Logo image
Logo image

Kediler İle Dost Olmak: Bilimsel Açıklaması

3 dakika
Kediniz ile dost olmanın en önemli noktası, kedinizi kişiliğine göre sahiplenerek aranızda bir bağ kurulmasını sağlamanızdır.
Kediler İle Dost Olmak: Bilimsel Açıklaması
Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Bazı kediler huysuz ve insanlarla geçinemeyen canlılar olarak ün salmıştır. Her ne kadar kedi sahipleri kedilerin ne kadar sevgi dolu olabileceğinin farkında olsa da, bilim insanları kediler ile dost olmanın en iyi yöntemini araştırdılar.

Bilime göre kediler ile dost olmak

Son birkaç yılda, hayvan davranışları üzerine birçok çalışma yürütüldü. Bilim insanları hayvanların zekasından ve problem çözme yeteneğinden hayvanlarla nasıl daha iyi iletişim kurulabilire kadar her şeyi incelediler.

Bu son çalışmalar, kediler ile dost olmanın en iyi yöntemini bizlere anlatabilir. Bu yazımızda bir kediye nasıl yaklaşılabileceği ya da evdeki hayvanınızla nasıl daha iyi etkileşime geçebileceğinizi anlatan bilimsel sonuçlara yer verdik.

Hep olduğu gibi, bu sonuçların bazılarını zaten tahmin ediyorsunuzdur. Ancak, bazı bilim insanları beklenmedik ve ilginç cevaplar ileri sürdü.

1. Kedilerin yönetmesine izin verin

İsviçre’de yapılan iki araştırma aynı sonuca vardı: Kedilerle dost olmak için en iyi yöntem, kedinin size yaklaşmasını ve dokunmasını beklemektir. Eğer kediler size izin vermeden önce onları severseniz, ilişkiyi sağlam temellerle başlatmamış olursunuz.

Some figure

50 kedi ile yürütülen bir çalışmada, insanlar kedilerin onlara yaklaşmasını beklemiştir. Hızlı bir şekilde yanaşan kedilerin daha az kaçma eğilimi gösterdikleri gözlemlenmiştir. Başka bir çalışmaya göre, bu tanışma yöntemini uygulayanların yanında kediler daha uzun kalıp insanlara daha çok ilgi göstermiştir.

2. Tanışma iyi gitmiyorsa kedinin üstüne gitmeyin

Kediler duygularını beden dilleriyle ifade ederler. Ancak, çok az insan kedilerin rahatsız olduğunda ya da kızdığında (kuyruklarını sallamak ve kulaklarını geriye yatırmak gibi) gösterdiği işaretlere dikkat eder.

Çalışmalara göre, insanlar bu hareketleri dikkate alıp geri çekilirse ya da kediyi sevmeyi bırakırsa, kediler kısa bir süre sonra tekrar gelmektedir. Ayrıca sonraki karşılaşmalarda, kediler, negatif bir tepki gösterene kadar insanların yanında daha çok vakit geçirecektir.

Some figure

Kediler sevgi dolu ve bağımsız hayvanlardır. Çok fazla fiziksel temas onları bunaltabilir. Ancak, kediler istediği halde insanlar sevmeyi bırakırlarsa, kediler daha çok sevilmek isteyecektir.

Ayrıca bakınız: Kedinize Nasıl Sevgi Gösterebilirsiniz?

3. Onlarla vakit geçirin

2017’de kedilerle yapılan bir araştırma, kedilerin yemek karşılığında insanlarla oynamayı tercih ettiğini göstermektedir. Buna ek olarak, oyuncak olduğu zaman da oyuna olan ilgileri artmaktadır. Ancak, oyuncak tercihleri kediden kediye değişiklik göstermektedir.

Kediler, sosyal oldukları kadar yırtıcıdır da. Oynamak, içgüdülerinin bir parçasıdır. Eğer kedinizle oynarsanız ve küçük oyuncaklarla avcılık içgüdülerini tetiklerseniz, kedinizle olan ilişkinizi güçlendirirsiniz. Ve dahası, size karşı davranışları da gelişir.

4. Kişiliğinizle uyumlu olan bir kedi sahiplenin

Hayvan sahiplenmek ile ilgili uzmanlar birçok istatiksel araştırma yürütmüştür. Bir çalışmada yetişkin kedi sahiplenen insanlarla röportaj yapılmıştır. İnsanların, kedilerin tüylerinin rengine göre, her ne kadar kişilikleri üzerinde bir etkisi olmasa da, kedilere farklı kişilikler atfettikleri gözlemlenmiştir.

Some figure

Başka bir çalışma ise kedi sahiplenen yetişkinlerin hayatlarıyla ilgiliydi. Kedi sahiplenmeden önce kedilerin karakterlerini göz önünde bulunduran insanların, kedileriyle olan ilişkilerinden daha memnun olduğu görülmüştür.

Çoğu barınak, hayvanları başarılı bir şekilde sahiplenmek için hayvanın ve sahibin kişiliğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söylemektedir. Eğer aklınızda şüphe varsa, kediyi daha yakından tanımak gerekir. Tıpkı insan ilişkilerinde olduğu gibi, kedilerle dost olurken karakterlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ayrıca bakınız: Sokakta Yavru Kedi Bulursanız Ne Yapmalısınız?

5. Kedinizi dışarıda bırakmayın

İtalya’da yürütülen bir çalışma, dışarıya çıkmayan ev kedilerinin, gece gündüz dışarıda dolaşan kedilere kıyasla sahiplerine karşı daha sevgi dolu ve uysal olduğunu göstermiştir. Bunun sebeplerinden birisi, gece dışarı çıkan kedilerin gündüz sahipleriyle vakit geçirmek yerine uyumayı tercih etmeleridir. Diğer yandan, gündüz evde sahipleriyle oynamayı tercih eden kediler geceleri uyumaktadır.

Son on yılda, uzmanlar hayvan davranışları üzerine birçok çalışma yürütmüştür. Bu çalışmalardan bazıları kedileri daha iyi anlamak ve kediler ile dost olmak için bizlere yardımcı olmaktadır.

Kedilerinize vakit ayırın, oyunları onların başlatıp bitirmesine izin verin ve her şeyin de ötesinde kedinizi görünüşüne göre değil kişiliğine göre sahiplenin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  1. “Human-Cat Interactions in the Home Setting.” Taylor and Francis Online, www.tandfonline.com/doi/abs/10.2752/089279391787057062.
  2. Litchfield, Carla A., et al. “The ‘Feline Five’: An Exploration of Personality in Pet Cats (Felis Catus).” PLOS ONE, Public Library of Science, journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0183455.
  3. “Social Interaction, Food, Scent or Toys? A Formal Assessment of Domestic Pet and Shelter Cat (Felis Silvestris Catus) Preferences.” NeuroImage, Academic Press, 24 Mar. 2017, www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0376635716303424.
  4. “Daily Rhythm of Total Activity Pattern in Domestic Cats (Felis Silvestris Catus) Maintained in Two Different Housing Conditions.” NeuroImage, Academic Press, 5 Jan. 2013, www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1558787812001220.
  5. “Human Perceptions of Coat Color as an Indicator of Domestic Cat Personality.” Taylor and Francis Online, www.tandfonline.com/doi/abs/10.2752/175303712X13479798785779.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.