Kediniz Niçin Size Dik Dik Bakıyor?

Öncelikle, kediler aslında çok fazla göz kırpmazlar. Dik dik bakışı bir şeyi merak ettiğine, korktuğuna işaret ediyor olabilir. Belki de sadece size şefkat gösteriyor ya da bir şeye ihtiyacı olduğunu söylemeye çalışıyordur.
Kediniz Niçin Size Dik Dik Bakıyor?

Son Güncelleme: 15 Şubat, 2019

İnsanlar kedilerin gizemli olduğunu ve tahmin edilemez olduklarını söyler. Böyle düşünülmesinin ana sebeplerinden biri kedilerin delici ve belirsiz bakışlarıdır. Pek çok insan “Kedim neden bana dik dik bakıyor?” diye sorar. Bu sorunun cevabı işte bugünkü yazımızda!

Kediniz niçin size dik dik bakıyor?

İnsanlar sık sık ”gözler kalbin aynasıdır” der. Kedilere gelince, bu durum biraz korkutucu olabilir. Sıra dışı ifadeler ve davranışların farkında olmalısınız.

Öyleyse, kediniz size neden dik dik bakıyor diye merak ediyorsanız, kediler hakkında bazı temel bilgileri bilmeniz gerekir. İlk olarak, kediler insanlardan çok daha az göz kırpar. Bu nedenle gözlerinin sürekli açık olduğu düşünülür ve insanlar, kedilerin bakışlarını bir tehdit olarak yorumlar.

kedi dik dik bakıyor

Elbette, “merak kediyi öldürür” sözünü duymuşsunuzdur. Bu nedenle, bir kedi size uzun uzun baktığında bu, kendi türünden farklı bir canlıyı gözlemleme şeklidir. Davranış tarzınızı izlemeyi sever. Yaptığınız her şey kedinizin sizi daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Bunun agresif veya bölgesel bir davranış olduğunu varsaymayın. Kedinizin meraklı olması, size hayran olması ve ona bakmanızdan hoşlanması daha olasıdır. Bakışları da vücut dillerinin önemli bir parçasıdır, onunla birçok şeyi iletebilirler. Eğer bir kedi size dik dik bakıyorsa, bu sizin yanınızda kendini rahat ve güvende hissettiğinin bir işaretidir.

Aynı zamanda, onun için önemli olduğunuzu ve size ihtiyacı olduğunu göstermenin bir yoludur. Bir kedi size dik dik bakıyorsa, korkmak yerine mutlu olun çünkü kedinin tek istediği şey, size sevgisini göstermek.

meraktan bakan kedi


Farklı bakışları anlamak

Daha önce de belirtildiği gibi bir kedinin bakışı beden dilinin büyük bir bölümünü oluşturur. Bununla birlikte, bakışlarını yorumlamanın birkaç farklı yolu vardır. Aşağıda bazı örnekleri bulabilirsiniz:

  • Bir şeye ihtiyacı vardır. Hayvanlar konuşamaz, bu yüzden size bakmak, bir şeye ihtiyaçları olduğunu söylemelerinin en iyi yoludur. Kedinizin su, yemek ve temiz bir çöp kutusu ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun. Belki onu beslemeyi unuttunuz ya da en sevdiği oyuncağını istiyor.
  • Siz etrafta dolaşırken size bakıyor. Muhtemelen bunu her zaman, hatta her gün yapmaz. Belki yeni bir çantanız var, biriyle konuşuyorsunuz ve ruh haliniz değişiyor, mutfakta şarkı söylüyorsunuz ya da farklı bir şekilde davranıyorsunuz. Bu tür şeyler kedinizin dikkatini çeker. Temel olarak, meraktan size bakıyor.
  • Komuta etmeye çalışıyor. Kedinizin otoriter olmak istediği zamanlar vardır. Kediler genellikle bu tür şeyleri diğer hayvanlarla yaparlar, ancak kedinizi azarladıysanız veya sevmediği başka bir şey yaptıysanız, size meydan okumaya çalışıyor olabilir. Kediniz size dik dik bakıyorsa, tıslıyorsa ve kuyruğunu kaldırmışsa veya saldırı pozisyonundaysa, aynı şekilde ona bakmayın.
  • Sevgi. Bir kedi gözleri yarı açık olarak size bakıyorsa, bu da sizinle rahat ettiğinin ve size şefkat duyduğunun bir işareti olabilir. Kedinizin size bu şekilde bakması, arkadaşlığınızdan hoşlandığını ve bunun için size teşekkür ettiğini gösteriyor olabilir.
  • Eğer bir kedi size dik dik bakıyor ise ve göz bebekleri genişlemişse bu korktuğunu ve bir tehdit algıladığını gösterir. Evin başka bir köşesinde bir ses duymuş ve yardım için size gelmiş olabilir.

Bunlar kedinizin size dik dik bakmasının nedenlerinden bazıları. İnsanlar kedilerin bu davranışlarını görünce onların gizemli yaratıklar olduğunu düşünür, ama şimdi bunun doğru olmadığını görüyorsunuz. Sadece kedilerin hareketlerini yorumlamayı bilmeniz gerek. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.