Köpek Sahiplerine Verilen Para Cezaları

13 Temmuz 2018

Dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerin, evcil hayvan sahiplerine uyguladıkları farklı yasaları vardır. Herhangi bir sıkıntıdan kaçınmak için, İspanya’daki köpek sahipliği ile ilgili para cezaları hakkında doğru bilgilendirilmeniz gerekir.

Bu para cezalarının nedeni

Köpek sahiplerine verilen para cezaları temel olarak uygunsuz davranışları cezalandırmak içindir. Bu, hayvan istismarı veya şehirlerdeki barışı bozan eylemleri kapsar. Kurallar, insanlar ve evcil hayvanların bir arada bulunmasını teşvik etmek içindir. Aynı şekilde, ceza almamak için köpeğinizin de kurallara uygun davrandığından emin olmalısınız.

Köpek sahiplerine verilen para cezaları nelerdir?

2016 yılından bu yana İspanya’da büyük çapta köpek eğitim kampanyaları gerçekleşti ve köpek sahipleri için var olan kurallar daha sıkı hale getirildi. Tüm bunlar, şehrin temiz tutulmasını teşvik etmek ve sorumluluk sahibi evcil hayvan sahibi olmanın önemi hakkında farkındalık yaratmak için tasarlanmıştır.ispanyada para cezalarıMadrid’de köpeğiniz, günlük yürüyüş yaptığınız sırasında para cezası alabilir. Çünkü evcil hayvanlarının dışkılarını yerden almayan kişilerin daha fazla ceza miktarı ödeme olasılığı yüksektir. Bazen para cezası ödemek yerine, haftasonu sokakları ve parkları temizlemek gibi toplum hizmeti de yapabilirsiniz.

Hayvanların uzuvlarının kesilmesi

Bir başka önemli yaptırım, herhangi bir hayvan vücudunun parçalarının kesilmesinin yasaklanması ile ilgilidir. 2012’den beri Avrupa Parlamentosu tarafından evcil hayvanları koruma girişimi başlatıldı.2015 yılında, İspanyol Kongresi tüm köpek ırklarında tamamen estetik amaçlı yapılan cerrahi operasyonları cezalandıran bir yasayı onayladı.Aragon, Endülüs, Katalonya, Madrid, Valenciana, Murcia ve Navarra gibi bazı yöreler zaten önceden emsal uygulamalar başlatmışlardı. Ayrıca, bu uygulamalar Parlamentonun onayından önce de bu yerlerde yasa dışı olarak görülmeye başlamıştı.

Cezanın yaptırımları

  • Onaylanan teklif, aynı zamanda hükümetlerin başıboş köpeklerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmalarının önüne geçmesini de hedefliyor. Yasa ayrıca, evcil hayvanları terk edilmekten koruyor ve hayvanların gösteri ve reklamlarda kullanımını önlüyor.
  • Aynı şekilde, evcil hayvanlarını terk eden, fiziksel veya zihinsel olarak sömüren insanlar para cezasına çarptırılır. Evcil hayvanlarına uygun bakım ve hijyen sağlamayan sahipleri de cezalandırılabilir.
  • Evcil hayvanlara veya sokak hayvanlarına karşı yapılan kötü muameleye şahit olan herkes  isimsiz ihbarda bulunabilir. Yetkili makamlar, hayvanları istismar eden veya aşağılayan kişilere para cezası verebilir veya hapis cezasına çarptırabilir.
  • Bir diğer olumlu faydası da, sokak hayvanlarının ücretsiz olarak kısırlaştırılması için halk sağlığı kampanyalarında artış olması. Bu birkaç İspanyol şehrinde gerçekleşti.
  • Yetkililer, İspanya’nın başlıca şehirlerindeki sokaklardan hayvanları izinsiz olarak alan insanları cezalandırabilirler. Terk edilmiş bir köpek bulursanız, yetkililere veya hayvan barınaklarına başvurmanız en iyisidir.

Para cezasından kaçınmak için

İlk adım, sorumlu bir evcil hayvan sahibi olmanın, yalnızca hayvanınızın sağlığına dikkat etmek anlamına gelmediğini anlamaktırDiğer hayvanlar ve insanlar ile birlikte yaşamak için bir köpeğin sağlıklı olması önemlidirEvcil hayvanınızı periyodik olarak veterinere götürmeli ve sağlıklı olması için aşılarını ve parazit önleyici tedavilerini yaptırmanız gerekir.
İspanya evcil hayvan kanunlarıKöpeğinizin diğer insanların huzurunu bozmasını önlemek için gerekli önlemleri almalısınız. Köpeğin ve sahibinin davranışları, toplum içerisinde kabul edilen ve etik bulunan kurallara uymak zorundadır.

Empati

İster kişisel tercihlerinden dolayı olsun, isterse alerji, fobiler ve diğer rahatsızlıklar gibi sağlıkla ilgili konulardan dolayı olsun, hayvanlarla yaşamak istemeyen ya da onlarla yaşayamayan diğer insanlara karşı anlayış gösterin. Bu insanlar evcil hayvanlardan kaynaklanan herhangi bir rahatsızlıkla uğraşmaya zorlanmamalıdır.Bu yüzden, herhangi bir para cezasından kaçınmak için uygun davranışlarda bulunmak iyi bir fikirdir. İdeal bir evcil hayvan sahibiyseniz, huzur içinde yaşamak ve en iyi dostunuz ile arkadaşlığınızın tadını çıkartmanız mümkündür.

Ana resim kaynağı: M. Peinado