Meksika, Hayvan İstismarı Cezalarını Ağırlaştırıyor

Meksika, Hayvan İstismarı Cezalarını Ağırlaştırıyor

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2018

Hayvan istismarı, dünyada hemen hemen her şehirde yaygın olarak görülen bir vahşettir. Ancak ne yazık ki, genel olarak Meksika, tüm şehirlerin içinde başı çekmektedir. Yine de bu konuda güzel bir gelişme var. Meksika, bu durumu tersine çevirmek için bir süredir çeşitli yasaların çıkması ve bu konudaki davaların görülmesi için harekete geçti.

Hayvanlara karşı işlenen suçların cezalandırılmasından sorumlu olan girişim, kongre üyesi Guadalupe Torres Sánchez tarafından yönetildi. Sánchez, San Luis Potosí Devlet Kongresi Adalet Komisyonu üyesidir.

Hayvan İstismarı Cezalarını Hızlandıracak Ceza Kanununun Yeniden Düzenlenmesi

bağlanmış at

Bu hedefe ulaşmak için, Demokratik Devrim Partisi (PRD) bloğunun bir üyesi olan Torres Sánchez, Devletin Ceza Yasası’nda reform yaparak, para ve hapis cezalarını arttırmayı teşvik eden bir girişimi destekliyor. Ayrıca, cezayı ağırlaştırıcı bir mekanizmanın da dahil edilmesini talep ediyor. Cezalar, mağdurların uğradığı istismar derecesine göre verilecek.

Hayvan istismarı ile ilgili yasal ayrıntılar

Mevcut yasaya göre cezalar, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası olarak verilmekte. Ancak meclis üyesine göre cezalar henüz hayvan istismarını caydırıcı düzeyde değil.
Sapıkça bir olaydan dolayı, bir vekil uzaklaştırıldı. Bu olay  San Luis Potosí eyaletini oluşturan 58 belediyeden biri olan  Santo Domingo’da meydana geldi. Burası ülkenin orta kuzey bölgesi. Bu nedenle, düzenleme değişikliğinin gerekli olduğunu düşünüyorlar.
Yaşanan bir dizi olay yüzünden Torres Sánchez’in önerisi kabul edildi.  Aynı zamanda Meksika toplumunda daha büyük bir soruna ışık tuttu. Bir olayda bir grup insan yavru sokak köpeğine ateş açtı. İnsanlar ayrıca bu zavallı küçük hayvanın vücuduna patlayıcılar bağladı.
Bu suç bir YouTube videosu sayesinde ortaya çıktı. Temel olarak, video bir dizi çirkin ve talihsiz olaylar silsilesini içeriyordu ve sonrasında sosyal medyada yayıldı.  Sonuç olarak, bütün sosyal medya platformlarında öfke yayıldı.

Video Hakkındakiler

Bu videoda köpeğin alevler içinde kaldığını görebilirsiniz. Köpek çaresizce koşarken suçlular kahkahalarla gülüyor. Sonrasında suçlular yanmamak için oradan kaçıyorlar.
Neyse ki, adalet departmanı konu ile ilgili çoktan harekete geçti.

Hayvan İstismarı Cezalarını Artırmak İçin Önerilen Değişiklikler

Torres Sánchez, 317. maddeyi değiştirmeyi ve “Evcil Hayvanların İstismar Edilmesi” başlıklı 31. Bölüm Başlık XV, Kısım V bölümünü eklemeyi önermektedir. Yasa tasarısı önerileri şu şekildedir:

  • Hayvan, kalıcı hasar meydana gelmeyen yaralanmalara maruz kalırsa: bir veya iki yıl hapis cezası. Ayrıca, 100 ila 200 günlük asgari ücrete eş değer miktarda para cezası. Ek olarakkişi, hayvanların bakımıyla ilgili bir meslek veya ticaret yapmaktan bir yıla kadar men edilecektir.
  • Ya da, yaralanmalar kalıcı bir hasara yol açarsa: iki ila dört yıl arası hapis cezası, 200 ila 400 günlük asgari ücrete eş değer miktarda para cezası ve hayvanların bakımıyla ilgili bir meslek veya ticaret yapmaktan iki yıla kadar men edilecektir.
  • Hayvanın ölümü halinde:  üç ila beş yıl arası hapis cezası, 300 ila 400 günlük asgari ücrete eş değer miktarda para cezası ve hayvanların bakımıyla ilgili bir meslek veya ticaret yapmaktan üç  yıla kadar men edilecektir.
  • Eğer evcil hayvan terk edildiyse, hayat ve yaşam bütünlüğünü riske atmaktan: 2 ila 4 yıl arası hapis cezası ve 200 ila 400 günlük asgari ücrete eş değer miktarda para cezası. Yasa tasarısı ayrıca, hayvan istismarı ile ilgili suçların yargı önüne çıkarılmasını öneriyor.

Amaç Hayvanları Korumak İse; Tüm Girişimlere Açığız

parmaklık arkasında köpek

Milletvekili,  ırk yetiştiriciliği ve yasa dışı hayvan satışları gibi konularda ilerlemenin gerekli olduğuna dikkat çekti.

Kuşkusuz, hayvan istismarı konusu çok yönlü, ve ele alınabilecek çok çeşitli konular var.

Ceza vermek asla caydırıcı olmaz. Hele ki, farkındalık ve eğitim ile desteklenmiyorsa bu daha da doğrudur.  Eğitim, evcil hayvanların alması gerekli olan tedavi hakkındadır. Ayrıca hayvanların genel tedavisini de kapsar.

Duymayan kalmasın

Hayvan hakları hakkında bilgi sahibi olmak ve hayvanları korumayı öğrenmek önemlidir. Ancak bu, herkesin yapmak istediği bir şey değil.
Bu arada, bu masum hayvanların çektikleri acıları hafifletmeye yönelik her türlü girişim her zaman memnuniyetle karşılanır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.