Asi Bir Kediyi Eğitmek İçin Bazı İpuçları

Kötü davranışlar sergileyen bir kediye halihazirda aşık olmuş olan herkesin önünde zorlu bir görev vardır; bu yüzden bu insanların gerçekten çok sabırlı olması gerekecektir.
Asi Bir Kediyi Eğitmek İçin Bazı İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler, genellikle çok az dikkat ve bakım gerektiren evcil hayvanlardır. Ancak kedilerin ihtiyaç duyduğu birkaç şey arasına eğitimi de dahil etmeniz gerekir. Bu nedenle, kötü davranışlar sergileyen asi bir kediye halihazirda aşık olmuş olan herkesin önünde zorlu bir görev vardır. Peki, asi bir kediyi eğitmek için neler yapabilirsiniz?

Evcil hayvanlar eve neşe getiren canlılardır. Hepimiz için mükemmel birer arkadaş olurlar ve bizler için sonsuz bir sevgi kaynağıdırlar. Evet, tüm bunlar doğrudur; ancak evcil hayvanların ailenizin günlük yaşam tarzına dahil olabilmesi için onları eğitmeniz gerekir. Bu şekilde daha keyifli bir yaşam ortamı sağlayabilirsiniz. 

Asi Bir Kediyi Eğitmek İçin Sabırlı Olmalısınız

Sabır, asi bir kediyi eğitmek konusunda çok önemli bir rol oynar. Kediler de sonradan evcilleştirilen hayvanlar oldukları için, eğitilmesi elbette ki kolay değildir. Bir kedinin davranışlarını değiştirmek sizler için zor olabilir.

Belki de bir evcil hayvan sahibi, kedisini eğitmek için çeşitli teknikleri denemelidir; ancak başarısız olmaktan asla korkmamalıdır. Çünkü sevgi ve sabırla, kedinizi en iyi evcil hayvanınız haline getirmeniz mümkün olacaktır.

Asi Bir Kediyi Eğitmek: Kedi Kumu Kabı

Kedilerle ilgili ana sorunlardan biri, onları kedi kumu kaplarını kullanmaya alıştırmaktır. Bunu başarmak için kullanabileceğiniz birkaç öneriyi aşağıda sizinle paylaştık:

kedi eğitimi

Kedinin kum kabını uygun bir yere koyun

 • Kedi kumunu koyduğunuz yer, kedinin bu kabı kullanmaya derhal başlaması için size yardımcı olacaktır.
 • Kedi kumu kabının ani yüksek ses olmayan ya da etrafında çok fazla hareket olmayan sessiz bir yerde olması daha iyi olacaktır.
 • Kumun bulunduğu yer kedi için kolayca erişilebilir bir yer olmalıdır. Kedi daha yaşlıysa ya da engelliyse, evcil hayvan sahibi, kedinin kum kabına ulaşabileceğinden emin olmalıdır.
 • Kedinin kumu, kedinin yemek yediği alandan uzakta olmalıdır. Sizin de tahmin edeeceğiniz gibi kedinin kum kabıyla mamasının birbirine yakın olması pek hoş olmayabilir.

Belirli zamanlarda kediyi kendiniz tuvalete götürün

 • Kedinin gün boyunca belirli zamanlarda kum kabına götürülmesi, hayvanın tuvalet kullanma alışkanlığı geliştirmesine yardımcı olur.
 • Kediniz sabah uyandığında onu kum kabına kendiniz götürebilirsin. Çünkü muhtemelen hayvanın sabah uyandığı o zaman tuvalete gitmesi gerekecektir.
 • Bir başka uygun zaman ise kedi yemeğini yedikten sonra olabilir.

