ve itaatkar köpeklerdir.  Kolayca öğrenme yetenekleri onları çok popüler sirk köpekleri yapmıştır. Sevilmekten hoşlanırlar ve oyun sırasında çok fazla enerjiye sahiptirler. Fino köpeklerin bir başka avantajı ise davranış biçimleri ve sosyal uyum yetenekleridir. Bu özellikleri onları büyük şehirler için mükemmel bir köpek yapar.

Alman Kurdu

Dünyada ‘polis köpeği’ olarak bilinirler. Alman kurdu, dünyadaki en sevecen ve zeki ırktır. Fiziksel dayanıklılığı, etkileyici davranışları ve bağlılığı bu cinsin silahlı kuvvetlerde çalışmasına olanak sağlar.

Golden Retriever

Golden Retriver sağlamlığı ve parlak kürkü ile klasik bir iyi huylu köpektir. Bu cins köpekler iyi, sempatik, eğlenceli ve sabırlı doğası nedeniyle yetişkinler ve çocuklar için mükemmel bir tercihtir.

Etkileyici öğrenme yetenekleri bu cinsi çok fonskiyonlu bir işçi haline getirmiştir. Golden Retriver cinsi köpekler otistik çocuklar için sosyal entegrasyon programlarında, uyuşturucu terapilerinde, riskli kurtarmalarda ve daha bir çok aktivitede kullanılır.

Doberman

Bu cins köpekler ezberleme ve emirlere uyma hızıyla öne çıkarlar. Doberman’ın yanı sıra Amerikan Pit Bull’u da kişilikleriyle ilgili sahte bir reklamın kurbanıdır. Gerçekte, onlar akıllı, enerjik ve sevgi dolu köpeklerdir. Ne yazık ki, onların “saldırgan itibarı” plantasyonlarda ve çiftliklerde bekçi köpekleri olarak kullanılmalarından kaynaklanmaktadır.

Shetland Av Köpeği

İskoçya kökenli bu cins dünyanın geri kalanında çok popüler değildir. Aslında az sayıda kişi bu cinsi duymuştur. Buna rağmen onlar en zeki köpeklerdendir.  Shetland Av Köpeği’nin mizacı onu ayrıca mükemmel bir bekçi köpeği yada refakatçi köpek yapar.     

Labrador Retriever

Labrador dünyadaki en popüler köpeklerden biridir. O ayrıca en itaatkar köpeklerdendir. Labrador daima bir yavru köpek gibi davranır. Bu nedenle hayvanlar aleminde en hassas bakışlardan birine sahip olan mükemmel bir aile köpeğidir.

Labrador eskiden su kuşlarını avlamak için kullanılırdı. Bu nedenle de mükemmel bir yüzücüdür. Bunun yanında entelektüel kapasitesi ve aşırı sadakati, bomba ve uyuşturucu araması gibi daha karmaşık işler yapmasına izin verir.

Köpeklerde zeka

Bir köpeğin zekası aslında iyi bir eğitim almasına bağlıdır. Olumlu pekiştirmenin her zaman bir köpeği eğitmenin en iyi yolu olduğunu unutmamak gerekir. Aynı şekilde, bu kural insanlar için de geçerlidir. Şiddet, öğrenme yeteneğini engeller.  


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.