Temizlik

 • Temizlik önemli bir konudur; çünkü eğer kum kabı temiz değilse, kedi burayı kullanmak istemeyecektir.
 • Atıkları her gün temizleyin.
 • Kabı haftada bir kez iyice temizleyin. Bunu yapmak için, tüm kedi kumunu kaptan temizlemeniz, kabı hafif kokulu bir deterjanla yıkamanız ve atıkları temizleyerek çıkarmanız gerekir.
 • Ardından kum kabını iyice kurulayın ve sonra kumu geri koyun.

Kedinin seveceği bir kum çeşidi seçme

Piyasada pek çok çeşit kedi kumu vardır. Burada yapmanız gereken kedinin rahat edeceği bir kum seçmek olacaktır. Kedinizin kumunu yavaş yavaş değiştirin.

Sonunda önceki kumu tamamen ortadan kaldırmak için bütün kumu karıştırmanız gerektir. Hepsini bir kerede değiştirmek kedinin yeni kumu reddetmesine neden olabilir.

Asi Bir Kediyi Eğitmek: Isırma Alışkanlığı

Kediler korktukları ya da  kendilerini tehdit altında hissettikleri zaman ısırır. Bunun yanı sıra, kediler kendilerini ifade etmek için de ısırabilir ve sizi tırmalayabilirler.

Eğer biri kediyi sevdiği zaman kedi bundan hoşlanmıyorsa bunu ifade etmesinin kendisi için başka bir yolu yoktur. Asi bir kedinin bu ısırma davranışını düzeltmek için nasıl eğitilebileceği ile ilgili bazı ipuçlarına göz atın:

Oyun oynamak

Oyunlar oynarken evcil hayvanları eğitebilirsiniz. Bir kedi ısırmaya başladığı zaman, o an ne yapıyorsanız onu durdurun. Yani oynamayı bırakın. Kediler oyun oynamayı sevdiği için, siz oynamayı bıraktığınızda kedi hayal kırıklığına uğrayacak ve muhtemelen ısırmayı bırakacaktır.

Kediniz sizi her ısırdığında ya da tırmaladığında bu davranışlarını tamamen görmezden gelmeyin. Bu, kedinizi eğitmek için iyi bir yol olacaktır.

Oyuncaklarından birini onun “av”ı haline getirin

Kediler içgüdüsel olarak avlanır. Bu onlar için avlanmanın doğal olduğu anlamına gelir. Kedinize yakalaması için bazı oyuncaklar vermelisiniz. Böylece kedi, bu doğal davranışını geliştirmeyi başarabilir. Av olarak oyuncaklarını görmeye alıştıktan sonra insanları ısırmayı ya da tırmalamayı bırakacaktır.

Mobilyaları tırmalamak

Evinizdeki mobilyaları iyi bir durumda tutmak, kedi sahipleri için başarması zor bir eylem olabilir. Kedigiller içgüdüsel olarak bölgelerini işaretlemek için bir şeyleri tırmalama eğilimi gösterirler. Asi bir kediyi eğitmek ve kedinin bu davranışını önlemek için birkaç teknik deneyebilirsiniz.

koltuğu tırmalayan kedi

Tırmalama tahtaları

Gergin kediler için tırmalama tahtaları kedilerin canları ne kadar istiyorsa, tahtayı o kadar tırmalamasını sağlar. Tırmalama tahtaları karton, ip ya da tahtadan yapılabilirler. 

Bir kediye tırmalayabileceği bir şey vermek istiyorsanız, bir tırmalama tahtası bu konuda mükemmel bir seçim olacaktır. Ki bu seçim, hayvanın mobilyayı çizmeyi bırakmasını sağlamak için harika bir yöntemdir.

Mobilyaları yıkayın

Kediler, örneğin narenciye gibi bazı kokuları sevmezler. Asi bir kediyi eğitmek ve kedinin mobilyalarınızı artık rahat bırakmasını sağlamak için mobilyaların üzerine biraz limon suyu sıkabilirsiniz. Başka bir formül ise su, hidrojen peroksit, lavanta ve sabunu karıştırmaktır. Son olarak,bu karışımı alkol ile durulayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.